Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Земельна реформа. Коли ми почнемо грати в довгу

11 червня, 14:03
198
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Сталий економічний розвиток можливий лише тоді, коли економічні агенти зможуть планувати та втілювати довгостроково вигідні проекти, навіть тоді, коли тут і зараз матимуть збитки. Та для України нездатність планувати наперед стала справжньою хворобою

Сталий економічний розвиток можливий лише тоді, коли економічні агенти зможуть планувати і втілювати довгостроково вигідні проекти, навіть тоді, коли тут і зараз матимуть збитки. Та для України нездатність грати в довгу, або шоттермізм, стала справжньою хворобою. Збільшити горизонт планування неможливо, певною мірою, через російську агресію або складність прогнозування попиту на український експорт. Але в деяких випадках сама держава зменшує горизонт планування, зокрема забороняючи продаж землі.

Через мораторій землю обробляють переважно орендарі, а не власники. Середній розмір земельного паю у 4 га є недостатнім для ефективного ведення господарства. Тож переважна кількість паїв перебуває в оренді. А орендар не може планувати на багато років наперед – він обмежений тривалістю договору оренди та завжди має боятися того, що орендодавцю можуть запропонувати вищу ціну за його пай.

Тож аграрій навряд чи буде інвестувати в садівництво або систему зрошування, якщо не буде впевнений, що зможе обробляти землю протягом наступних 10-20 років. Ризикованим є також створення виробництва, що географічно прив’язано до орендованої ділянки. Ось як цукровий завод або молочна ферма. Тому аграрії й надають перевагу культурам, що дозволяють швидко заробити, та водночас виснажують ґрунти – ріпаку або соняшнику. Щоб розірвати це коло, необхідно, щоб той, хто обробляє землю, був не орендарем, а власником.

Чим більше люди знатимуть про реформу, тим більш її підтримуватимуть

Із перевагами відкриття ринку землі згодна значна частина українців. Згідно з останнім дослідженням GfK Ukraine, проведеним у березні-квітні 2018 року, 38% українців погоджуються, що відміна мораторію приведе до того, що землю оброблятиме власник, а не орендар, який буде зацікавлений у розвитку зрошення, садівництва, ягідництва, які дають більший прибуток в довгостроковій перспективі. Водночас лише 12% заперечують.

37% українців погоджуються, що після відміни мораторію зростуть інвестиції у зберігання та обробку врожаю, що приведе до зростання кількості робочих місць на селі, 12% заперечують. 39% погоджуються, що відміна мораторію дасть можливість фермерам отримати кредити на розвиток бізнесу під заставу землі, лише 8% громадян не згодні з цим твердженням. 43% погоджуються, що через мораторій землю обробляють орендарі, а не власники, які вирощують культури, що виснажують землю. 11% заперечують.

Приблизно третина респондентів вагалася з відповідями щодо ставлення до потенційних переваг відкриття ринку землі. Водночас лише 5% населення кажуть про достатню поінформованість щодо земельної реформи. Отже, чим більше люди знатимуть про реформу, тим більш її підтримуватимуть. Та щоб комунікація була більш активною, уряду потрібно озвучити своє бачення реформи та подати відповідний законопроект до парламенту.

Це дасть можливість не тільки активніше говорити про переваги відкриття ринку, а й про запобігання ризикам, які слід закласти у законопроект. Наразі українці побоюються шахрайства із земельними ділянками, непрозорого продажу державних земель, скуповування землі олігархами, того, що селяни продаватимуть землю за заниженою ціною. Хоча насправді шахраювати із земельними ділянками у власності набагато важче, ніж з орендованими. Прозорість продажу можна збільшити, запустивши аукціони на земельні ділянки через Prozorro. Обмеження концентрації земель повинно бути закріплено законодавчо та додатково контролюватися Антимонопольним комітетом.

Публічна комунікація та обговорення законопроекту повинні стати адекватною відповіддю популістам, які лякають українців наслідками відкриття ринку землі, використовуючи не раціональні аргументи, а брехню та маніпуляції.

Коли минулого року Центр економічної стратегії опитав економічних експертів Реанімаційного пакету реформ та iMoRe VoxUkraine щодо їхнього ставлення до земельної реформи, 38 з 40 експертів підтримали її необхідність. Час донести переваги реформи пересічним українцям, щоб збільшити суспільну підтримку та знайти нарешті необхідну кількість голосів у Верховній Раді для запуску ринку землі, створивши стимули для аграріїв грати в довгу.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua