Арешт – не панацея: як перейти до лікування причин корупції

1 коментувати
Корупцію часто називають хворобою. Використаю цю аналогію, щоб пояснити, як потрібно ефективно її лікувати

Останнім часом ми спостерігаємо зростання кількості новин про затримання чиновників-корупціонерів, що можна вважати певним успіхом влади у боротьбі з корупцією.

Але наскільки арешти корупціонерів ефективні у боротьбі із корупцією? Арешти хабарників тимчасово зупинять схеми, але є велика ймовірність, що на місця арештованих прийдуть інші корупціонери. Ті ж, кого не викрили, продовжать робити свою справу, але більш обережно.

Арешт лікує симптоми, але не викорінює причини виникнення корупції. Але саме з причинами потрібно боротись, щоб підняти країну з низу корупційних рейтингів. Корупцію часто називають хворобою. Використаю цю аналогію, щоб пояснити, як потрібно ефективно її лікувати. 

Уявіть, що в країні більшість людей палять, зловживають алкоголем, не займаються спортом, їдять шкідливу їжу та взагалі ведуть нездоровий спосіб життя. Держава, замість будувати спортзали та пропагувати здоровий спосіб життя, нарощує кількість лікарів та збільшує обсяг закупівлі ліків. В такій системі держава зможе виліковувати окремих пацієнтів, але на рівні країни показники захворюваності лише зростатимуть. Бо вилікувані пацієнти, повертаючись до звичного нездорового способу життя, із великою ймовірністю через певний час знов звертатимуться по допомогу. Навіть якщо після лікування пацієнти відмовляться від поганих звичок, але враховуючи впливовість середовища на людину їх буде одиниці, що також не покращить ситуацію. 

Як держава може вирішити цю проблему? Необхідно мінімізувати ймовірність, що людина піддасться поганим звичкам та створити умови, в яких вона буде вмотивована вести здоровий образ життя. Схожим чином державі необхідно максимально вплинути на середовище, яке дає можливості для розвитку корупції, перекриваючи канали, що сприяють її поширенню.

Корупціонери дуже не люблять прозорість. Для збільшення прозорості державним органам слід відкрити максимально можливу кількість даних

В першу чергу необхідно послабити бюрократизацію держави, яка, за висновками світових дослідників, є одним з інструментів збагачення корупціонерів. Тому корупція сприяє надмірній бюрократизації, що зменшує інвестиційну привабливість країни, призводить до погіршення умов ведення бізнесу. Щоб вирішити цю проблему, владі необхідно мінімізувати регуляторний тиск на бізнес, створити для всіх рівні правила гри, забезпечити незалежність державних регуляторів від влади та учасників ринків.

Відомо, що корупціонери дуже не люблять прозорість. Для збільшення прозорості державним органам слід відкрити максимально можливу кількість даних для користування громадянами, зокрема аналітиками та журналістами-розслідувачами, перейти на електроні державні послуги та впровадити автоматизацію прийняття рішень. Це дозволить знизити корупційні ризики через зменшення прямого контакту бізнесу з державними службовцями. Прикладом позитивного ефекту від збільшення прозорості є створення системи Prozorro, завдяки якій державі вдалось значно зменшити рівень зловживань у публічних закупівлях та зекономити понад 6,5 млрд грн.

Ще одним важливим кроком має бути звільнення державних підприємств від контролю з боку корумпованих чиновників та олігархів шляхом приватизації. Для тих підприємств, які неможливо приватизувати через їх стратегічне значення для держави, необхідно прозоро обрати незалежних менеджерів та наглядові ради, які будуть зацікавлені в збільшені їх ефективності та прибутковості й встановити їм ринкові зарплати.

Звісно, українцям приємно бачити як арештовують корупціонерів, які вкрали їх гроші, але, як показує аналіз, слід сфокусуватись на зменшенні можливостей красти. Виконання вищезгаданих кроків спрямовано на боротьбу, не з симптомами, а з причинами корупції. Що має дати більш стійкий та довготривалий результат. 

Нотатки економіста - щотижнева колонка Центру економічної стратегії


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.