Переворот в Туреччині. Як військові вигнали Ердогана

8 коментувати
Переворот в Туреччині. Як військові вигнали Ердогана
Попри те, що військові перевороти - справа незаконна, я б великої біди від турецьких військових не очікував

Почнемо обсмоктувати ситуацію в Туреччині. Правляча партія витратила останнім часом багато зусиль для приборкання Збройних сил. Справа в тому, що Ататюрком на збройні сили покладалась (із закріпленням у законах) функція збереження світського характеру влади.

Тобто - блокування ісламізму від повернення в суспільну сферу. А правляча партія - саме ісламістська і саме займалася висмикуванням запобіжників, які унеможливлювали поширення ісламізму на різні форми суспільного життя.

Але попри те, що партія Ердогана ісламістська, вона складається з розумних людей, які поступово обмежували здатність збройних сил впливати на суспільне життя під егідою... правильно, європеїзації. Ну, бо за європейськими стандартами саме цивільні мають контролювати військо, а не навпаки. Хоча в цьому випадку європейські стандарти не цілком враховують турецькі реальності.

Військо гнули-перегнули. Прибирали строптивих генералів, розширювали повноваження поліції. Схоже, що трошки вигадали пару переворотів, що дало можливість оголосити кілька пожиттєвих присудів чотиризірковим генералам та десь 300 вищим офіцерам.

Військо гнули-перегнули. Прибирали строптивих генералів, розширювали повноваження поліції

Колеги розповідали, що на якомусь етапі в генштабі ЗС ТР підвищення до генерала мало не автоматично означало судове ув'язнення. А армія у Туреччини велика. Воює. Знає собі ціну.

Я, чесно кажучи, не вірив, що збройні сили Туреччини коли-небудь наважаться на продовження довгої традиції військових переворотів. А ось один з наших розвідників попереджав - не поспішай з висновками. Я радий, що такі мудрі офіцери продовжують служити.

Загалом збройні сили Туреччини (особливо вищі офіцери) - це прекрасно освічені, інтелігентні люди. Спілкування з ними було винагороджуючим - так легко вони аргументують, так широко мислять.

Очікувати дурниць, таких як масові вбивства, я би від них не став. Але нижче йдемо - різне зустрічаємо. На рівні виконавців ексцеси завжди можливі. Тому попри те, що військові перевороти - справа незаконна, я би великої біди від турецьких військових не очікував. Трохи підчистять політику і передадуть віжки назад до цивільних.

Але в періоди переворотів, особливо в початковий період, як зараз, загроза для цивільних може бути серйозна.

Спостерігаємо далі.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.