Чого чекати від гривні цієї весни

0 коментувати
Явного ажіотажу і панічних настроїв на ринках немає

Минулого тижня ми спостерігали зміцнення національної валюти, проте принципового характеру воно не носить. Мова йде про коливання у відносно вузькому коридорі, що вважаються на сьогоднішній день в якомусь сенсі природними.

Раніше були серйозні очікування, що гривня зміцниться на тлі отримання чергового траншу МВФ і початку кредитування української економіки іншими фінансовими інститутами. Тепер же стало зрозуміло, що найближчим часом грошей не варто очікувати. Відповідно, зберігається досить серйозний девальваційний тиск. Разом з тим, явного ажіотажу і панічних настроїв на ринках немає, тому стрімкого послаблення гривні поки не очікую. У першій половині весни ситуація, на мій погляд, суттєво не зміниться.

Загалом коливання національної валюти з початку 2016 року не носять системний характер. Вони, швидше, відображають той нестійкий стан, в якому перебуває українська економіка.

Свою лепту вносить і особливість початкового етапу року, коли по-новому формуються бюджетні зобов'язання, укладаються нові контракти і т.д. Крім того, частина експортерів очікують введення змін бюджетного законодавства, через що притримують якусь частку виручки. В кінці січня і на початку лютого зберігалася невизначеність з траншами МВФ, що також створювало певне психологічне навантаження як на бізнес, так і на населення. Виникали диспропорції на валютних ринках. Тим не менш, не надходило чітких сигналів, вказуючих на фундаментальні складові різкого подорожчання або здешевлення національної валюти.

НБУ фактично безконтрольний

Щоб докорінно змінити ситуацію на валютному ринку країни, важливо провести інституційне упорядкування, тобто, встановити правила гри. НБУ зараз фактично безконтрольний. Він реалізує ту політику, яку сам вважає доцільною. І зараз складно сказати, що це за політика. Нацбанк залишається закритим інститутом. Ті звіти, які голова НБУ представляла перед Верховною Радою, здавалося, були зроблені лише «для галочки».

Навіть така важлива інституція, як Рада НБУ, сьогодні фактично не працює. Не призначені нові члени. Раду можна критикувати за її попередню діяльність, однак раніше вона могла визначати загальний напрямок грошово-кредитної політики, проводити моніторинг та надавати рекомендації керівництву Нацбанку. Позиція Ради НБУ була важлива для публічного простору.

В нинішніх умовах керівництво НБУ, за фактом, може давати будь-яку інформацію. Але такі відомості не посилають раціональних сигналів учасникам ринків. У зв'язку з цим зростає недовіра, а в умовах великої недовіри про якесь серйозне зміцнення національної валюти мови йти не може.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.