Прийняти виклик

17 коментувати
Кажуть, що на Мюнхенській конференції з безпеки Петру Порошенку влаштували холодний душ. Але здається, під цим душем разом з нами опинився весь Захід

Мюнхенська конференція щорічно публікує звіт, що задає координати світової безпеки. У 2017‑му документ вийшов із заголовком Постправда, постзахід, постпорядок?. Ці теми формували порядок денний і попередні два роки. Але, схоже, цього разу проблема отримала новий статус — риторичний.

Якщо прибрати знак запитання в назві звіту, то доведеться визнати нову геополітичну реальність. Світ не просто перестав бути стабільним, він став іншим, і нестабільність у її різних проявах — одна з характеристик.

Путін напав на Україну, Захід не може зібратися з силами, щоб справедливо йому відповісти, у США проголосували "не за того" президента, Європа втомилася від інтеграції. Ми зіткнулися з серйозними викликами, але за інерцією хочемо вірити, що якщо хороші хлопці об'єднаються і піднатиснуть, то вдасться повернутися в стару і звичну систему координат. Однак дискусії в Мюнхені пропонують зовсім іншу перспективу.

У двох реченнях її сформулював міністр оборони Сінгапуру Нг Енг Хен: "Процеси глобалізації отримали емоційну відсіч у чималої частини населення Землі. І перед тим, як стан справ поліпшиться, напевно, він погіршиться".

По суті у Мюнхені говорили, принаймні, про п'ять головних викликів.

Всі розуміють, що останнє слово — за однією людиною. І в Мюнхені її не було

Популізм на марші. Вже в десяти європейських країнах популісти стали частиною уряду. Це наслідок того, що у багатьох немає доступу до розподілу дивідендів, які пропонує вільний ринок, а також пояснюється нездатністю адаптуватися до конкурентних технологічних умов сучасного світу.

Нова інформаційна матриця. Незалежній пресі, яка десятиліттями завойовувала довіру читача, дотримуючись високих журналістських стандартів, доводиться конкурувати з фейками, які імпортуються окремими державами з метою підриву роботу традиційних демократичних інститутів. На одній з панелей в Мюнхені колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт обурилася виступом представника російської делегації: "У нас можуть бути різні погляди, але не може бути різних фактів". Реальність показує, що може.

Політика США. Сумніваюся, що учасники конференції повернулися додому задоволеними запевненнями американського віце-президента в тому, що США підтримують НАТО, закликають Москву виконувати Мінські угоди і бачать в ЄС надійного партнера. Так, дійсно, Майкл Пенс на цілий градус підвищив тональність американської риторики стосовно РФ, заявивши: "І знайте: Сполучені Штати продовжать вимагати від Росії відповідальності, навіть якщо ми шукаємо нові загальні підходи, які, як вірить президент Трамп, можуть бути знайдені". Але всі розуміють, що останнє слово — за однією людиною. І в Мюнхені її не було.

Слабкість демократії. Світові лідери визнають, що консенсус як головний принцип прийняття рішень в ЄС і НАТО довгі роки забезпечував стабільність роботи цих організмів. Але він також ускладнює і уповільнює процес досягнення згоди. "У цьому сенсі Путін має значну перевагу",— резюмував один з європейських міністрів оборони.

Кібербезпека. Це лейтмотив всього форуму. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, стурбована американським досвідом, напередодні виборів у Франції, Нідерландах і самій Німеччини запросила Кремль поговорити по цій темі в рамках структур співпраці між Росією і НАТО. Колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес (країна, яка свого часу стала першою жертвою серйозної атаки російських хакерів на роботу державних систем) наголосив, що "кібербезпека не знає географії і ми не зможемо впоратися з цією проблемою поодинці".

Яке ж Україна посіла місце в обговореннях на Мюнхенській конференції з безпеки? Київ точно не знятий з порядку денного, практично кожен впливовий спікер згадував проблему анексії Криму і конфлікту на сході, але через призму зростаючої російської агресії. Тому нам залишається ще більше демонструвати, що Україна — важливий контрибутор в системі безпеки і здатна ділитися своїм передовим досвідом боротьби з пропагандою і гібридною війною. Світу є чому в нас повчитись.

Один із шановних журналістів написав, що президенту Порошенку в Мюнхені влаштували холодний душ. Мені ж здалося, що разом з нами під цим душем, увімкненим ще в лютому 2014 року Володимиром Путіним, стоїть весь демократичний Захід.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 24 лютого 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.