Один удар Трампа

5 коментувати
Багато союзників чекають від США більш послідовної стратегії, на яку можна покластися протягом тривалого періоду

Рішення президента США Дональда Трампа завдати ракетний удар по режиму Башара Асада викликало гучні оплески громадськості. Він покарав режим, що здійснював військові злочини проти власного народу. Він підтримав міжнародні норми, що забороняють використання хімічної зброї. Зрештою, ця подія поклала кінець дивному флірту Трампа з Володимиром Путіним на Близькому Сході.

І, найголовніше, ця подія, схоже, відображає запізніле визнання Трампа в тому, що він не може взяти і поставити Америку на перше місце, президент Сполучених Штатів має діяти з огляду на більш широке коло інтересів. Будучи кандидатом в президенти, Трамп уникав розмов про міжнародні норми і світовий порядок. Однак, пояснюючи свої дії минулого тижня, він посилався на ці поняття і закінчив свій виступ молитвою, чого президент Барак Обама ніколи собі не дозволив: «Боже, благослови Америку, і весь світ».

Але, як зазначив у п'ятницю колишній міністр оборони Вільям Коен, «один удар не визначає стратегію». Політика США щодо Сирії залишається неясною. Адміністрація Трампа неодноразово заявляла, що відійшла від закликів адміністрації Обами до зміни режиму в Сирії. Фактично, Трамп вказав, що він був щасливий залишити країну Асаду, якщо це допоможе перемогти Ісламську державу. Минулого тижня держсекретар Рекс Тіллерсон фактично підтвердив цей підхід. У вівторок, в день хімічної атаки в Ідлібі, прес-секретар Білого дому Шон Спайсер також підтверджував це. Схоже, що ракетний удар повністю перевернув цю політику.

Якщо це так, це серйозна зміна, що піднімає ряд важливих питань: чи беруть участь Сполучені Штати у сирійській громадянській війні? Чи будуть вони використовувати військову силу, щоб допомогти повалити Асада? Чи допоможуть ці дії Ісламській державі і «Аль-Каїді», які також борються проти режиму? І що буде далі в загальній війні проти Ісламської держави?

Зовнішня політика Трампа змінюється з кожною зустріччю, подією або кризою

Багато американських союзників підтримали авіаудар. Але у все більш складній глобальній системі ці країни очікують від США послідовної стратегії, на яку можна покластися протягом якогось тривалого періоду. Що стосується зовнішньої політики Трампа, то вона, схоже, змінюється з кожною зустріччю, подією або кризою. Серйозно критикуючи Японію під час президентської кампанії, він все ж запросив прем'єр-міністра Сіндзо Абе на перший саміт Мар-а-Лаго, де розхвалював його як справжнього друга і союзника. Пригрозивши перевернути «політику одного Китаю», Трамп смиренно відмовився від своїх слів у телефонній розмові з президентом Сі Цзіньпіном.

Трамп не заперечує своєї непостійності. Фактично, він підносить цю якість як чесноту, називаючи себе гнучким. «Я пишаюся цією гнучкістю», - зазначив він нещодавно, додавши, що йому також подобається бути непередбачуваним. Але є різниця між непередбаченістю і непослідовністю. Ракетний удар по Сирії справляє враження, ніби зовнішня політика адміністрації Трампа ведеться не за допомогою ретельної оцінки ситуації, зважування різних варіантів, підрахунків витрат і вигод і остаточного вибору. Замість цього ми бачимо набір рефлексів, які інстинктивно реагують на чергову кризу.

Військові радники Трампа надали йому блискучий тактичний варіант – невелика авіабаза, знищення якої призвело б до незначних фізичних або дипломатичних наслідків. Але авіаудар також матиме мінімальний вплив на баланс сил. Асад залишиться на місці, так само як і його опозиція. У будь-якому випадку, авіаудар може підштовхнути деякі опозиційні сили до боротьби, що посилить кровопролиття в країні. Довгострокові перспективи миру в Сирії залишаються похмурими.

Незалежно від можливих ускладнень, в короткостроковій перспективі президент завдав удар проти зла, з чим я його і вітаю. І якщо він прийняв таке рішення, побачивши жахливі кадри дітей, це прекрасно. Я тільки попросив, щоб він знову подивився на ці фотографії. Можливо, вони надихнуть його не просто на скидання бомб, але і надання більшої допомоги цим пригнобленим війною людям. Можливо, ці кадри навіть змусили б його дозволити деяким з цих людей уникнути страждань і знайти будинок у США.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу та публікації колонок Фаріда Закарії. Оригінал опублікований на The Washington PostРепублікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.