Десять висновків після референдуму в Нідерландах

2 коментувати
Голландський євроскептицизм, як і російська агресія, не можуть залишатися вдаваною причиною того, чому ми й досі живемо по-старому

1. Одразу після закриття виборчих дільниць екзит-пол давав нам шанс, що референдум провалився в рамках соціологічної похибки 3%. Зрештою, саме ця похибка стала вирішальною. Явка перевалила за 30%, чого вимагало голландське законодавство. Це ще один дуже повчальний приклад для нас і ЄС, який показує, що брак лідерства дає можливість історії вершитися через похибку.

2. Але Угода про асоціацію залишиться в силі, хоча доведеться пройти додаткові стадії узгодження. 1 мільйон голландців, які проголосували проти, не можуть зробити заручниками Україну та 500 мільйонів громадян інших країн-держав ЄС, які ратифікували документ. Політичне рішення буде знайдено спільно ЄС та Нідерландами.

3. Хто винен? На це питання треба відповісти, але не ярликами, а тверезим аналізом європейської політики та нашої ролі в ній. Якщо виводити формулу, то, на мою думку, корупція в Україні плюс повільні реформи помножені на настрої найєвроскептичнішої країни в ЄС та вибори в наступному році дали 60% проти.

4. Наші наступні перемоги чи провали на європейських фронтах залежать від внутрішніх змін в країні. Голландський євроскептицизм, як і російська агресія, не можуть залишатися вдаваною причиною того, чому ми й досі живемо по-старому.

5. Чи несе відповідальність президент? Безумовно. Настільки, наскільки як лідер держави зміг за два роки заснувати незворотні перетворення, які б підняли Україну в світових економічних та антикорупційних рейтингах. Що мали б останній рік заповнити привабливими заголовками західні ЗМІ. Провал референдуму залежав від провалу реформ у прямій пропорції.

Кампанія в Нідерландах показала, що в нас дуже багато друзів у Європі

6. Чи могло б кращу роботу зробити МЗС? Безумовно. Це стосується не лише роботи з референдумом. Дипломатична машина потребує двох речей: нове покоління дипломатів, які можуть говорити з європейськими лідерами їхньою мовою. І потужне фінансування, яке може бути використано ефективно й креативно. У нас є чому повчитися в британців, шведів, французів.

7. Окремо варто сказати про громадянське суспільство і його роль. Це не традиційний комплімент в бік затятих єврооптимістів, які намагалися щось зробити. Це важливий висновок, який може допомагати надалі державі рухати свої інтереси на міжнародному рівні. Наші громадські лідери стали потужними недержавними гравцями (non-state actors), які здатні виконувати державні функції, коли держава не може (інколи не хоче) їх виконувати. Ця функція яскраво проявляється всередині держави – розбудова армії, гуманітарна допомога, волонтерський рух. Тепер вона яскраво проявилася у зовнішній політиці. Значну частину позитивної кампанії в Нідерландах було проведено саме громадськими організаціями, активістами за підтримки міжнародних фондів та особистої ініціативи. Висновок – держава повинна більше спиратися на громадськість та координувати дії з нею на всіх рівнях.

8. Що голландське «ні» означає для Європейського Союзу? Результати референдуму - це лише штрих до загальної кризи, у якій перебуває Європа. На думку багатьох, в найгіршій з часів холодної війни. Зростання терористичних атак, конфлікт у Сирії та міграційна криза, зростання євроскептицизму, зокрема майбутній референдум в Британії щодо виходу з ЄС, зростання ролі популістичних урядів, посилення позицій ультраправих на європейському континенті, нерозуміння що робити зі «стратегічним» партнером Росією. Українське питання стоїть в черзі багатьох інших проблем.

9. Вплив на подальші європейські зусилля України. Референдум маємо розглядати в контексті візової лібералізації та подальших переговорів щодо санкцій проти Росії. Безпосередньо прямого зв’язку між цими питання, безумовно, немає. Але це глобальна політика, павутина якої плететься не лише дружніми до нас павучками. На жаль, голландське “ні” послабить наші позиції на інших фронтах.

10. Позитив. Кампанія в Нідерландах показала, що в нас дуже багато друзів у Європі. Щирих і готових інвестувати в стратегічні рішення щодо посилення європейських позицій. Ми навчилися проводити виборчі кампанії на європейському політичному ринку. Нам це точно знадобиться в майбутньому. Особисто я об’їхала понад десять міст за десять днів і зсередини побачила, як працюють європейські партії. Нідерланди стали чи не найбільш інформованою країною в світі щодо змісту Угоди про асоціацію. Попри все – це стратегічна інвестиція в наше європейське майбутнє.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.