Опікати захисників: чи з'явиться у ветеранів АТО власне міністерство?

0 коментувати
Орган має опікуватися не лише адекватним та прозорим обліком всіх учасників бойових дій, але й займатися їхньою психологічною реабілітацією

На четвертому році українсько-російського військового конфлікту в Україні досі немає окремого державного органу виконавчої влади, який відповідав би за допомогу захисникам країни – ветеранам АТО та системно вирішував їх проблеми.

Неефективність державної політики щодо допомоги військовим та добровольцям, які пройшли АТО неодноразово ставала темою критичних публікацій ЗМІ та блогерів. На жаль, для такої критики є всі підстави. Насправді, дуже важко зрозуміти, чому після трьох років війни на Сході в країні немає одного держоргану, який би комплексно та ефективно вирішував нагальні проблеми ветеранів АТО, які винесли на своїх плечах весь тягар цієї війни. Натомість, вже відомі випадки оборудок при розподілі земельних ділянок, які мають отримувати «атошники», та непрозорого отримання статусу учасника бойових дій. Не кажучи вже про черговий скандал з виділенням Мінсоцполітики бюджетних коштів псевдоветеранським організаціям.

Водночас тисячі ветеранів не можуть отримати ані ділянку, ані статус УБД через те, що їхніми справами ніхто всерйоз не опікується.

Орган, про створення якого йдеться, має опікуватися не лише адекватним та прозорим обліком всіх учасників бойових дій, які повернулися до цивільного життя, але й займатися їхньою психологічною реабілітацією, створювати необхідні механізми суспільної інтеграції та повноцінної життєдіяльності.

Сьогодні будь-який патріот розуміє, що державі потрібно радикально змінювати своє ставлення до ветеранів

Звичайно, існує багато волонтерських ініціатив, які опікуються цими питаннями. Наприклад, в багатьох містах працює мережа піцерій та кав’ярень Veterano, створена «атошниками». Але такі ініціативи занадто розрізнені, тому не можуть вирішити проблему комплексно. Хоча, в ідеалі, вони мають стимулюватися державою в формі грантів на створення нових робочих місць або податкових пільг.

Складнощі ефективної інтеграції ветеранів в суспільство давно відомі – ця проблема знайома всім, зокрема, завдяки культовому американському фільму «Рембо», у якому неадекватне відношення поліції до ветерана в’єтнамської війни призводить до трагічного протистояння з силовиками. З цим викликом відносно вдало впоралося багато країн. Але чи не найбільш ефективно ця система функціонує саме у США. Американці ще в 1930-х роках створили міністерство у справах ветеранів (VA). Це державний орган виконавчої влади, який здійснює діяльність у сфері соціального забезпечення та захисту ветеранів, членів їхніх родин та осіб, що перебувають на їхньому утриманні, у тому числі загиблих військовослужбовців. Серед інших напрямків діяльності цієї структури - реєстрація та комплексний облік ветеранів, пільги та допомога, комплексне медичне обслуговування, боротьба з безпритульністю, поховання тощо.

Держава вже спробувала вирішити проблему забезпечення та підтримки ветеранів. Саме цим аргументувалося створення Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції у вересні 2014 року.  Основним завданням служби, як декларувалося, є реалізація державної політики у сфері соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються з лав збройних сил.

Служба також має узагальнювати практику застосування законодавства з питань ветеранів та вдосконалювати його. Але результати роботи цієї структури, на жаль, малопомітні. Якщо подивитися на останні новини на сайті служби, то можна побачити, що головні її зусилля спрямовані на патріотичне виховання молоді та організацію урочистих заходів з вшанування пам’яті загиблих героїв. Звичайно, це вельми необхідна справа. Але ж держава має займатися не лише вшануванням загиблих, а й турботою про живих.

Адепти дерегуляції можуть сказати: навіщо створювати ще одну державну структуру, яка потребуватиме бюджетного фінансування? Але ж всім зрозуміло, що статус міністерства дозволить більш ефективно вирішувати проблему та залучати для цього більше ресурсів. А враховуючи кількість ветеранів АТО на сьогоднішній день, ресурси потрібні чималі. І це цілком логічно, бо дбати про своїх захисників – моральний обов’язок держави. Якщо подивитися на практику США, там міністерство ветеранів займає другу позицію серед всіх міністерств за кількістю працівників. Бюджет в цьому році становить 182 млрд доларів – це 4% від загального бюджету або 0,9% від ВВП.

Зрозуміло, що таке співвідношення видатків на ветеранів до бюджету в нашим умовах є неможливим, але ці показники мають бути прикладом для нашої держави.

Існуюча служба та її здобутки можуть стати базою для створення міністерства. Тим більше що така практика у світовому досвіді також існує. Так, в Америці у підпорядкування аналогічному міністерству ще в 1973 році була передана Національна система кладовищ. Тому нема нічого неможливого – головне це політична воля та бажання влади вирішити це болюче питання.

Сьогодні будь-який патріот розуміє, що державі потрібно радикально змінювати своє ставлення до ветеранів і переходити від популізму до системної роботи. Зважаючи на те, що конфлікт на сході може ще тривати роками, це питання національної безпеки та в цілому існування держави. Якщо країна не почне дбати про своїх ветеранів, то колись вона неминуче програє. Ми маємо навчитися цінувати те, що наші захисники зробили для нас, опікуватися їхніми проблемами, стимулювати їх займатися підприємництвом та створювати нові «ветеранські» компанії, бути клієнтом яких має стати честю для будь-якого українця. Ідеологом та ініціатором цих змін у ставленні держави до проблем ветеранів і має стати міністерство. У місії американського профільного відомства згадуються слова Авраама Лінкольна: "…дбати про того, хто прийме бій, та про його вдову та сироту". Схожою за сенсом на ці слова має стати і місія українського міністерства у справах ветеранів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.