Реалісти та прожектери українського футболу

0 коментувати
Чому поляки з задоволенням витрачають в середньому 9 євро на те, щоб подивитися наживо чергову гру місцевої першості? Відповідь лежить насамперед в економічній площині

Нещодавній матч 26-го туру польської Екстракласи у Гданську «Лехія» - «Легія» зібрав на трибунах 37,220 глядачів, що в перерахунку на наші гривні дав касовий збір у сумі більше 10 мільйонів!

Ще один поєдинок того ж ігрового дня в Кракові «Вісла» - «Лех» подивилися на Міському стадіоні у Кракові 30,128 кібіців, або вболівальників як їх називають у Польщі, що дозволило отримати за реалізовані квитки в перерахунку із злотих більше 8 мільйонів гривень.

За рахунок чого вдалося добитися таких вражаючих показників і чому поляки з задоволенням витрачають в середньому 9 євро на те, щоб подивитися наживо чергову гру місцевої першості? Відповідь лежить насамперед в економічній площині і пов'язана з реалізацією програми приватно-державного співробітництва.

До отримання права на проведення Євро-2012 в Польщі не було жодного сучасного стадіону. Тепер їх вже 19 та ще п'ять можуть з'явитися в найближчі роки! Подібний грандіозний прорив став можливий завдяки симбіозу місцевих органів влади, футбольних організаторів і приватного бізнесу, що інвестує в гру мільйонів. Наші сусіди вчасно зрозуміли, що якісно новий або реконструйований стадіон надає нові можливості, особливо для ТБ. А економічні можливості при правильному маркетингу зростають в рази, що дозволяє непогано заробляти. Яскравий приклад – дуже успішна в поточному сезоні Екстракласи, що складається з 16 команд, «Ягеллонія». Це приватний футбольний клуб, але мерія Білостока є активним гравцем, здавши в довгострокову оренду клубу найкращий на північному сході Польщі стадіон на 22,370 місць і виділяючи за статтею «Реклама міста» щорічно на його потреби більше 700,000 євро.

У нинішній період наша футбольна інфраструктура з натяжкою дозволяє мати в Прем'єр-лізі не більше 12 клубів

Польський приклад дуже повчальний, а дискусія про кількість клубів у вітчизняній Прем'єр-лізі, що розгорнулася за останній місяць, дозволяє усвідомити причини нинішнього тяжкого становища нашого футболу і можливий вихід із ситуації.

У процесі спору сторони розділилися на два табори. Перший склали реалісти, які стверджують, що в нинішніх складних економічних умовах немає ніякої можливості для УПЛ мати в своїх лавах більше 12 команд. Як кажуть, «не до жиру, быть бы живу». До другого увійшли відверті прожектери, які немов озброївшись рядками зі старого радянського шлягера «Широка страна моя родная», агітують за негайне збільшення Прем'єр-ліги до 16 клубів, відверто ігноруючи той факт, що в 1-й лізі зараз є тільки один клуб, який володіє всім необхідним для підвищення в статусі. Намагатися без будь-яких економічних розрахунків переконувати себе: «Ми можемо собі це дозволити, ми можемо собі це дозволити...» не варто. Нові стадіони, а з ними і клуби, здатні створити конкурентоспроможний чемпіонат і цікавий з точки зору телебачення комерційний продукт, від цього не з'являться.

Хмизу в палаюче багаття думок підкинула і заява президента ПФЛ Сергія Макарова про те, що відразу шість клубів 1-ї ліги, а саме «Іллічівець», «Верес», «Десна», «Геліос», «Черкаський Дніпро» і «Арсенал-Київ» проходять атестацію за нормами Прем'єр-ліги. Але чи готові вони реально отримати жаданий атестат для участі в чемпіонаті УПЛ?

Насправді з цього списку претендентів тільки колектив з прифронтового Маріуполя поза конкуренцією з точки зору не тільки свого лідерського турнірного становища, але і якісної інфраструктури. Стадіон «Іллічівець» готовий прийняти на своїх трибунах 12,680 глядачів (під дахом 8,605), освітлення на рівні, поле обладнане підігрівом, а його якість є однією з кращих у країні.

Ще одним кандидатом на підвищення зі знаком плюс є «Десна». Незабаром, після масштабної реконструкції, стадіон у Чернігові буде готовий прийняти на своїх трибунах до 10,000 вболівальників і стане найважливішим інфраструктурним базисом клубу, джерелом подальших доходів і, свого роду, батутом для виходу в Прем'єр-лігу.

На жаль, на цьому перелік тих, хто реально вже зараз готовий відповідати стандартам УПЛ закінчується. Явний претендент на підвищення «Верес» грає на старезному стадіоні у рідному Рівному, відкритому майже сто років тому і реконструйованому в 60-ті роки минулого століття. Якщо не буде проблем з фінансуванням, то перших уболівальників оновлена арена, в яку планується інвестувати не менше 100 мільйонів гривень, прийме не раніше ніж через 2,5 року.

Харківський «Геліос» розквартирувався на стадіоні «Сонячний» у П'ятихатках, орендованому у Південної залізниці та відкритим за рік до старту Євро-2012. Вміщує він 4,924 глядачів, не має дашка, турнікетів, підігріву поля, необхідних зон для трансляцій ТБ і власне виступає більше як елемент навчально-тренувального центру, ніж повноцінна футбольна арена.

Стадіон «Черкаського Дніпра», побудований у далекому 1957-му році, вміщує 10,321 глядачів і перебуває на балансі міста, є реліктом далекої радянської епохи і природно потребує глибокої реконструкції. Про стан газону арени каже недавній перенесений багатостраждальний матч 17 туру, який завершував перший етап чемпіонату УПЛ «Олімпік» - «Карпати», після якого всі учасники простого дійства як один заявили, що грати на такому полі у футбол просто не можна.

Нарешті в «Арсенал-Київ» свого стадіону взагалі немає і в найближчі роки не передбачається, що віщує йому незавидну долю своєрідного футбольного клубу-шапіто, яких в Україні вже не один і не два.

Підсумовуючи вищезазначені факти, можна з упевненістю сказати, що в нинішній період наша футбольна інфраструктура з натяжкою дозволяє мати в Прем'єр-лізі не більше 12 клубів. Про 16 можна буде вести мову лише тоді, коли стане реальністю ще навіть неоприлюднений національний проект щодо спорудження якомога більшої кількості нових та приведення до сучасних вимог наявних арен. У цьому і полягає дійсність поточного моменту. Мрія дається разом з силами, необхідними для її здійснення. Однак для цього, як свідчить польський досвід, безумовно, доведеться попрацювати. Чи не так?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.