Україна головує в Радбезі ООН. Що це означає

1 коментувати
Країна, що головуэ, не приймає рішення одноосібно. Інакше Російська Федерація, яка головувала в жовтні, уже б все вирішила, як їй потрібно

Пригадую, як вчергове звучав дисонансом у вересні 2015 року, коли напередодні відкриття чергової сесії Генасамблеї ООН нас готували до наступної перемоги української дипломатії - обрання України непостійним членом Ради Безпеки ООН у 2016-2017 роках.

Доводилось пояснювати, що непостійне членство в Радбезі - це не найбільш ефективний інструмент вирішення національних проблем. Тим більше, коли країна, яка туди обирається, не розуміє, навіщо їй це потрібно (красивими словами ця фраза звучить - не має плану дій на період членства в Радбезі), а робить це винятково з міркувань дипломатичного престижу.

З тих пір вже всі переконались, що десь так воно з Україною і є. За три роки війни маємо в ООН дві корисні з політико-правової точки зору резолюції. Але це аж ніяк і агресора не заспокоює, і війну не закінчує. А справжні завдання для дипломатії полягають же саме у цьому, сподіваюсь, це всім зрозуміло?

Окрім того, у випадку з Ізраїлем ми навіть побачили приклад, як країна може не лише нічого не виграти від перебування в РБ ООН, але і отримати певні клопоти (ситуація з Ізраїлем, звичайно, не критична, але не були б ми членами РБ ООН, то не мали б і цього клопоту).

Тепер ось з якогось дива хтось знову піднімає хвилю очікувань від головування України в Радбезі ООН в лютому 2017 року. Пішли якісь "аналітичні балачки": що Україна зробить за цей час, як скористається головуванням?

Ця перемога української дипломатії над календарем від нас нікуди не подінеться

Для відповіді на ці питання потрібно трохи знати базу.

Головують в Радбезі ООН по календарному місяцю усі без винятку члени РБ в порядку англійської абетки. Тобто, головувати - це не вибір, не дорогоцінний трофей, за який потрібно боротися на виборах, а обов’язок кожної країни, яка обралася до РБ ООН.

Функції головуючої країни - головувати на засіданні, скликати позачергові засідання, погоджувати документи та порядок денний, запропонований генеральним секретарем ООН, робити заяви (надавати публічну інформацію) від імені Ради Безпеки з тих питань, з яких РБ прийняла рішення.

Такі повноваження не дають жодній країні підстави навіть сподіватися на те, щоб використати місяць перебування в кріслі головуючого в РБ ООН для досягнення чогось там важливого для своєї країни чи людства. Країна, що головує, не приймає рішення одноосібно. Інакше Російська Федерація, яка головувала в жовтні, уже б все вирішила, як їй потрібно.

Головування в РБ ООН - це, можливо, момент найбільшого професійного напруження (і найвищий професійний щабель) для постпреда України при ООН, усього колективу постпредства і дипломатії загалом. Але поза стінами дипломатичного відомства України мало хто відчує чи навіть побачить цей момент надзусиль та мобілізації усіх ресурсів.

Тому давайте спокійніше. Ця перемога української дипломатії над календарем від нас нікуди не подінеться. І перемогою, за великим рахунком, не стане (хоч, можливо, і буде освячена перебуванням в штаб-квартирі ООН найголовнішого українського дипломата).

Текст опубліковано з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.