Катарський ребус для Трампа

0 коментувати
Якщо адміністрація Трампа хоче стабільності на Близькому Сході, вона повинна допомогти встановити новий баланс сил

Президент Трамп повернувся зі свого першого закордонного турне, глибоко переконаний у тому, що йому вдалося об'єднати арабських союзників Сполучених Штатів, нанести серйозний удар по тероризму і знизити напругу на буйному Близькому Сході. Відтоді ми побачили не тільки цілий ряд терактів в Європі і на Близькому Сході, але і відкритий розкол арабського світу. Так що ж відбувається?

Основний посил стратегії Трампа полягав у підтримці Саудівської Аравії, в розрахунку на те, що вона зможе боротися з тероризмом і стабілізувати регіон. Фактично, Трамп дав зелене світло саудівцям для продовження їх агресивної, сектантської зовнішньої політики.

На першому етапі цієї політики Саудівська Аравія ізолює Катар, розриваючи відносини з цією країною і підштовхуючи найближчих союзників до аналогічних дій. Саудити завжди розглядали Катар як проблемного сусіда. Їх розлючували спроби Катару відігравати важливу регіональну і глобальну роль: розміщення на своїй території великої військової бази США, підстава телевізійної мережі Аль-Джазіра, плани провести чемпіонат світу з футболу в 2022 році, серйозні успіхи на дипломатичному рівні.

Нещодавно Трамп дізнався, що система охорони здоров'я – це досить складна штука. Ласкаво просимо на Близький Схід

Це правда, Катар дійсно підтримує деякі екстремістські ісламські рухи. Так само, як і Саудівська Аравія. Обидві країни є ваххабітськими, в обох країнах є екстремістські проповідники. За чутками, вони обидві озброюють ісламістські угруповання в Сирії та в інших місцях. В обох випадках королівські сім'ї грають в складні ігри, об'єднуючись з фундаменталістськими релігійними силами і фінансуючи деяких бойовиків, навіть під час боротьби з іншими угрупованнями.

Іншими словами, їх відмінності дійсно геополітичні, хоч часто і підносяться як ідеологічні.

Відкритий розкол між двома країнами призведе до набагато більшої нестабільності в регіоні. Тепер Катар почне рухатися у бік Ірану і Туреччини, намагаючись створити більш великий союз з антисаудовськими угрупованнями в усьому мусульманському світі. У Сирії, Іраку, Ємені та Північній Африці пожвавляться зіткнення між різними угрупованнями бойовиків. Недавні теракти в Тегерані, відповідальність за які взяла на себе Ісламська держава, розглядаються Іраном як частина антиіранської кампанії Саудівської Аравії. Тепер варто чекати відповіді від іранських бойовиків. Про стабільність в регіоні можна навіть не мріяти.

США знаходяться в центрі всіх цих подій, підтримуючи тісні стосунки з Саудівською Аравією та ОАЕ, керуючи при цьому регіональними військовими операціями зі своєї бази в Катарі. І хоча Трамп публікував антикатарські твіти, американським військовим доведеться миритися з реальністю, що Катар є їх приймаючою стороною на Близькому Сході і близьким військовим союзником у війні проти ІД.

Для такої наддержави, як Сполучені Штати, найкраща політика на Близькому Сході завжди полягала у підтримці зв'язків з усіма регіональними гравцями. Одним з величезних успіхів зовнішньої політики Річарда Ніксона Генрі Кіссінджера було те, що вони змогли залучити Єгипет в американську сферу, зберігши при цьому союз з шахом Ірану. Протягом десятиліть Вашингтон міг грати в Бісмаркіанську гру по налагодженню добрих відносин з усіма країнами, незважаючи на відношення цих держав одна до одної.

Дві сейсмічні події змінили геополітичний ландшафт Близького Сходу. Першою подією стала іранська революція 1979 року, відкрила дорогу радикальній ревізіоністській владі і викликала реакцію багатьох країн в регіоні, включаючи Саудівську Аравію. Обіцянка Ірану поширювати свою версію ісламу змусила саудівців активніше популяризувати власні ідеї і вплив. Результат був жахливий для всього мусульманського світу і привів до радикалізації безлічі громад.

Наступним катаклізмом стало вторгнення США до Іраку в 2003 році, зо дестабілізувало баланс сил в регіоні. Після того, як скинули Саддама, вплив Ірану почало поширюватися і на Ірак. Сьогодні Іран чинить найбільший вплив на уряд Багдада. Іранський союз з Сирією став однією з причин виживання президента Башара Асада. Відносини Ірану з шиїтськими громадами всюди, від Ємену до Бахрейну, продовжують зміцнюватися.

Якщо адміністрація Трампа хоче стабільності на Близькому Сході, вона повинна допомогти встановити новий баланс сил. І не тільки на умовах Саудівської Аравії. Іран є великим гравцем в регіоні з реальним впливом, і його роль повинна бути визнана. Чим більше Вашингтон вичікує, тим серйозніше стає нестабільність. Це не буде серйозною поступкою і послабленням для Тегерана. Впливу Ірану будуть протистояти Туреччина, Саудівська Аравія, Єгипет та інші країни.

Нещодавно Трамп дізнався, що система охорони здоров'я – це досить складна штука. Ласкаво просимо на Близький Схід.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу та публікації колонок Фаріда Закарії. Оригінал опублікований на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.