6 червня: Бунт у Казахстані та повна відмова від бензину

5 коментувати
У Казахстані відбувається щось між придушенням повстання, путчем і народним бунтом, норвежці повністю переходять на електрокари, а ЄС відмовився від досвіду Австралії

1. Почати хочу з новин з Казахстану, де, з огляду на уривчасті повідомлення, паралельно розвиваються стихійний народний бунт, збройне повстання і путч еліт. Отже, народ незадоволений політикою влади у земельній сфері: люди тисячами виходять на вулиці з побоювань, що нові правила довгострокової оренди призведуть до швидкої колонізації Казахстану китайцями, яких легко запросити, але майже неможливо буде відправити назад після кількох десятиліть у країні. В Актобі оголошено найвищий – «червоний» – рівень терористичної загрози. У місті та його околицях абсолютно очевидно діє група озброєних людей, що називають себе «Армія визволення Казахстану». У перестрілці з поліцією і військами вбито вже десятки людей. Члени Армії заявляють, що хочуть скинути «авторитарний режим» і побудувати в країні «справжню демократію». Влада своєю чергою стверджує, що бойовики – це прихильники «нетрадиційної релігійної течії», читай – Ісламської держави. Ну і третє: в усій країні відбулися арешти високопосадових чиновників, яких пов'язують зі «змовою у верхах», організованою місцевим пивним магнатом Тохтаром Кулєшовим, що з лютого сидить у в'язниці за підозрою у «фінансування злочинної групи». При цьому робота журналістів у Казахстані ускладнена, інтернет та зв'язок працюють переривчасто, абсолютно достовірної інформації з місць подій немає. Офіційним звітам я б не став вірити на сто відсотків: за умов народного невдоволення авторитарній владі за кожним кущем ввижаються терористи, шпигуни та змовники.

2. У Швейцарії відбулася не менш цікава подія – геть з іншої опери, щоправда. Місцеві жителі відкинули ідею отримувати по 2500 франків від держави щомісяця за умови одночасного скасування загального медичного страхування та соціальних виплат. На референдумі 78 відсотків проголосували за те, щоб нинішню систему не змінювати. Тут ось що цікаве: за умов неймовірно швидкого розвитку технологій загальний безумовний дохід вводити все ж доведеться, оскільки людям бракуватиме робочих місць – майже все будуть виконувати роботи. Щоб зберігалася купівельна спроможність населення, її буде змушена підтримувати держава. Звісно, цей час прийде дуже скоро, але, мабуть, нікуди нам від цього не подітися. Водночас треба віддати належне громадянській свідомості швейцарців: в більшості країн світу «халяву» підтримали б 85 відсотків, але тільки не у них.

3. Неймовірно безглузде рішення сьогодні ухвалила Єврокомісія, яка відмовилася від застосування австралійського досвіду роботи з шукачами статусу біженця. Австралійці майже припинили переправляння нелегалів до своєї країни морем, запровадивши простий закон: усіх, кого зловлять в морі на борту судна, розвертають і відвозять до країни відправлення судна, забороняючи право на повторний в'їзд. У результаті мігранти розуміють, що особливого сенсу прориватися крізь австралійську блокаду немає, а тому відмовляються від цього задуму. В результаті ніхто сотнями не тоне в морі, а австралійці не мучаться, роздумуючи, куди прилаштувати мігрантів. Однак пропозицію Австрії, яка запропонувала скористатися досвідом співзвучної Австралії, було рішуче відкинуто. Загалом, це логічно: якщо потік біженців припиниться, то взагалі незрозуміло, що доручати ордам євробюрократів і національних чиновників, які розв'язують їхні проблеми, а також правозахисникам, які живуть на гранти, що виділяються на допомогу біженцям. Те, що нещасні африканці внаслідок цієї політики будуть, як і раніше, тонути тисячами на рік, схоже, нікого особливо не турбує.

4. У Норвегії місцеві політики домовилися про повну відмову країни від продажу бензинових і дизельних автомобілів до 2025 року. Якщо ця ініціатива буде оформлена законодавчо, за 8 років норвежці зможуть купувати тільки електричні автомобілі. Примітно, що економіка країни, як і раніше, сильно залежить від нафтогазової галузі, хоча більшість видобутих вуглеводнів і йде на експорт. Норвезьку ініціативу вже похвалив винахідник-мільярдер Ілон Маск. У своєму твіттері він написав: «Неймовірно крута країна! Хлопці, ви просто смалите!». Підозрюю, що Норвегія – лише перша в довгій низці країн, які будуть поступово переходити на електрокари, відмовляючись від традиційних машин. Ось, наприклад, нещодавно я, пам'ятаю, писав, що в Японії точок заряду машин електрикою стало більше, ніж традиційних автозаправок. Для нафтовидобувних країн це, звісно, вельми сумні новини.

5. Цікаво, що сьогодні ж уряд Саудівської Аравії почало вивчати план переходу країни від повністю нафтової економіки до інноваційної. Згідно з цілим комплексом запропонованих заходів, Ер-Ріяд витратить близько трильйона доларів на перепрофілювання всієї економіки країни, спрямоване на відмову від повної залежності від експорту вуглеводнів. Насправді, не цілком безнадійне заняття: Катар і Дубай – невеликі емірати Перської затоки – зуміли раніше пройти цей шлях.

6. Україна сьогодні досить несподівано потрапила в загальносвітові новини. Співробітники СБУ заарештували громадянина Франції, який, як повідомляється, збирався переправити на батьківщину купу зброї, за допомогою якого організувати серію терактів під час Чемпіонату Європи з футболу. Французька поліція, своєю чергою, провела обшуки в будинку ймовірного терориста, знайшовши там компоненти для виготовлення вибухових пристроїв. Інформації про цей арешт поки не дуже багато, але, з огляду на все, контрабандист-невдаха був членом праворадикального угруповання, що виступає проти масової міграції та поширення ісламу. Якщо все це підтвердиться, Україна взагалі й СБУ зокрема отримають великий плюс до карми в Європі.

7. Кандидат у президенти США Хілларі Клінтон виграла праймеріз на острові Пуерто-Ріко, жителі якого є американськими громадянами, але сам острів – автономна територія у складі Американської співдружності. Ця перемога додала кампанії Клінтон невеликий імпульс перед вирішальними праймеріз у штаті Каліфорнія, де вона і Берні Сандерс зараз йдуть стремено в стремено. Виграш у Каліфорнії (праймеріз відбудуться 7 червня) стане великою морально-психологічною перемогою для будь-якого з кандидатів, дозволивши завершити кампанію на мажорній ноті. Тому протистояння обіцяє бути дуже гарячим.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.