Фрік-шоу. Що зробив Трамп в ролі президента?

0 коментувати
Трамп домінує у новинах практично кожного дня з моменту проголошення перемоги на виборах

Трамп домінує у новинах практично кожного дня з моменту проголошення перемоги на виборах

Ми є свідками «неваляшного» президентства: все рухається то вперед, то назад, а просування немає

Уявімо, що ви той самий виборець Трампа, про якого ми так часто чуємо, – чесний, працьовитий американець,який терпить незвичайну поведінку новообраного лідера в надії, що президент перестане грати в вашингтонські ігри, вклавши всю свою бізнесменівську енергію у зміцнення державної економіки. Ви все ще вірите в це?

Перші тижні роботи адміністрації Трампа можна охарактеризувати словами письменника Альфреда Монтаперта: «Не плутайте рух і розвиток. Неваляшка, наприклад, теж рухається, але не розвивається». Ми є свідками «неваляшного» президентства: все рухається то вперед, то назад, а просування немає.

Трамп домінує у новинах практично кожного дня з моменту проголошення перемоги на виборах. Він вирішив воювати з медіа, зробивши ряд дивних і, за великим рахунком, помилкових заяв – про рівень своєї підтримки на виборах, про кількість людей, присутніх на інавгурації, про погоду в цей день, про кількість поданих фіктивних бюлетенів. І це не весь список. Він сфотографувався з усіма – від Каньє Веста і Джека Ма до Сіндзо Абе і Джастіна Трюдо. Пізніше всі почали обговорювати його зв'язки з Росією. А що було зроблено по суті? Нічого.

У четвер, під час прес-конференції, Трамп заявив: «Ще жоден президент не робив настільки багато за такий короткий період часу». Журналіст американського видання Vox Метью Глесіас вірно підмітив: «Барак Обама до цього моменту встиг підписати законопроект, який представляє собою тримільярдний стимул для економіки, поширив медичну страховку на чотири мільйони дітей і спростив механізм оскарження дискримінації на робочому місці». Білл Клінтон, за підрахунками ресурсу FiveThirtyEight, протягом перших ста днів на посаді президента провів 24 законопроекти, Джон Кеннеді – 26, Гаррі Трумен – 55, Франклін Рузвельт – 76.

Римляни вважали, що для щастя людям достатньо «хліба і видовищ». Поки нам дали тільки видовища

Трамп, судячи з усього, не проведе і десяти, незважаючи на те, що і в Палаті представників, і в Сенаті домінують його однопартійці, республіканці. Глесіас зазначає, що Білий дім навіть не починав серйозної дискусії в Конгресі з ключових законодавчих ініціатив. За даними The Washington Post, з 696-ти позицій, які вимагають узгодження Сенату, президенту належить узгодити ще 661-ну.

Трамп з великою помпою видав кілька указів (але менше, ніж Обама до цього моменту). Правда, більшість з них неоднозначні – піднесені прокламації,що змусили деякі держоргани «переглянути» законодавство і запропонувати президенту або погодитися на інші варіанти вирішення питання, або повернутися до попередньої практики. Один з його указів – тимчасова заборона на в'їзд в США [громадянам семи мусульманських країн – НВ] – був настільки погано продуманий і сформульований, що просто застряг у судовій системі. Його або перепишуть, або скасують.

Американський публіцист та історик Закарі Карабелл у статті для Politico Magazine ретельно проаналізував видані президентом укази і його заяви, після чого прийшов до висновку: «Поки Трамп діє так само, як і протягом своєї попередньої кар'єри: привертає увагу, намагається здаватися людиною дій, хоча практично нічого не робить – лише просуває імідж людини, яка «все вирішує»».

Історик Дуглас Брінклі зазначає: «Трамп – породження реаліті-шоу, де діє два головних правила: камери завжди повинні бути на тобі і ти завжди повинен бути цікавим». Президент виконує обидві вимоги. Але як щодо того, що він обіцяв виборцям? Як щодо планів по реіндустріалізації Середнього Заходу, поверненню робочих місць, відродженню вугільної та сталеливарної промисловості? І якщо на те пішло, як щодо обіцянки в перший же день на посаді президента депортувати нелегальних іммігрантів-злочинців, викрити Китай в його валютних маніпуляціях, внести до конституції поправки для обмеження терміну перебування на посаді конгресмена, а також скасувати заборонені для носіння зброї зони в школах і... на військових базах? Все це нам обіцяли. І практично нічого не зробили.

Є два аспекти президентства Трампа. З одного боку, фрік-шоу – твіти, дикі заяви, фейки, лайка на адресу тих, хто не згоден схилятися перед ним (ЗМІ, судді), безперервна самореклама. З іншого боку, кмітливий бізнесмен, який призначив таких інтелектуальних важковаговиків як Гері Кон, Рекс Тіллерсон і Джим Меттіс на ключові позиції у своїй адміністрації, які деколи пропонують серйозні реформи. Багато людей готові миритися з фрік-шоу заради податкової реформи, інфраструктурних проектів та дерегуляції. Може, так воно і буде. Але поки реаліті-шоу серйозно переважає над серйозною політикою.

Той самий виборець з Огайо або Мічигану може небезпідставно задаватися питанням, як сварки з медіа допоможуть повернути робочі місця в його регіон, або як нападки на судову систему допоможуть створити програми перепідготовки для людей, які втратили роботу. Але у Дональда Трампа, який чесно зізнається, що більшу частину інформації черпає з телебачення, можливо, інше уявлення про президентство, телевізійне. Потрібно створювати видимість роботи. Римляни вважали, що для щастя людям достатньо «хліба і видовищ». Поки що нам дали тільки видовища.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Фаріда Закарії. Републікування повної версії тексту заборонене

Спочатку опубліковано на The Washington Post

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.