Життя українців – "наступного пленарного тижня"?

5 вересня 2017, 15:03
694
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Починається нова сесія Верховної Ради

Цими днями часто доводилося коментувати остаточне набуття чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Дуже популярне запитання: «Коли українці відчують від цього користь?». У попередньому тексті я спробувала пояснити глобальні завдання, виписані в Угоді. Сьогодні ж хочу зупинитися на найближчих практичних моментах.

Починається нова сесія Верховної Ради. Хочеться вірити, що після відпочинку в парламентарів додалося і сил, і бажання працювати, адже перед нами величезна кількість спільної роботи, частина з якої не терпить відкладання. Угода повноцінно набула чинності і є, окрім важливості для внутрішніх перетворень, також нашим міжнародним зобов`язанням. Тому перекладання відповідальності і постійний пошук «крайніх», замість законотворчості, вважаю, щонайменше, несерйозним для органу, що репрезентує волю цілого народу, об`єднаного ідеєю євроінтеграції.

Зараз у парламенті низка «євроінтеграційних» законопроектів, які покликані кардинально змінити життя українців у різних сферах. Якщо спробувати структурувати їх за напрямами, то вимальовуються такі:

- електронна торгівля;

- санітарні та фітосанітарні заходи;

- технічні бар`єри в торгівлі;

- реформування митної сфери;

- захист інтелектуальної власності;

- транспорт і безпека перевезень;

- бухгалтерський облік та міжнародні стандарти фінансової звітності.

- охорона навколишнього середовища

- енергетика та енергоефективність.

Якщо конкретно, то за кожним із цих напрямів – цілі сектори економіки і навіть створення нових, як от у частині електронної торгівлі. Однак тернистий шлях законопроекту про електронні довірчі послуги наводить на недобрі думки. Двічі у травні і червні його розгляд у повторному другому читанні відкладали. Документ передбачає реформування системи електронних підписів через запровадження електронних довірчих послуг, що зробить електронні транзакції більш захищеними і наблизить Україну до Єдиного цифрового ринку ЄС. Це полегшить життя підприємцям і дасть можливість на рівних працювати з європейськими компаніями, користуючись лише смартфоном. Та, певно, не всім це треба.

Коли мова заходить про аграрний сектор і переробну галузь, популісти і зрадофіли нарікають на затратні вимоги європейців до якості та безпечності харчової продукції. При цьому не згадують її, коли ставлять у приклад тривалість життя європейців. Ми бачимо цю залежність і працюємо над цілим комплексом заходів, які би покращили якість життя в Україні. Тішуся, що перший великий крок уже зроблено. Створюється ефективна система контролю безпечності та якості харчових продуктів європейського зразка. Старт цій роботі дав відповідний закон, який уже підписав президент. Але це лише початок великої дороги, де на кожному кроці ті чи ті групи інтересів (зацікавлені в отриманні прибутків через нехтування прав споживачів) намагаються повести нас манівцями.

Чого хоче добитися уряд? У ЄС якісні і безпечні продукти забезпечує так званий принцип контролю «від лану до столу». Полягає він в елементарних речах: європейці перевіряють не лише чистоту полиць магазинів або дотримання формальних технологій виробництва. Контроль якості та безпечності починається задовго до конвеєра. Наприклад, якщо ви робите ковбасу зі свинини, то маєте довести, що свиня була здорова й їла чисте зерно чи буряк, вирощені на ґрунті, в який не вносили шкідливих хімікатів. Так, для виробника це додаткові клопоти і витрати, але для країни це довше і здоровіше життя її громадян. Ось чому парламент має пришвидшитись із ухваленням законопроекту про безпечність та гігієну кормів, який не розглядали ще навіть у першому читанні. Він покликаний забезпечити реалізацію згаданого вище принципу «від лану до столу». Двічі за літо документ включався до порядку денного, але жодного разу до розгляду не дійшло.

Продовжуючи гастрономічну тему, зупинимось на органіці, якою, здається, завалені наші магазини. Здається. Бо на упаковках нерідко можна прочитати що завгодно, окрім правди. Високу ціну органічної продукції в нас часто обґрунтовують лише зеленою наліпкою чи значком «еко» на упаковці, і не несуть відповідальності, якщо це просто рекламний трюк.

Законопроект про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, зокрема, розтлумачує, що може називатися органічною продукцією. Так, органічним продуктом може вважатися продукт, що містить не менше 95% органічних інгредієнтів (за вагою). Окрім цього, забороняється маркування державним логотипом неорганічної продукції та продукції перехідного періоду, а також використовувати під час маркування такої продукції будь-які позначення та написи «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік», «натуральний» та будь-які однокореневі похідні від цих слів з префіксами «біо-», «еко-» тощо будь-якими мовами. Для виробників, які інвестували кошти у виробництво справді органічної продукції – це також плюс, адже вони мають можливість позбутися нечесної конкуренції.

Не секрет, що обман про органіку – не єдине, чим грішать недобросовісні виробники на упаковках. Чіткі вимоги до інформації про продукти або інгредієнти, їхній склад, поживну цінність, спосіб споживання встановлює законопроект, який перебуває у профільному комітеті.

Але і це ще не все. Ви можете зробити якісний продукт, подати правильну інформацію на упаковці, але неуважність чи недбальство у виборі матеріалу для неї зіпсує всю попередню роботу і може становити загрозу здоров`ю споживачів. Ідеться про вимоги до предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, які хочемо, нарешті, встановити через ухвалення відповідного законопроекту, що готовий до першого читання.

Читачі можуть пам`ятати мої пости про залізничні пригоди. Хотілося б, аби такі історії закінчувалися не гучними звільненнями, а чітким планом комплексного вирішення проблем. Вважаю, що велику частину з них можна розв`язати, ухваливши законопроект про залізничний транспорт, який депутати повернули на доопрацювання ініціатору. Маю на увазі відсутність конкуренції на ринку, зношення основних фондів, відсутність державної підтримки інноваційного розвитку галузі та перехресне субсидування збиткових пасажирських перевезень за рахунок вантажних.

На автодорогах у нас гине більше людей, ніж на війні. Тому невідкладними є революційні норми, передбачені в законопроекті (який депутати також повернули на доопрацювання ініціатору) про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері автомобільного транспорту з метою приведення їх у відповідність з актами ЄС. Документ передбачає використання реєструвального обладнання (тахографів) на автотранспорті, запровадження спільних з країнами ЄС правил щодо часу керування, перерв і періодів відпочинку водіїв, обладнання обмежувачами швидкості автомобільних транспортних засобів категорій M2, M3, N2, N3 (автобуси та вантажівки), що не лише зменшить кількість ДТП, а і мінімізує потенційні наслідки аварій.

Текст можна продовжувати до безкінечності, описуючи так решту сфер, які потребують негайних змін. У процесі виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС задіяні декілька десятків законопроектів , ще частину має розробити уряд та парламентарі тісній співпраці з громадянським суспільством ближчим часом.

Попереду незмірно більше кропіткої і сумлінної праці, що поступово трансформуватиме країну. Як на цю історичну можливість, ми мали б діяти на випередження, а зволікаємо. Дивіться пояснювальні записки, читайте тексти законопроектів, критикуйте, вносьте пропозиції, рухаймося вперед.

Закликаю громадянське суспільство стежити за політичними силами, присутніми в парламенті і робити висновки не з гарячих промов, а зі статистики відвідувань робочого місця і голосувань за важливі закони. Популізм дуже дорого обходиться країні. Не вірте тим, хто переконує, що євроінтеграція – це лише експорт і вона потрібна Брюсселю. Євроінтеграція – це і здорова їжа, і безпечний транспорт і багато іншого, на що наші люди заслуговують. Не можемо щоразу відкладати гідне життя українців «на наступний пленарний тиждень», вони і без того неприпустимо довго і напрочуд терпляче чекають.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Гаджети

Сьогодні, 21:01

thumb img
Народжений вбивати. Огляд смартфона Samsung Galaxy M20
LOL

Сьогодні, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці
LOL

Сьогодні, 11:19

thumb img
Чому не в формі Шахтаря? Юлія Тимошенко купила хот-дог на заправці і стала героїнею жартів соцмереж