Борг – це половина справи. Плюси та мінуси реструктуризації

0 коментувати
Головне для України – це перепочинок у виплатах за боргами, за час якого країна може зміцніти та накопичити ресурси

Як пишуть в українських ЗМІ, міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що Україна досягала консенсусу зі своїми кредиторами щодо умов угоди про реструктуризацію зовнішнього боргу.

Одразу слід відзначити, що слова Яресько досить обнадійливі, адже раніше сторони говорили по-різному, і це викликало певні побоювання. Водночас висновки можна робити тільки після підписання угоди. Поки ми можемо проаналізувати лише перші оприлюднені деталі майбутнього договору.

Так, за повідомленням, сторони домовилися про списання $3,8 млрд (20%) боргу з $19,3 млрд. Це, звісно, полегшення для країни, бо йдеться про збереження резервів, зміцнення гривні, заощадження ресурсів, що їх можна спрямувати на розвиток економіки чи на соціальну сферу. Ці додаткові ресурси можуть стати досить істотною підтримкою за умов важкого економічного стану та політичної ситуації в країні.

Загалом, коли йдеться про узгоджене зниження боргового тягаря, це зазвичай дуже позитивний сигнал для країни. Якщо ж держава вдається до певних неузгоджених дій щодо своїх зобов'язань, то інвестори більше не можуть розглядати таку країну як надійного партнера. У разі України ця реструктуризація відбувається за узгодженням із кредиторами, що в перспективі позитивно позначиться на іміджі нашої країни.

Збільшення відсоткової ставки викликає певні побоювання

Однак важливо придивитися до умов реструктуризації решти суми. Списання частини боргу – це половина справи. Умови виплати залишку можуть виявитися не менш обтяжливими для української економіки, ніж виплата всієї суми боргових зобов'язань.

Спочатку на переговорах йшлося про те, що частину боргу буде списано, терміни виплати подовжено, а відсоткову ставку для основної суми знижено.

В опублікованих ЗМІ деталях очікуваної угоди про реструктуризацію, які сьогодні було представлено на засіданні Кабміну, погашення суми, що залишилася після списання 20% боргу, ($15,5 млрд) дійсно переноситься з 2015–2023 рр. на 2019–2027 рр., тобто ми маємо відтермінування на 3 роки. Проте відсоткову ставку дещо підвищено – з нинішніх 7,22% до 7,75%.

Це викликає певні побоювання, адже поточні виплати з обслуговування боргу можуть зрости. При цьому виплата відсотків за боргом, як відомо, фінансується безпосередньо з бюджету (тоді як основна сума начебто береться з інших джерел), а це може ускладнити виконання поточних зобов'язань уряду в економіці та соціальній сфері.

Та все ж відтермінування на 3 роки залишається. І за подібні поступки іноді доводиться платити. Адже країна отримує перепочинок для того, щоб зміцніти. У перспективі відтермінування дає можливість накопичити певні ресурси, щоб обслуговування боргу не було настільки тяжким.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.