Як Україні стати енергонезалежною

0 коментувати
Політичні підходи у здобутті енергетичної незалежності країни будуть вдалими тільки тоді, коли будуть впроваджуватись з позиції раціональності

Енергетична революція, що обійняла світ в останні п’ять років шляхом зменшення залежності розвинутих країн від природного палива, спричиняє також і глобальні геополітичні впливи.

На тлі переміщення світового виробництва до країн, що розвиваються, спостерігається стійка тенденція до заміщення розвинутими країнами традиційних джерел енергії на відновлювальні, що з часом може призвести до глибокого технологічного розриву між обома групами.

Натомість, зростаючі країни залишаються один на один у глобальній конкуренції за енергоносії, що дедалі слабшає. Для найбільших країн-експортерів традиційних джерел енергії найчастіше притаманні ознаки «голландської хвороби», що характеризує гостру залежність бюджету від одного-двох видів сировини. Зниження попиту на цих ринках та їх переорієнтування призводить сьогодні до поглиблення кризи у цих країнах, що не може не позначитись на геополітичній ситуації у цілих регіонах (Близький Схід, Південна Америка). Як наслідок, світову економіку найближчим часом чекає рецесія, доки країни-експортери не переорієнтують власне виробництво або країни-імпортери не впровадять технології енергоефективності та енергозбереження.  

Сьогодні статистичні дані демонструють тенденцію до зменшення споживання природного палива майже усіма розвинутими країнами (США, Німеччина, Великобританія, ЄС загалом), в той час як країни з економікою, що розвивається, здебільшого схильні до використання викопних джерел палива, які сьогодні відмічаються здешевленням та доступністю на тлі зменшення глобального попиту. За останні 5 років такі країни, як Росія та Китай (країни BRIC) збільшили споживання рідкого палива, за рахунок чого і формувалася позитивна тенденція в цілому у світі.

На 98,9% Україна залишається залежною від традиційних енергоносіїв

Цікавий факт, що, згідно даних Аналітичного інформаційного центру парникових газів, за період 2008-2014 рр. перші позиції рейтингу країн-найбільших виробників викидів CO2 належать переважно країнам BRIC та найбільшим світовим економікам (Китай, США, Японія, Німеччина), які разом продукують у 3 рази більше викидів, ніж усі інші країни рейтингу. Але навіть серед таких гігантів спостерігаються неоднорідні тенденції: у той час як розвинуті країни спромоглися скоротити свою частку викидів, країни типу BRIC її поступово збільшують. Україна, за даними Аналітичного інформаційного центру парникових газів, посідає лише 68 місце із 181 можливої позиції, що, все ж, вдвічі менше за Росію та втричі - за США (23 і 13 позиції відповідно).

Загострення екологічних проблем поступово буде негативно позначатися на розвитку країн, які нехтують захистом власного довкілля. Паралельно із зростанням купівельної спроможності населення значні внутрішні фінансові ресурси можуть бути спрямовані закордон для пошуку кращих місць для відпочинку та життя (на прикладі Росії, Китаю), та будуть призводити до формування негативного сальдо торгівельного балансу країни. Також екологічно забруднені регіони спричинять значний відтік людських ресурсів до менш депресивних регіонів, що формуватиме дисбаланс територіального розвитку. Суміш подібних економічних та соціальних чинників може зробити державу вразливою на зовнішньополітичній арені.

Впровадження технологій відновлювальної енергії сьогодні є одним з основних завдань будь-якої країни, яка обирає для себе інноваційний шлях розвитку та не задовольняється створенням доданої вартості у сировинній та обробній промисловості. За даними Міжнародного енергетичного агентства, Україна наразі використовує відновлювальні джерела енергії тільки на 1,9%. Тобто, на 98,9% Україна залишається залежною від традиційних енергоносіїв, від їх основних постачальників та світової кон’юнктури. Ядерна енергетика дає країні додаткові 18,7% енергії, що в будь-якому разі не може вплинути на статус України, як цілком енергозалежної держави.
Статистичні дані демонструють також гостру необхідність до енергозбереження яке є одним із шляхів досягнення низької собівартості продукції та отримання конкурентних переваг на зовнішніх ринках.

Вселяє надію той факт, що за підсумками всесвітнього рейтингу енергоефективності Україна у 2016 році посіла 44 місце, у той час як ще два роки назад знаходилась на 95 позиції.
Треба розуміти, що відновлювальна енергія є невичерпною і її вартість фактично залежить від витрат на її транспортування та технологію виробництва. Енергозбереження на рівні домогосподарств дає змогу заощадити кошти та вивільнити їх для посилення внутрішнього попиту та становлення малого бізнесу, що є запорукою добробуту ринкової економіки.

«Зелене законодавство» повинно впроваджуватися поступово, з урахуванням довгострокової перспективи розвитку самої держави, не створюючи прямої загрози для інвесторів. Для стимулювання переходу на відновлювальні джерела енергії законодавчий інструментарій повинен бути спрямований, в першу чергу, на створення вільного від державного регулювання енергоринку, створення умов для залучення інвестицій, забезпечення конкурентоспроможності національного енергетичного сектору в цілому. Необхідно зважати на те, що моральний знос засобів виробництва сьогодні дуже часто передує фізичному, тому конкуренцію виграватиме той, хто застосовуватиме ефективні шляхи розвитку. Політичні підходи у здобутті енергетичної незалежності країни будуть вдалими тільки тоді, коли будуть впроваджуватись з позиції раціональності.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.