Дуже корисний день Зеленського. Завтра — ще один
Чим жила країна 08 лютого 2023 року
● Стрімкий візит на острови. Президент Володимир Зеленський прибув до Великої Британії з неанонсованим візитом, заради зустрічей з прем'єром Ріші Сунаком та українськими військовими, що проходять там навчання. «Візит президента Зеленського до Великої Британії є свідченням мужності, рішучості та боротьби його країни, а також непорушної дружби між нашими двома країнами», — заявив Сунак.
Це другий закордонний візит Зеленського після поїздки до США та перший до Великої Британії за цей час.
● Лондон надає далекобійні ракети? Прем'єр Великої Британії Ріші Сунак під час візиту президента Володимира Зеленського має оголосити про надання Україні далекобійної зброї. Про це вдень повідомили в Офісі британського прем'єра. Зазначається, що таке рішення може бути ухвалене, щоб «порушити здатність Росії атакувати цивільну та критичну державну інфраструктуру України».
Але надалі цю тему не озвучували. Було інше:
● Дуже корисний день. Керівник вітчизняного МЗС Дмитро Кулеба у ФБ показав літак Royal Air Force, на якому, ймовірно, летіла українська делегація. «Мав за честь скористатися послугами авіакомпанії Royal Air Force. Незабаром цим або подібним бортом в Україну полетять танки Challenger та вкрай інші шкідливі для російського окупанта речі. А для України та її сил оборони сьогодні буде дуже корисний день. Дуже», — зазначив головний дипломат України.
● Також Лондон підготував нові санкції, які спрямували «проти тих, хто допоміг Володимиру Путіну накопичити особисті статки, а також проти компаній, які наживаються на кремлівській «військовій машині».
● Під нові санкції потрапили ще 15 фіз- та юросіб. Зокрема, Борис Титов — уповноважений президента РФ з прав підприємців, якому було продано 740 гектарів виноградників на території путінського палацу в місті Геленджик; Микола Єгоров — донедавна заступник голови правління найбільшого приватного нафтопереробного заводу Росії; Сергій Руднов — власник прокремлівського видання Regum; Світлана Кривоногих — акціонер банку Росія і Національної медіа групи, яку називали ймовірною коханкою Путіна та можливою матір'ю його позашлюбної доньки.
● Навчання українських сил у Великій Британії буде розширено, воно охопить пілотів винищувачів і морську піхоту, заявили представники британського прем'єра.
● Серед іншого Сунак заявив: метою Британії залишається цьогорічна перемога України на полі бою, путінська агресія «не може і не буде продовжуватися». Саме тому Лондон нарощує військову підтримку України — включаючи навчання морських піхотинців і пілотів. «Ми продовжимо підтримувати Україну, щоб забезпечити вирішальну воєнну перемогу на полі бою цього року», — підтвердив британський прем'єр.

● Виступаючи перед парламентом Великої Британії, президент України сказав: «Ми знаємо, що Росія програє. І ми по-справжньому знаємо, що перемога змінить весь світ і такі зміни — те, що було необхідно світу вже давно. Перемога України стримає будь-яких майбутніх агресорів».
Також Володимир Зеленський побував на аудієнції в короля Чарльза ІІІ.
● Сьогодні ввечері, після візиту до Лондона, президента Володимира Зеленського очікують у Парижі. Про це повідомив французький телеканал BFM TV з посиланням на джерела. Деталі можливого візиту не розголошуються.
Під час візиту до Франції Зеленський ще й зустрінеться з канцлером Німеччини Олафом Шольцом (який ввечері прибуде до Парижу). Про це повідомив n-tv з посиланням на джерела в Берліні.
● Завтра Зеленський буде у Брюсселі. Президент Володимир Зеленський 9 лютого відвідає Брюссель, повідомило Reuters з посиланням на дипломата ЄС. За даними інформагентства, український лідер планує особисто зустрітися з лідерами ЄС на саміті та виступити перед Європейським парламентом на позачерговій сесії.
Вчора президент Європейської ради Шарль Мішель офіційно запросив Зеленського взяти участь у саміті Євроради у Брюсселі (пройде 10−11 лютого).
Ще про візити:
● Ракети та самохідні зенітки. До кінця лютого українські військові отримають від Німеччини керовані ракети для систем протиповітряної оборони та п’ять зенітних танків Gepard. Про це заявив напередодні німецький міністр оборони Борис Пісторіус під час візиту до Києва.
● «Без вагань і без компромісів, світ без Путіна був би кращим», — заявив міністр у Києві.
І це не все:
● Майже дві сотні Лео-1 для України. Федеральний уряд Німеччини офіційно схвалив постачання танків Leopard 1 Україні, видавши військовим компаніям ліцензію на постачання 178 Leopard 1A5. Скільки саме танків прибуде, невідомо, оскільки спершу перевірять їхній стан. За данними Spiegel, перші машини мають бути доставлені в Україну вже влітку цього року, проте більша їх частина — не раніше, ніж наступного року.
● Уряд Данії планує передати Україні списані танки Leopard 1A5 (які підготовлять).
● Нідерланди приєднаються до Німеччини та Данії та віддадуть Україні відремонтовані танки Leopard 1A5.
● США будуть поруч стільки, скільки потрібно. 7 лютого президент США Джо Байден виступив у Конгресі США зі щорічною промовою Про стан справ в країні, частину якої присвятив підтримці України. Серед іншого, він заявив, що США та їхнім союзникам вдалося «об'єднати НАТО і побудувати глобальну коаліцію». «Ми протистоїмо агресії Путіна. Ми стали з українським народом», — додав президент США.
«Вторгнення Путіна стало випробуванням на століття. Випробуванням Америки. Випробуванням світу. Чи відстоюватимемо ми найголовніші принципи? Чи відстоюватимемо ми суверенітет? Чи відстоюватимемо право людей жити вільними від тиранії? Чи відстоюватимемо захист демократії? Такий захист має значення для нас, оскільки він зберігає мир і застерігає потенційних агресорів від загрози нашій безпеці та процвітанню», — пояснив Байден. І уточнив, звертаючись до українців: «Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно. Наша нація працює заради збільшення свободи, гідності та миру не лише в Європі, а скрізь».
● Найближчими днями Польща направить до України третій пакет обладнання для відновлення енергетичного сектора (перший надійшов до України з Польщі наприкінці листопада, другий — наприкінці грудня). Про це під час засідання комісії Сейму з нацоборони повідомив заступник міністра закордонних справ Польщі Пьотр Вавжик. За його словами, польські енергетичні компанії організовують постачання в Україну відповідного обладнання. Більшу частину допомоги спрямують на Хмельницьку АЕС.
● У ніч на 8 лютого війська РФ завдали ударів по Харкову ракетами С-300, частина з яких влучила в центр міста. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов уточнив, що чотири з них вдарили в об'єкт цивільної промисловості. Обійшлося без жертв і постраждалих.
● Росія навряд чи досягне «якісного стрибка» у своїй здатності вести повномасштабну війну проти України, але Путіна не зупинити, попри невдачі на фронті за перший рік вторгнення. Про це йдеться у щорічному звіті зовнішньої розвідки Естонії, який переповіло Bloomberg. У розвідці вважають, що ключовим фактором для глави Кремля є «ослаблення підтримки з боку союзників, таких як США і НАТО».
● Російський наступ може виявитися надто поспішним, а Росії може не вистачити бойової потужності, щоб досягти своїх нереалістичних цілей із захоплення Донбасу. Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни (ISW) за підсумками 7 лютого.
● Інші висновки аналітиків ISW за минулу добу: російські сили провели обмежені атаки в районі Сватового та Кремінної; війська РФ продовжують наземні атаки довкола Бахмута; окупанти не досягли підтверджених територіальних завоювань на південному напрямку; РA намагається розвивати залізничну інфраструктуру, щоб підвищити ефективність військової логістики.
● Майже 135 тис. вбитих окупантів. В Україні за минулу добу ліквідували 910 російських окупантів. Усього втрати РФ з початку повномасштабного вторгнення склали 134 100 військових. Такі дані станом на ранок 8 лютого оприлюднив Генштаб ЗСУ.
Крім того, ворог втратив: танків — 3253 (+8 за добу), бойових броньованих машин — 6458 (+15), артсистем — 2236 (+4), РСЗВ — 461 (+0), засобів ППО — 228 (+1), літаків — 295 (+1), вертольотів — 285 (+1), БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1961 (+3) і багато іншого.
● Путін причетний до збиття Боінгу рейсу MH17. Існують вагомі підстави вважати, що рішення про постачання зенітно-ракетного комплексу Бук бойовикам «ДНР» ухвалив особисто Путін. Про це йдеться в доповіді Об'єднаної слідчої групи (JIT), яка розслідує катастрофу рейсу MH17, збитого росіянами у 2014 році в небі над Донбасом.
● У центрі Києва мають бути демонтовані пам’ятники радянському генералу Миколі Ватутіну та льотчику Валерію Чкалову. Про це повідомили у Мінкульті, пояснивши: ці об'єкти не відносяться до культурної спадщини.
● У Резнікова — перезавантаження. Міноборони перезавантажить своє антикорупційне управління після низки гучних корупційних скандалів. «Щодо попередження та запобігання корупції. Діємо за такими напрямами. Перший. Перезавантажуємо антикорупційне управління Міноборони. Шукаємо кадри. Другий. Формуємо громадський антикорупційний механізм, відкритий для співпраці», — написав міністр оборони Олексій Резніков.
● НАБУ та САП вручили обвинувальний акт народному депутату у справі про недекларування нерухомості в Іспанії. Його ім'я не називають, але, згідно з оприлюдненою раніше інформацією, йдеться про представника Євросолідарності Артура Герасимова. На опублікованому НАБУ відео видно, як Герасимов у автомобілі відмовляється брати документи, а потім зачиняє двері та від'їжджає.
Загальна сума незадекларованих нардепом відомостей, за оцінками САП, складає майже 8 млн грн.
● Старого друга Зеленського перевірили. Спецслужби завершили службове розслідування щодо діяльності ексглави СБУ Івана Баканова, повідомив Федір Веніславський, представник СН та член парламентського комітету з питань нацбезпеки.
«Спеціальні процедури з перевірки Баканова завершено. Думаю, що про це суспільство буде поінформовано, коли це буде потрібно. Тому що це грифовані перевірочні матеріали, матеріали з обмеженим доступом. Вчора ми також отримали відповідь, де перебуває Баканов. Він перебуває в Україні», — додав Веніславський.
17 липня 2022-го Володимир Зеленський усунув Баканова від виконання обов’язків голову СБУ. Через два дні Рада звільнила того з формулюванням «невиконання службових обов’язків, яке спричинило людські жертви чи інші тяжкі наслідки».
І насамкінець:
● 40% українців потребують допомоги. Майже 13,3 млн. людей змушені залишити свої будинки з початку повномасштабного російського вторгнення, заявив Мартін Гріффітс, координатор надзвичайної допомоги, заступник генсека ООН з гуманітарних питань. «Трагедія триває, і кінця їй не видно», — додав він, виступаючи на засіданні Радбезу ООН, присвяченому ситуації в Україні.
Понад 7 тис. мирних жителів України, за словами Гріффітса, було вбито. Це дані, які вдалося підтвердити ООН, хоча реальні цифри можуть бути набагато вищими. Понад 8 млн українців були змушені втекти до сусідніх країн, 5,3 млн людей переміщено всередині країни — багато хто з них живе у колективних центрах. За даними ООН, це найбільший рух біженців із часів Другої світової війни.
«Допомоги потребують 17,6 млн осіб — 40% населення України. Напередодні жахливих роковин повномасштабного вторгнення нам доведеться ще багато зробити в плані гуманітарної допомоги, і ми можемо робити більше», — констатував Гріффітс.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє - своє та країни.