Обережно: безпека

5 коментувати
Європа висить на гачку у Кремля під назвою

Європа висить на гачку у Кремля під назвою "велике переселення народів"

Криза біженців оголила слабкі місця Європейського союзу. Серед них і розгубленість: що ж робити з Володимиром Путіним?

Якщо щорічний форум у Давосі визначає траєкторію розвитку економіки в світі, то Мюнхенська конференція вимірює температуру безпеки. Нездорово висока — такий діагноз поставлений під час 52‑го зібрання в Мюнхені за участю 25 глав держав і 60 міністрів закордонних справ і оборони.

Звичний імунітет Євросоюзу, що підтримується завдяки єдності рішень і спільних зусиль перед загрозами, на цей раз виявився ослаблений великим напливом біженців. На тлі кризи більш явно проявилися й інші недуги ЄС. Серед них — розгубленість: що ж робити з Володимиром Путіним?

Російський президент не прийняв запрошення до Мюнхену і не став головною дійовою особою цього заходу. Тим не менш він підтвердив свій статус режисера епічних перипетій, з якими зіткнувся західний світ. Замість Путіна приїхав прем'єр РФ Дмитро Медведєв, який озвучив відразу кілька болючих тем для Заходу.

Європейські політики та експерти не соромлячись називають  2016-й, що почався,ні більше ні менше роком боротьби за виживання. Чи збереже Європейський союз свій усталений формат і склад в 2017‑му, залежить від того, чи зможе Старий Світ гідно відповісти на кілька запитань.

При бажанні Путін може зупинити війну в Сирії "одним телефонним дзвінком"

По-перше, мова йде про війну в Сирії і біженців. 11 лютого американці та європейці домовилися про план взаємодії щодо врегулювання конфлікту. Але російська армія почала нещадно бомбити Алеппо — місто, в якому зосереджені сили "поміркованої опозиції". Таким чином, закінчити війну без волі сирійського президента Башара Асада не вийде. Заручитися словом Асада без волі Путіна — теж. А це означає, що Європа висить на гачку у Кремля під назвою "велике переселення народів", як висловився російський прем'єр під час конференції в Мюнхені.

Звичайно, європейці розуміють, де знаходиться пульт керування. Міністр закордонних справ великої Британії Філіп Хеммонд висловив загальну думку: при бажанні Путін може зупинити війну в Сирії "одним телефонним дзвінком".

Показово, що цей висновок перестав звучати щодо війни в Донбасі. Рецепт вирішення конфлікту на сході України європейські та американські лідери бачать у виконанні Мінських угод. Девальвацію європейської впевненості в тому, що саме зупинить кровопролиття, було висловилено на конференції в прогресуючому співвідношенні фраз "діалог з Росією" і "санкції проти Путіна". Останнє — не на користь продовження санкцій.

Це другий глобальний виклик для ЄС і НАТО. Залишитися прихильними власним рішенням і цінностям.

В коридорі готелю Bayerischer Hof ми з колегою Ганною Гопко зустріли міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера. Скориставшись унікальною можливістю поспілкуватися з сильним світу цього без попередніх домовленостей, ми взяли міністра в гендерно виграшне коло (до речі, у форумі бере участь лише 11% жінок — менше, ніж в українському парламенті). Власне, наше головне питання торкнулося санкцій щодо Росії.

Міністр одразу спростував чутки, розповсюджувані в кулуарах, про те, що санкції можуть частково зняти за таке ж часткове виконання Мінських угод. У той же час Штайнмайер не впустив можливості підкреслити, що виклик трохи інший: зберегти єдність Європи щодо санкцій в умовах невиконання угод Україною. Схоже, відповідальність за припинення агресії на сході теж мігрує в очах деяких європейських лідерів. І ця символічна "міграція" стосується вже наших кордонів.

У червні, коли настане час розглядати питання про продовження санкцій щодо Росії, нам належить дізнатися, що візьме гору: вигідна інтерпретація мінських документів або повага до статуту ООН.

Парадоксально, правда? Європейські міністри так впевнені в тому, що один-єдиний дзвінок зможе зупинити війну в Сирії. Але готові закрити очі, коли той самий телефон регулярно надзвонює в Донецьк і Луганськ.

Давній друг України і колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт нагадав своїм колегам, що в контексті розмов про діалог і дипломатію, а також заплановане відновлення зустрічей ради НАТО—Росія не варто забувати про те, що все залежить від того, хто править у Кремлі. "Поки при владі залишається путінський режим, ніхто в здоровому глузді не може виключити майбутні сюрпризи, схожі на Україну та Сирію",— підкреслив Більдт.

Подальша ескалація з Росією — ще один глобальний виклик. Медведєв визначив статус відносин із Заходом як нову холодну війну. І закликав євроатлантичне співтовариство уникнути третьої світової. Наступне питання для багатьох залишилося відкритим: яка ж частка анонсу в цьому повідомленні Кремля?

Колонку опубліковано в журналі Новий час від 19 лютого 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.