24 березня: Вова замість Сєні та ІД в Європі

4 коментувати
У Києві домовляються про заміну Яценюка на Гройсмана, халіфат відправив 400 терористів в Європу, а іракці взяли в облогу Мосул

1. Головною світовою темою останніх днів залишаються теракти в Бельгії та їх розслідування. Почати хочу з немислимої для нинішнього українського керівництва новини. Відразу два міністри уряду Шарля Мішеля – голови МВС і Мін'юсту – вирішили взяти на себе відповідальність за провал у роботі правоохоронної системи і попросилися у відставку. У задоволенні цього прохання їм було відмовлено, але сам факт свідчить, що бельгійські міністри мають деяке уявлення про совість – вимираючий вид на Печерських пагорбах.

2. Майже одночасно з цим місцевий таблоїд La Derniere Heure з посиланням на власні джерела повідомив, що терористи підірвали брюссельський аеропорт і столичне метро від безвиході, а спочатку планували влаштувати диверсію на одній з атомних станцій. Якщо це правда, то, можливо, саме тому міністри і не пішли у відставку: все-таки найстрашнішого вдалося уникнути.

3. Тим часом американське агентство AP з посиланням на слова якихось офіційних осіб поділилося ще менш веселими новинами. Виявляється, Ісламська держава, затиснута з усіх сторін зміцнілими супротивниками, зважилася на відчайдушні заходи. В Європу спрямовано більше 400 бойовиків, заздалегідь навчених майструвати бомби і проводити диверсії. Де вони зараз і чим зайняті, ніхто точно не знає. Але є ймовірність, що ці люди готують якийсь різновид Брюсселя. Я, до речі, ще в жовтні казав, що поразки ІД у Сирії та Іраку обов'язково призведуть до зростання її активності на Заході. Річ у тім, що тільки залучення західних військових у північну Сирію може врятувати халіфат від неминучої загибелі. А для цього залучення є тільки один засіб – теракти.

4. Тиск на бойовиків у Сирії тим часом наростає. Сьогодні стало відомо, що урядові війська зайняли практично всі висоти навколо Пальміри – стародавнього міста в центральній Сирії, яке географічно лежить у своєрідній «чаші». Армія Башара Асада при облозі щосили використовує російські танки Т-90, що володіють активним захистом від гранатометних пострілів, а також всім відомі «Гради», «Смерчі» і «Урагани». Зверху всю цю пишність прикриває російська авіація. Стратегічно важливе місто війська, ймовірно, візьмуть. Але є невелика проблема: в процесі, мабуть, буде остаточно знищено унікальну античну спадщину, з якихось причин не підірвану ісламістами. Дуже шкода.

5. Щось подібне зараз відбувається і на іншому фронті війни проти ІД – в Іраку. Там місцева урядова армія і підрозділи курдів почали операцію з зачистки від бойовиків-ісламістів північної частини провінції Ніневія. Головне її місто – двомільйонний Мосул – є «столицею» частини іракської Ісламської держави. Особливо цінних пам'яток архітектури там небагато, але існує ймовірність масової загибелі місцевих жителів при спробі штурму. Справа в тому, що ані бойовики ІД, ані іракська армія, яка їм протистоїть, якимось особливим гуманізмом не відзначаються. Якщо треба вдарити по школі, то вдарять по ній. На місці мосульців, я б терміново збирав пожитки та втікав якомога далі, наприклад, в Європу.

6. З потраплянням у Старий Світ, зараз, щоправда, теж можуть виникнути деякі труднощі. Потроху починає працювати угода між ЄС і Туреччиною, згідно з якою всіх шукачів притулку, які прибувають до Греції, будуть тут же катапультувати назад у Туреччину. Багатьох вже спіткала ця доля. Але надія в біженців є: найбільші у світі благодійні організації, що опікуються проблемами цієї категорії громадян, оголосили угоду антигуманною і порівняли її з масовими депортаціями, поклявшись не брати участі в її реалізації та не допомагати державам у настільки неблагородній справі. Це призвело до того, що в ЄС взагалі та Греції – зокрема просто не вистачає людей для реалізації задуманого. Саме тому, мабуть, люди продовжують плисти на своїх жалюгідних човниках на грецькі острови з Туреччини.

7. Тим часом в Україні почалася низка камінг-аутів противників європейської інтеграції країни. Останнім за часом виступив (досить феєрично, до речі) мер Івано-Франківська, який оголосив, що геї та невіруючі не можуть бути патріотами своєї країни. Більш того, на його думку, тільки поняття «віруючі» стосується лише християн, а ось іудеї, буддисти і мусульмани (не кажучи вже про якихось пастафаріанців, вудуїстів і шаманістів) не є віруючими. Як ставитися до нехрещених і геїв – справа, звісно, хазяйська. Те, що у градоначальника настільки важкий погляд на світ, могло б бути його особистою справою. Але він – фігура публічна, а тому його можуть почути і в ЄС, де такі розмови – те саме, що виправдання рабовласництва або людожерства. Уявімо, що, наприклад, з висловлюваннями мера ознайомляться в Голландії, де скоро пройде референдум про асоціацію з Україною. Вгадайте з одного разу, як після цього проголосує переважна більшість голландців, включно з тими, хто раніше ставився до України з симпатією? А якщо зверху накинути Ківу з його цитатами зі Старого Заповіту? Ось. Як мовиться, «Х'юстон, у нас проблеми».

8. Важлива подія сталася сьогодні в Гаазі, де судили іншого персонажа, який не сприймає «інших» у всьому їх різноманітті. Колишній лідер боснійських сербів Радован Караджич отримав цілком законні 40 років в'язниці за надто активне «очищення» світу від «непатріотів» і «нехристів». Під час Балканських воєн середини 1990-х він командував загонами бойовиків, які знищували інородців та іновірців тисячами. Здавалося б, для багатьох це був би привід задуматися, але я щось не дуже в це вірю.

9. Вже під час написання цього огляду з Києва (я зараз в Одесі) прийшла важлива новина: спікер Володимир Гройсман всерйоз зібрався висуватися в прем'єр-міністри. Відчувши в цьому щось сюрреалістичне, я побіг консультуватися з тямущими людьми. Вони підтвердили здогад: так, все дійсно так погано. Ми є свідками якогось договорняка найвищого рівня. Визначення того, що відбувається звучали не надто пристойні, повторити їх тут не можу, але загальна ідея зводиться до того, що люди у владі, скажімо так, «зовсім отетеріли». І за це на них (і, ймовірно, країну) чекає розплата – у всьому різноманітті цього зловісного слова.

10. Цікаво, що новини з Ради прийшли лише трохи пізніше новин з прокуратури, де почалася масова зачистка співробітників відомства, які вважаються чесними. Цим останнім часом нікого не здивувати, але є дещо більш цікаве. 25 березня у ГПУ відбудеться мітинг проти нечесних прокурорів на захист чесних. За моїми скромними підрахунками, на заході очікуються щонайменше кілька тисяч чоловік. Сподіваюся, що вони зуміють виключно мирними способами нагадати владі, що в Україні громадянське суспільство сильніше, ніж будь-який «Беркут», а тому не слід його дратувати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.