Закон про індустріальні парки. Як дорослішає країна

9 вересня 2021, 15:50

Це гарний початок для першого дня нової сесії політичного сезону

290 голосів — за закон про індустріальні парки. Вітаю всіх, хто працював останні 10 років, щоб це рішення нарешті стало можливим. І тих, хто дотиснув це в залі зараз.

Не перша спроба дати якісний стрибок промисловості, але перша — дати поштовх малому і середньому бізнесу в індустріальних парках, у тому числі бізнесу креативних індустрій. Плюс — спроба найбільш якісно підготовлена.

Відео дня

Друзі, ми цього року святкуємо з гордістю 30 років нашої незалежності. 30 — за паспортом для людини вже, мабуть, достатньо, щоб визначитись, ким же я таки хочу бути, коли виросту, але для країни от — очевидно, ні.

Країна тільки зараз визначається, ким же вона хоче бути:

— Таким собі хлопчиком-лібералом з ідеями про мир в усьому світі та все хороше і мріями про те, що його прийде і врятує дядько Сем чи дідусь з Європи, який дасть грошей, розкаже, як жити, захистить від страшних інших дядь.

На стимули для парків виділятиметься мінімум 2 мільярди гривень на рік

— Або ми хочемо бути вже дійсно 30-річною навченою досвідом професійною людиною, яка спирається на власні сили та знання, власний розум і власні помилки.

Яка на перший план ставить власні інтереси, бо розуміє, що не може зробити інших людей і своїх друзів щасливими, якщо сама не буде щасливою та успішною людиною.

Я б дуже хотіла жити в другій країні. В країні, яка вже вміє аналізувати історію, і робить не так, як часто радять їй іноземні дідусі та дяді, а те, що вони робили та роблять зараз самі.

А як же роблять інші?

Вони боряться за кожного інвестора — внутрішнього і зовнішнього, — який вкладає гроші в країну та створює робочі міста.

Ті самі країни поруч з нами — Польща та Туреччина особливо — створюють суперспрощені умови для інвестора внутрішнього і боряться за кожного інвестора іноземного.

Конкурують за кожну велику іноземну компанію, і кожного великого бізнесмена, який хоче створити нові робочі місця в країні - пропонуючи одразу землю для заводу і податкові пільги, і безкоштовне швидке підключення до електромереж, і часткове співфінансування.

А ще — до прикладу, Угорщина виробляє в парках третину свого ВВП. І не треба для цього ніяких інвест-нянь. Треба нормальна економічна стратегія, яка б'є в одну точку.

Знаєте, що робимо ми?

У нас прем'єр-міністр пише і розсилає листи на губернаторів областей з наказом відкрити по заводу в області на 500 робочих місць із залученням інвест-няні.

Що це за дитинство? Заводи не будуються просто так за наказом у листі та розчерком пера. Підписав лист — і бах, завод. Знаєте, скільки в країні інвест-нянь та інвесторів, які ними користуються? Я вам розкажу — нуль. Бо це не той механізм, який цікавий іноземному інвестору без інших конкретних податкових стимулів і механізмів.

Давайте дорослішати. 30 років — це вже щось врешті-решт. Уже не діти. Дорослішати — означає розуміти, як діє світ, знати власні сильні та слабкі сторони.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Робити речі не для піару чи тупо для галочки, — а спокійно виважено бити в одну точку, добиватись результатів і розвивати власну економіку. Упевнена, що одна ця точка — це захист наших громадян через зміцнення нашої економіки, через нові робочі місця, через нові інвестиції в країну (як від внутрішнього інвестора, так і від зовнішнього), через локалізацію, через конкретні податкові стимули та пільги. І через економіку та здоровий економічний егоїзм — отримувати місце за столом світової політики.

Закон про індустріальні парки — це один із можливих законів для такої стратегії.

Які стимули закладені у закон:

— Інфраструктуру та мережі до парків підводить держава. Для цього існуватиме спеціальний механізм компенсації. Думаю, не треба нагадувати, що зараз по вартості підключення бізнесу до мереж (особливо електромереж) — Україна одна з найдорожчих в Європі. Це відлякало не одного бізнесмена.

— Держава компенсує бізнесу відсоткові ставки по кредитах. Так ми вирішуємо багаторічну проблему відсутності адекватного кредитування банками реального сектору економіки. Фінансовий сектор працюватиме в інтересах економіки, в інтересах працедавців, а держава у цьому допоможе.

— На стимули для парків виділятиметься мінімум 2 мільярди гривень на рік — ці кошти мінімально необхідні для повноцінної роботи інструменту. Вони йтимуть напряму на фінансування закладених стимулів. Наша мета — звісно, контроль.

— Конфлікти врегульовуються у міжнародному комерційному арбітражі або третейському суді. Це додаткова гарантія для інвесторів, що їх права захищені.

— Окремо парки використовуватимуть для трансформації вугільних регіонів, як це робить успішно, наприклад, Польша, у трансформації депресивних регіонів.

Щодо запобіжників, то:

— В парку не буде підприємств, які виробляють підакцизні товари — ні виробництва тютюну, ні алкоголю. Діє пряма заборона на виробництво підакцизних товарів (крім автомобілів і комплектуючих). Не буде також ніяких гральних закладів та казино, парки не про це.

— Ще важливо: парк вноситься до реєстру рішенням Кабміну.

— Учасник може знаходитись тільки в одному парку.

— І також, наприклад, якщо на території парку необхідно розмістити підприємство з іншої сфери — це можна зробити і треба. Воно може знаходитися у парку, але не може отримувати стимули. Але отримає робочі місця для обслуговування інших — наприклад, сфера реклами, IT-послуг та багато іншого. Але насправді це лише базова рамка.

Для того, щоб закон запрацював необхідно:

— конкретні зміни в податковий,

— зміни в митний кодекс,

— гарантії простого та швидкого підключення до електромереж,

— можливість для бізнесу отримати адекватний кредит у банку,

— заміна податку на прибуток — нарешті податком на виведений капітал. Який обіцяє вже другий по черзі президент України, але чомусь цього не відбувається.

Загалом, це гарний початок для першого дня нової сесії політичного сезону — починати його із закону про індустріальні парки. Наступними мають бути закони змін до митного та податкового законодавства, спрощення податкової системи та інші стимули для економіки. Інакше ми будемо й надалі програвати конкуренцію у великому, несправедливому (усвідомте це) й жорстокому світі. Тож очікуємо серйозних кроків з боротьби за нашу економічну українську незалежність.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Слухайте подкаст на цю тему
Показати ще новини
Радіо NV
X