Чому долар знову росте

1 коментувати
Як у Росії рубль падає через здешевлення нафти, так в Україні гривня падає від зниження цін на метали

Зміни обмінного курсу завжди залежать від коливань попиту і пропозиції на валюту. Це співвідношення, в свою чергу, залежить від поточних економічних операцій (обсягу експорту/імпорту, припливу валюти у вигляді інвестицій і відтоку у вигляді кредитів, виплати доходів по вкладеним інвестиціям тощо).

На сьогоднішній день ситуація склалася таким чином, що обсяги українського експорту скорочуються. Відбувається це через триваюче зниження цін на сировинні товари, зокрема, на чорні метали, які становлять 25% доходів від усього українського експорту.

Як у Росії рубль падає від здешевлення нафти, так в Україні гривня падає від зниження цін на метали.

Зниження цін на метали пов'язано з уповільненням зростання другої за розміром економіки світу – Китаю. Процес зменшення попиту на сировину продовжується вже досить тривалий час. Також спостерігається певне зниження цін на сільськогосподарську продукцію, що становить ще близько чверті українського експорту (зернові, соняшник тощо).

Доходи українських економічних агентів від експорту знижуються, а обсяги імпорту в зимові місяці – незважаючи на значне зниження цін на газ традиційно залишаються досить високими. Крім того, в структуру попиту і пропозиції входять кошти багатьох українських економічних агентів, які використовують валюту для заощадження капіталу. Відповідно, коли вони бачать ослаблення гривні, збільшують купівлю валюти.

Обсяги українського експорту скорочуються

До всього перерахованого додається ситуація з МВФ. Як відомо, Україна повинна була отримати третій транш у вересні 2015 року, а наступний – у грудні. Ми їх не отримали. Можливо, ці гроші будуть надані у лютому цього року, але місія МВФ тільки сьогодні прибула в Україну. Що вона вирішить, невідомо. До грошей МВФ, у свою чергу, прив'язані гроші багатьох інших зовнішніх донорів України таких, як Світовий банк та ЄБРР, які на період відстрочки траншів МВФ припинили фінансування по багатьом українським проектам.

Якщо найближчим часом будуть приходити якісь позитивні новини про очікуваний приплив валюти – будь то позитивне рішення МВФ або вихід українських товарів на нові ринки і, як наслідок, збільшення експортної виручки, або підвищення цін на нашу продукцію – падіння гривні може призупинитися. Більше того, національна валюта може навіть трохи зміцнитися. Але це лише перспектива, що станеться насправді – спрогнозувати складно.

Тим часом, можливості Нацбанку щодо залагодження подібних курсових коливань обмежені. Він, звичайно, може виходити і виходить на міжбанківську біржу, щоб продавати валюту, однак робити це можна тільки будучи впевненим, що ситуація невдовзі поліпшиться. В іншому випадку, це звичайне спалювання резервів, як було в 2012-13 рр.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.