Трамп та Україна. П’ять перших кроків для Києва

2 коментувати
Вибори в США вивели з геополітичної зони комфорту не лише нас, але й увесь світ

Якось давно я читала інтерв’ю Меркель для Esquire. Журналіст її запитав, що Ангела думає про… І вона відповіла, що Ангела думає все, що їй забажається, а канцлер думає, що ця відповідь означатиме для Німеччини.

Вибори в США вивели з геополітичної зони комфорту не лише нас, але й увесь світ. Ми можемо бути розчаровані як люди. А як політики маємо вже зараз мобілізуватися і почати діяти.

Що треба зробити?

1. Спільні дії влади.

Негайна стратегічна нарада ключових відомств, які відповідають за зовнішню політику й співпрацю з МВФ. Нам потрібна стратегія дій. Для президента, МЗС, нашого комітету у закордонних справах, лідерів фракцій, усьому парламенту, РНБО, Мінфіну, я би кликала ключових міжнародних експертів з громадянського суспільства. Спільне бачення викликів та можливостей, погодження проактивних дій. Треба включити всі політичні й особисті контакти. Не через тиждень. Завтра.

2. Координація з європейцями.

Міністри закордонних справ ЄС вже оголосили термінове зібрання на неділю для обговорення результатів виборів у США. До цієї зустрічі Україна повинна мати свої позиції й скоординувати їх з ключовими європейськими партнерами.

3. Згадати про стару дружбу.

Вважаю помилкою стратегію МЗС під час кампанії будувати комунікацію українського президента лише з командою Клінтон. Чимало прогнозів показувало, що обидва сценарії можливі. Варто було будувати комунікацію з обома таборами. Особливо на фоні оприлюднення документів про Манафорта й чуток про те, що документи були злиті з подачі АП. Ці чутки, злиті самою АП, тепер будуть Україні дорого коштувати.

Тим не менше. В України чимало друзів-республіканців, які історично потужніше підтримували Україну. І з ними треба зробити reset співпраці. Путін, може й, завоював серце Трампа. Нам треба завоювати його оточення й здоровий глузд. Трамп може відбутися як президент США, якщо буде поводитися як президент США. Європейці, інші світові демократичні сили, а також Україна, повинні йому у цьому допомогти.

4. Війна. Крим і Донбас.

Від позиції США буде значною мірою залежати перспектива вирішення конфлікту й повернення Криму. Велика доля вірогідності, що Трамп змінить політику США у відношенні України. І це означає остаточні й офіційні похорони Мінських угод. Фактично ми втрачаємо союзника, який готовий тиснути на Росію, а виконувати Мінські на умовах Путіна Україна не буде.

Отже, альтернатива Мінським, “якої не було”, повинна з’явитися вже сьогодні. Сподіваюся, про альтернативу – це була лише правильна риторика президента на експорт. Часу на роздуми ми не маємо.

Ключовим елементом у цій комунікації з новою адміністрацією США буде координація з Німеччиною та Францією. І Боже, храни Меркель на наступних виборах.

5. Гроші

Окрім геополітики, дуже гостро стоїть питання фінансової підтримки. Співпраця з МВФ, нещодавні кредитні гарантії США на $1 млрд. – це та підтримка, яка тримає економіку України на плаву. Вони, звичайно, не будуть скасовані, але кожний черговий корупційний скандал в Україні (нема сумніву, що вони будуть) буде використаний проти інтересів нашої держави.

На оптимістичний кінець. Нова вісь – Брекзіт-Трамп – фактично створила нову систему координат для світової політики. І вона точно більш складна для України в усіх напрямках. Помножена на катастрофічну дезінтеграцію внутрішньої політики, вона ставить перед нами фундаментальні питання.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.