Відштовхнутися від дна. Де Україні знайти гроші

1 коментувати
Чи отримаємо ми кошти від МВФ у липні – питання, що має значення тільки в тому випадку, якщо ми збираємося проводити політику «від траншу до траншу»

Макроекономічна ситуація, що склалася на даний момент в Україні, створює враження, що ми відштовхнулися від дна. Тому прогнозу уряду, що передбачає зростання в межах 1,5-2%, можна вірити. Але потрібно розуміти, що це чисто символічне зростання, яке жодним чином не може нас задовольнити.

При цьому, якщо взяти деякі формальні показники, вони виглядають трохи краще: скоротилася інфляція, знизився рівень боргу, бюджетний дефіцит під контролем. Так що цілий ряд показників, які, до речі, так чи інакше використовуються при вирішенні питання про надання Україні траншу від МВФ, поліпшуються.

Інша справа, зрозуміло, в тому, що всі ці зміни носять вкрай слабкий характер. До того ж, виникає питання щодо того, наскільки ми зможемо використовувати отримані ресурси, якщо черговий транш все ж буде нараховано.

Мені здається, що зараз набагато важливіше почати нормалізувати наше внутрішнє середовище. Зокрема, ми можемо отримати $1,7 млрд траншу, але при цьому експерти та урядовці говорять про те, що на руках у населення зараз перебуває кілька десятків мільярдів. Вкрай необхідним є підвищення надійності банківської системи та довіри до неї. Якби вдалося повернути в систему хоча б частину коштів, які зараз перебувають на руках, це принесло б набагато відчутніший позитивний ефект, ніж отримання чергових траншів від МВФ.

Ми можемо отримати $1,7 млрд траншу, а на руках у населення зараз перебуває кілька десятків мільярдів

Тому було б краще, якби замість роздумів про те, дадуть чи не дадуть нам транш, уряд направив свої зусилля на підтримку бізнесу і захист заощаджень населення. Це було б набагато вигідніше як для економіки, так і для отримання траншу. Оскільки, якщо експерти МВФ побачать повернення коштів у банківську систему, вони охочіше виділять Україні гроші.

Чи отримаємо ми транш у липні – питання, що має значення тільки в випадку, якщо ми збираємося проводити політику «від траншу до траншу». В цілому ж сьогодні ми бачимо незначні макроекономічні поліпшення. Інституційні – слабко, реформи теж йдуть слабко. Тому питання про те, наскільки розумним є прагнення отримувати зовнішні ресурси, при цьому вкрай слабко реформуючи ситуацію всередині країни, залишається відкритим. Хоча співпраця з МВФ на інституційному, консультаційному та ідеологічних рівнях, зрозуміло, необхідна, оскільки багато інвесторів звертають увагу на те, як країна працює з Міжнародним валютним фондом.

До того ж, в обставинах, коли ринки міжнародного капіталу для України закриті, МВФ та інші фінансові інституції – єдине джерело наповнення наших резервів, і отримати транш було б бажано. Але більш результативними були б заходи по зміні внутрішнього становища в країні і вивільненню потенційно значних ресурсів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.