4 січня: Шиїто-сунітська війна і пошесть серед російських генералів

14 коментувати
Між Іраном і Саудівською Аравією визріває новий конфлікт, у Лівії халіфатом атаковано нафтовий порт, а в РФ помер другий "кримський" генерал поспіль

Усім привіт! Новорічні свята і супутні канікули тривають, тому світ перебуває в певній напівдрімоті – новин надходить небагато. Однак у першому огляді 2016 року я все ж спробував назбирати історії, якими сьогодні жила планета.

1. Головна світова новина сьогодні – це чергове загострення відносин між шиїтами і сунітами. Саудівська Аравія, а за нею – Бахрейн і Судан розірвали дипломатичні відносини з Іраном. Приводом для цього став напад на саудівське посольство в Тегерані, викликаний, своєю чергою, стратою місцевого шиїтського проповідника, який жорстко критикував порядки в королівстві. Шиїтський Іран пообіцяв, що не пробачить сунітській Саудівській Аравії цього «злочину», і випустив низку погроз на адресу Ер-Ріяда. Словесна (поки) війна швидко набирає обертів. Протистояння досягло вже того рівня, за яким може початися і військове зіткнення. Країни світу намагаються помирити сусідів, але поки без особливого успіху.

2. Для України сьогодні головна подія – це виявлення в законі про бюджет коротенького абзацу, що загрожує введенню безвізового режиму. Чиясь легковажна рука вписала в документ, що введення електронних декларацій чомусь відкладається на рік – до «не раніше 1 січня 2017 року». Оскільки закон про бюджет цілком, природно, ніхто не читав, цей рядок оминув пильне око активістів і депутатів, налаштованих на боротьбу з корупцією. Біда тільки в тому, що без цих декларацій безвізового режиму не буде. Європейці вже суворо так заявили, що чекають на пояснення щодо події. Зараз, коли знявся галас, закон, можливо, відредагують. Мені дуже цікаво, хто саме вписав цей абзац до закону про бюджет. Країна має знати своїх героїв!

3. Цікавеньке відбувається зараз в американському штаті Орегон. Група озброєних місцевих жителів захопила кілька федеральних будівель, вимагаючи звільнення двох своїх земляків, засуджених за підпал державного заповідника. Фермери, які переважно живуть з розведення худоби, вимагають їхнього звільнення, наполягаючи на тому, що суд був несправедливий. Влада в особі місцевого шерифа Девіда Уорда наполягає, що чолов’яги зчинили революцію з метою повалення американського уряду – мовляв, своїми діями вони хотіли впустити іскру, з якої в усій країні «спалахне полум'я». Сюжет дещо анекдотичний, але загалом не до сміху: зброї у фермерів і їхніх прихильників стало б на військо невеликої держави. І здаватися вони поки не збираються.

4. Сьогодні в Росії за невідомих широкому загалу обставин помер начальник ГРУ ГШ Ігор Сергун. Оскільки майже вся біографія 59-річного генерала – секрет, про його смерть стало відомо лише з телеграми зі співчуттям за підписом Володимира Путіна. При цьому порівняно невеликий вік покійного і специфіка його зайнятості спричинили до конспірологічних балачок у соцмережах: мовляв, Сергуну допомогли піти від земних справ. Чесно кажучи, ловлю себе на думці, що не здивуюся, коли з'ясується, що начальник ГРУ насправді плів темну змову навколо персони «сонцеликого»: в російській армії Путіна традиційно недолюблюють. Хоча б за те, що він кадебешник, а міністром оборони зробив людину, що й дня не служила в армії. А ГРУ – одна з небагатьох сил РФ, здатних у разі бажання та належної організації «сколупнути» кого завгодно, зокрема президента. До того ж нещодавно в РФ помер ще один генерал, як і Сергун, причетний до операції з анексії Криму. У цьому сенсі говорять про те, що Путін «підчищає кінці». Загалом, стає все цікавіше.

5. Росія сьогодні заборонила транзит українських товарів через свою територію до третіх країн, тим загрожуючи виконанню контрактів із середньоазійськими та закавказькими державами. Блокада повністю суперечить правилам СОТ, найімовірніше, Київ скаржитиметься туди. Але, звісно, бізнесменам краще шукати інших шляхів надсилання своїх товарів, жодним чином не пов'язаних із Росією, бо ризики завеликі.

6. Сьогодні на світових біржах почалася дуже неприємна лихоманка: після несподіваного падіння китайських індексів на майже 7 відсотків, занепали й американські – лише на 2 відсотки, але й це загалом чимало. Більш ніж інші постраждали високотехнологічні компанії. Економісти попереджають: китайський обвал (вже не перший за останні кілька місяців) свідчить про те, що світова економіка входить у період низького зростання. Це, до речі, погані новини для РФ: відсутність глобального зростання означатиме й зниження попиту на нафту та вуглеводні.

7. Сьогодні стріснув оплот європейського лібералізму – скандинавське співчуття до біженців. Данія запровадила перевірки документів на південному – німецькому – кордоні, завертаючи всіх тих, хто не має чинної шенгенської візи. Це рішення стало реакцією на аналогічні заходи, запроваджені шведами на кордоні північному, після чого біженці без віз почали скупчуватися в Данії. Тепер шукачі притулку, які мали намір осісти в Скандинавії, будуть змушені шукати допомоги у німців, які й без того не знають, куди приткнути мільйон з гаком мігрантів, які прибули до країни 2015 року.

8. До речі, потік охочих перебратися до Європи не скорочується, для чого є цілком об'єктивні причини. Ісламська держава, що зазвичай асоціюється з Іраком і Сирією, все ліпше почувається і в Лівії, де сьогодні вони атакували та спробували захопити нафтоналивний порт Сідр в центрі країни. Лівійське відділення ІД досить динамічно розвивається і росте на схід – у бік міста Бенгазі (другого за кількістю жителів). Небезпека ситуації в тому, що Лівія, на відміну від Сирії, дуже близько до Європи, причому від її берегів до жвавих морських торгових шляхів – сливе нічого. Терористам це відкриває багатющі можливості для диверсій. Світ, однак, про Лівію поки забув. Можливо, незабаром доведеться згадати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.