МВФ під питанням. Чого чекати від валюти в 2016 році

0 коментувати
За умов відносної стабільності, анонсований Мінфіном курс 24 грн/дол. є цілком реальним. Хоча і занадто оптимістичним

Однією з умов відновлення економічного зростання України в наступному році є консервація російської агресії в Донбасі. Якщо ж конфлікт знову розгориться, питання розвитку та зростання економіки знову перетворяться на невизначену перспективу.

Я також згоден з думкою, що економіка України досягла дна. Інфраструктурі, промисловості та економічним зв'язкам країни було завдано великої шкоди протягом 3-4 кварталів минулого року і першого кварталу 2015 року. Зараз ми спостерігаємо деяке заспокоєння ситуації, економічні агенти потихеньку перебудовують свої бізнес-зв'язки, не орієнтуючись на східні регіони, як це було раніше. Можна також очікувати, що надалі населення вкладатиме гроші у самозбереження, самозабезпечення і певне підвищення свого добробуту.

Виходячи з цього, можна сподіватися, що в наступному році відбудеться хоч невелике, але все ж таки економічне зростання, і валютний курс відреагує на це відповідним чином. Тобто, таких валютних шоків, як ми спостерігали в минулому році або на початку цього - не буде.

Якщо економіка залишиться стабільною, валютний курс зможе коливатися в невеликому діапазоні і з незначними тенденціями до девальвації. Таким чином, озвучений Міністерством фінансів курс 24 грн/дол., який вони планують закласти в бюджет 2016 року, не містить у собі нічого катастрофічного. Якщо в цьому році ми маємо, скажімо, 22 грн/дол., 24 грн/дол. у наступному - говорять про невелику девальвацію.

Ще кілька місяців тому я був впевнений, що ми отримаємо подвійний транш МВФ, а зараз вже є сумніви

Для слабкої економіки девальвація є корисною, оскільки така економіка не може тримати курс фіксованим. Незначна девальвація в якійсь мірі допоможе країні набирати обертів, підсобить експортерам і дасть фінансові ресурси підприємцям за рахунок того, що гроші підуть в обіг.

Таким чином, за умов відносної стабільності проект бюджету з 24 грн/дол. не виглядає утопічним. Тим не менш, він залишається досить оптимістичними.

По-перше, Україна лише починає процес збалансування зовнішньоторговельного балансу. Оскільки економіка все ще слабоконкурентна, а експорт вузькоорієнтований, надходження в резерви і можливості для збалансування зовнішньої торгівлі не виглядають безумовними. Іншими словами, ризики у зовнішній торгівлі все ще залишаються.

По-друге, незважаючи на те, що ми домовилися про реструктуризацію зовнішнього боргу, процентні виплати залишаються. Валютні резерви країни все ще на низькому рівні, і вони недостатні для макроекономічної стабільності.

Крім того, зважаючи на політичні невизначеності, зокрема, з голосуванням за пакет законопроектів, рекомендованих Євросоюзом, з'явилися серйозні ризики щодо продовження підтримки МВФ. Ще кілька місяців тому я був впевнений, що ми отримаємо подвійний транш, а зараз вже є сумніви. Якщо МВФ оголосить про припинення фінансування України, виникне велика ймовірність консервації проектів Світового банку, ЄБРР, ЄС, а також кредитних гарантій американського уряду. Це буде мати негативні наслідки для валютних резервів, а також створить тиск на валютний курс. Може початися паніка, спекуляції на валютному ринку і гривня може поповзти.

Тобто, дві головні умови для макроекономічної та валютної стабільності - це недопущення розростання військової агресії і внутрішньополітичне врегулювання (у першу чергу, прийняття необхідного пакету законопроектів).

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.