9 жовтня: Обмін Савченко та наступ ІДІЛ

5 коментувати
Названий лауреат "втішної" Нобелівської премії миру, Савченко можуть передати Україні, а в Сирії халіфат пішов у наступ

1. Оголошенням лауреата премії миру сьогодні завершився Нобелівський тиждень. Цього разу премію відправлено до Тунісу місцевому «Квартету з національного діалогу». Так називається організація, яка шляхом постійних переговорів між протиборчими політичними силам намагається не допустити скочування країни в громадянську війну. Насправді, в Тунісі вже кілька років панує нестабільність, часті теракти, до влади рвуться ісламісти, все досить похмуро. Втім, на тлі інших країн «Арабської весни» Туніс – просто зразок для наслідування. Премію, мабуть, видано, щоб підтримати єдиний порівняно успішний випадок Арабської весни. Інакше довелося б визнати, що революційні пориви волелюбних людей в арабському світі бажано знищувати в зародку, щоб не доводити до жахів Лівії та Сирії. Була б моя воля, я б премію віддав колумбійцям, які з місяць тому домовилися про завершення найдовшої та найкривавішої громадянської війни у Південній Америці. Може, наступного року отримають.

2. Одним із номінантів на премію миру, думаю, буде українська льотчиця Надія Савченко, яка попри все продемонструвала сталеву волю і непохитність, перебуваючи у російській в'язниці за абсолютно надуманими звинуваченнями. Сьогодні російський міністр юстиції Олександр Коновалов заявив, що після суду її можуть надіслати «відбувати покарання» до української в'язниці (читай – звільнити). Можу помилитися, але підозрюю, що льотчицю готують до якогось розміну. Інакше російський міністр не став би робити подібних заяв. Цікаво, до речі, що він вже не сумнівається, що її ув'язнять: варіант визнання її невинною міністром юстиції(!) навіть не розглядається. Все вирішено заздалегідь, суд лише проштампує спущений згори вирок.

3. Якими можуть бути умови потенційного розміну, зараз, звісно, ніхто не говорить, але Росія, безсумнівно, вимагатиме скасування санкцій (або хоча б їх частини). Про те, що бажання це небезнадійне, свідчить сьогоднішня заява голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера. Коментуючи відносини ЄС із Росією, він оголосив, що вони мають бути кращими, а Вашингтон не має права диктувати Брюсселю, як йому провадити зовнішню політику. Раніше щось подібне заявив і німецький віце-канцлер, з чого можна зробити висновок, що європейці поступово змінюють своє ставлення до Москви. Українській дипломатії треба дуже серйозно попрацювати, щоб нагадати Брюсселю про тривалу окупацію. Бо там, схоже, почали забувати.

4. Одним із приводів для поліпшення ставлення ЄС до Москві може бути її обіцянка покласти край хаосу в Сирії та зупинити втечу мільйонів людей звідти до Європи. Особливо, коли це відбувається на тлі американських провалів у цій сфері. Сьогодні стало відомо про те, що США згортають повністю провалену програму підготовки «помірних» повстанців. Із заявлених 5400 бійців за півроку стали до дії вступили тільки 100, та й ті майже повністю перейшли на бік сирійського відділення «Аль-Каїди». На програму було витрачено понад півмільярда доларів, тому не дивно, що її розцінили як неефективну. Втім, альтернативи цій програмі поки немає, тобто американська присутність в Сирії обмежиться дронами та винищувачами в її безхмарному небі.

5. Тим часом бойовики Ісламської держави, зрозумівши, що Росія зайнята в Сирії іншими справами, а США так і не можуть виробити плану боротьби, перейшли в наступ. Сьогодні вони захопили кілька сіл на північ від Алеппо, вибивши звідти урядові війська. При цьому був убитий генерал іранського корпусу вартових Ісламської революції Хосейн Хамедані. В результаті бойовиків зараз відділяє від міста лише один кілометр. Якщо вони подолають цю відстань та закріпляться у «північній столиці» Сирії, вибивати їх звідти буде надзвичайно складно. Причому неважливо, хто цим буде зайнятий – росіяни, американці чи самі сирійці. За міських умов ІД діє виключно вміло й організовано, їхнє проникнення до Алеппо може стати гігантською проблемою.

6. Сьогодні ж відбулося суттєве загострення ситуації в Ізраїлі. Останніми днями там тривають сутички між силами безпеки та палестинцями, супроводжувані жертвами з обох сторін. Рух ХАМАС, який контролює сектор Газа, оголосив про початок третьої Інтифади (повстання), після чого зіткнення почалися не тільки на західному березі річки Йордан, але й на кордоні Ізраїлю із сектором Газа. В Єрусалимі та інших містах насильство набуло характеру взаємних нападів арабів і євреїв один на одного з ножами та викрутками. З обох боків прихильники «жорсткої лінії» вимагають від свого керівництва набагато радикальніших заходів боротьби. В Ізраїлі зростає невдоволення «м'якою», на думку багатьох, відповіддю уряду на палестинське повстання. Результатом може стати повалення уряду, який у Кнесеті має більшість лише в один голос.

7. Ну й остання новина на сьогодні надійшла вже під час написання цього огляду. США пообіцяли допомогти зброєю та підтримкою з повітря тим сирійським повстанським угрупованням, які воюватимуть проти Ісламської держави. За словами представника Пентагону, допомога надійде тільки «перевіреним» командирам, проте яким саме, він не сказав. Можу посприяти: допомагайте, американці, курдам. От вони точно «перевірені» та точно не підведуть. Оскільки навколо них – тільки вороги, продавати зброю курди не будуть, та й тікати їм нема куди. Крім того, саме курдські загони продемонстрували найбільшу ефективність у боротьбі проти ІД. За допомогу курдам ніхто США не засудить. Навіть, мабуть, Росія.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.