Європрочуханка

16 лютого, 13:16
8428
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Європі настають часи нової Великої схизми. Північ повстане проти півдня і схід проти заходу. Але цього разу, на відміну від Середньовіччя, протистояння буде політичним

Головна тема для суперечки —  ставлення до майбутнього проекту Об'єднана Європа. Британський історик Брендан Сіммс, який висунув цю концепцію, вже проголосив, що брексіт за здійсненим ефектом і наслідками —  сучасний аналог розриву британського короля Генріха VIII із Римом і Католицькою церквою.

Пристрасті й справді розігралися не на жарт. Президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що в пеклі приготоване спеціальне місце для тих, хто виступав за брексіт, не розробивши навіть приблизного плану подальших дій.

Колишній прем'єр-міністр Бельгії Гі Вергофстадт, виступаючи в Європарламенті, оголосив маріонеткою своїх заступників прем'єр-міністра Італії Джузеппе Конте, який жодним чином не опирається антиєвропейській політиці Маттео Сальвіні та Маттео ді Майо.

Відповідь із Риму не змусила на себе чекати: вищезгаданий віце-прем'єр Маттео Сальвіні назвав ганебними заяви "певних криворуких євробюрократів, які дозволяють собі ображати Італію".

Рим, що був оплотом консервативного католицизму в минулому, у XXI столітті став головним джерелом поширення антиєвропейської єресі на континенті. Коаліційний уряд популістів руху П'яти зірок і правих радикалів із Ліги з неприхованою ненавистю відгукується про сучасний Євросоюз і чинну в ньому ліберальну диктатуру. Їхня мета — побудова Європи з самостійних національних держав, які залежатимуть тільки від своїх виборців, а не від брюссельської бюрократії й транснаціональних корпорацій.

Зараз приходить час вирішальної сутички

За ці погляди президент Франції оголосив Рим розсадником націоналістичної прокази, який намагається захопити всю Європу. В підсумку італійці назвали французького лідера базікою і нікчемним президентом, а також закликали передати французьке місце постійного члена РБ ООН Євросоюзу, якщо вже Макрон так сильно його любить.

На очевидний тролінг із Риму Париж щоразу реагував дуже болісно, викликаючи на килим до МЗС посла Італії. Але серйозного оберту проблема набула минулого тижня, коли італійці перейшли від слів до справи.

Італійський віце-прем'єр Луїджі ді Майо, приїхавши до Парижу, зустрівся там не тільки з офіційними особами з уряду, але і з представниками Жовтих жилетів — руху, який став найбільшим головним болем Еммануеля Макрона.

Ді Майо не скупився на похвали на адресу позасистемних опозиціонерів, обіцяв їм усіляку підтримку з Риму і навіть оголосив, що вітер змін перетнув Альпи. Сенс його висловлювань був у тому, що сили, які виступають проти істеблішменту, сформувавши уряд в Італії, незабаром переможуть у Франції та у всій Європі.

Оскільки учасники руху Жовтих жилетів вважають своїм головним ворогом Еммануеля Макрона, такі розмови йому, звісно, не подобаються. Макрон одразу відкликав французького посла з Риму —  для консультацій. Це сталося вперше з червня 1940 року, коли Беніто Муссоліні оголосив Франції війну.

Рим назвав реакцію неадекватною і нагадав, що французькі офіційні представники абсолютно вільно спілкуються з італійськими опозиціонерами, але це не допомогло.

Еммануель Макрон обирався у президенти під гаслами відновлення європейської єдності, захисту цінностей лібералізму і толерантності. Його італійські опоненти обіцяли своїм виборцям абсолютно протилежне —  пріоритет національних інтересів над європейськими, жорстке обмеження імміграції, вихід із-під фінансового і політичного впливу Євросоюзу.

Вони довго ходили довкола одне одного, роблячи помилкові випади, перевіряючи реакцію і вишукуючи слабкі місця. Але зараз настає час вирішальної сутички.

Уже в травні у всіх країнах ЄС відбудуться вибори до Європейського парламенту. Зазвичай нудний захід обіцяє цього разу стати кривавим побоїщем. Поділу на правих і лівих більше немає. З одного боку, в ньому братимуть участь сили старого ліберального порядку на чолі з Макроном. З іншого — євроскептики, популісти і націоналісти, ідеї яких висловлює італійська керівна коаліція.

Результат цієї сутички визначить майбутнє Європи. Виграє табір єврооптимістів — ідеї європейської солідарності, інтеграції, толерантності отримають нове життя. Переможуть євроскептики — і вже влітку вони зможуть почати руйнування єдності континенту зсередини, одразу із зали засідань Європейського парламенту.

Ставки дуже високі. На підтримку табору Макрона виступили три десятки провідних європейських інтелектуалів, які назвали те, що відбувається битвою за цивілізацію. Їх підтримав і всесвітньо відомий філантроп Джордж Сорос, який закликав Європу прокинутися. Водночас на боці італійського табору виступив злий геній політичного популізму — американець Стів Беннон, який заради перемоги над ЄС навіть переїхав жити до Брюсселя.

Чия візьме, ми дізнаємося вже досить скоро —  через три місяці. Вибори до Європарламенту пройдуть із 23 до 26 травня.

Текст опублікований в журналі Новое Время за 14 лютого 2019 року. Републікація повної версії заборонена.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Краса та мода

Сьогодні, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Культура

Сьогодні, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю
Політика

Сьогодні, 11:00

thumb img
Перевірка Зе. Наскільки правдиві заяви Володимира Зеленського - аналіз