12 грудня 2018, середа

Прогноз на 2018-й. Що чекає економіку?

0 коментувати

Наступний рік буде періодом різних виборів і агітацій. Ніхто не захоче ризикувати і проводити непопулярні реформи

У 2017 році дуже багато говорилося про економічне зростання і про те, як наш уряд добре працює і всі зусилля спрямовує на це саме економічне зростання. Але зростання виявився символічним, і добре, якщо в результаті ми будемо мати 2%, про які зараз говорять, як про велике досягнення. Хотілося б нагадати, що цей показник зараз навіть нижче, ніж він був у минулому році, — 2,3%. А якщо врахувати, що в 2014-2015 роках економіка впала на 17%, то досягнення 2017 року можна назвати дуже скромними.

Чому я акцентую увагу саме на зростанні економіки? Це вкрай потрібно Україні. Потрібно, щоб українці нарешті побачили, реально відчули позитивні зміни.

Якщо у нас буде реальне зростання, і економіка країни почне розвиватися, це суттєво знизить хвилю популізму в суспільстві. Зараз всі гучні заяви політиків засновані на тому, що ми маємо слабкі результати реформ, а ось ми, мовляв, прийдемо, і все буде добре. Економічне зростання посилило б імунітет українців проти популістів.

Наступний важливий момент. Якщо ми згадаємо 2014 рік, коли почалася російська агресія, багато говорилося про те, що активне перетворення України, істотне підвищення доходів населення, це одні з найважливіших і надійних ліків проти сепаратистських настроїв. У цьому контексті згадайте хорватський сценарій, коли реформи в країні істотно змінили ситуацію і настрій в конфліктних регіонах Хорватії.

До пропозиції президента підвищити мінімальну зарплату в 2018 році до 4100 гривень можна ставитися двояко

Добробут, антипопулізм і єднання країни — це те, що дасть нам реальне зростання української економіки.

До пропозиції президента підвищити мінімальну зарплату в 2018 році до 4100 гривень можна ставитися двояко. Зарплати в Україні, так само як і прожитковий мінімум, пенсії і допомоги, — вкрай низькі. І вони повинні бути підвищені, і можливо, навіть в адміністративному порядку, як це сталося в цьому році. Але це повинна бути «разова» акція, а не систематична. Зростання зарплат має бути обов'язково пов'язане зі зростанням економіки і продуктивністю праці. Інакше веде до «розривів» у економіці. Ось зараз ми бачимо якесь напруження на валютних ринках. Причина — почали підвищуватися пенсії, йдуть додаткові виплати, тобто ми зіткнулися з явно сезонним фактором. Втім, підвищення мінімальної заробітної плати не потягне за собою шокових наслідків для економіки. Частково ці гроші з'їсть інфляція, частково — девальвація. Істотних змін ми не відчуємо.

Що ж стосується прогнозу на 2018 рік, я не поділяю оптимізму, що ми досягнемо 3% зростання ВВП, як це прописано в бюджеті. Наступний рік буде періодом різних виборів і агітацій. Ніхто не захоче ризикувати і проводити непопулярні реформи, які, в короткостроковому аспекті, можуть призвести до деяких складнощів. Цього не буде. А це значить, що ми знову важливі речі відкладаємо на потім.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени     

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.