21 січня: РФ наздоганяє Венесуелу, яка летить у пекло

42 коментувати
Путіна звинуватили в підготовці вбивства, сам він звинуватив Леніна в розвалі СРСР, а Венесуела пройшла точку неповернення

1. Головною міжнародною подією дня сьогодні стала публікація в Лондоні доповіді за підсумками публічного розгляду справи про вбивство Олександра Литвиненка – колишнього співробітника ФСБ РФ, котрий отримав притулок у Великобританії. Литвиненко, який активно викривав злочини режиму Володимира Путіна, у 2006 році був отруєний радіоактивним полонієм-210, підсипаним у його чай колишніми колегами з ФСБ, які потім зникли в РФ. Так ось, згідно з доповіддю, вбивство було організоване керівництвом ФСБ, а санкцію на його виконання, найімовірніше, дав особисто Володимир Путін. Відверто кажучи, я особисто в цьому ніколи особливо не сумнівався: полоній у магазині не купиш, його можуть дістати тільки спецслужби, а Литвиненко в 2006 році вважався особистим ворогом Путіна. Тут і 10 років розслідування не треба, щоб зрозуміти, хто, кого і за що чаєм напоїв. Треба зазначити, що доповідь ця – ще не вирок суду. Це, так би мовити, сокира, занесена над білою шиєю ВВП. У потрібний момент вона опуститься – доказів безліч навіть у відкритій частині доповіді. А в закритій напевно ще більше.

2. Реакція Москви на доповідь була по-справжньому видатною: гигикання й істерика з вереском - якось так. Розслідування і доповідь оголосили «замовними» і навіть «злочинними», а їхніх упорядників «маріонетками уряду Великобританії», який, до речі, був категорично проти публікації, щодо чого навіть судився, але програв. Річ тут ось у чім: як і будь-який бюрократ, Путін відчуває побожний жах перед папером з печаткою і підписом. Коли просто кажуть, що він – вбивця, це ОК, нічого страшного. Але коли є офіційна доповідь, видана в Лондоні, яку можна помацати і прочитати, це зовсім інший купорос – тут все набагато серйозніше. Це ті самі докази, яких Москва постійно вимагає, піймавшись на новій підлості. Ось вони лежать перед носом. Плід 10 років слідства, а не здогадів і спекуляцій. Для бюрократа путінського типу – це страшна «тека з компроматом», яка лежить «у кого треба в сейфі» і може бути задіяна в будь-який момент. Звідси, власне, й істерика.

3. Приводів понервувати у Кремля зараз взагалі повно. Ситуація в країні швидко виходить на якийсь неконтрольований рівень, де все починає сипатися, випадати з рук і перетворюватися в порох. Рубль сьогодні продовжив прискорене падіння, через що відбулося кілька цікавих подій. Голова ЦБ Ельвіра Набіулліна в терміновому порядку скасувала свою поїздку на економічний форум у Давос, скликавши в Москві екстрену нараду з великими банкірами. Вчора вони їй написали лист, витриманий в панічних інтонаціях, благаючи негайно надати допомогу. В іншому разі банки почнуть лопатися – один за іншим. Проблема тільки в тому, що Набіулліна грошей їм дати не може, а допомогти готова лише морально – у ЦБ теж немає вільних коштів: санкції не дозволяють позичати зовні, а внутрішні резерви висушило падіння нафтових цін.

4. Власне, обвал банківської системи РФ вже почався. Сьогодні стало відомо про відкликання ліцензії у Внешпромбанка, де зберігали награбоване багато представників російської «еліти», великі чиновники та ієрархи РПЦ. Там же тримали свої рахунки багато великих держкомпаній. Так ось. З'ясувалося, що з цього чудового банку дивовижним чином зникли 187 мільярдів рублів (більше двох мільярдів доларів навіть за нинішнім, захмарним курсом). Куди поділися ці гроші, хто їх вивів, - науці невідомо. Ризикну припустити, що зараз вони десь біля альпійських озер або на екзотичних офшорах, на кшталт Кайманових островів. До речі, якби я був російським банкіром, то, дивлячись на те, що відбувається навколо, мабуть, вчинив би так само, як і ті, хто обчистив Внешпромбанк. Все одно при наступному режимі ніхто не буде переслідувати тих, хто полегшив кишені нинішніх злодіїв у владі.

5. Президент РФ у цій ситуації мав би активно займатися проблемами банків, вимагати звітів, грюкати кулаком по столу, проводити наради з прокурорами і фінансистами тощо. Але Путін не такий. Сьогодні він займався пошуками винуватців розвалу СРСР. І мимохідь зробив історичне відкриття: СРСР розвалився через ідеї його творця – Володимира Леніна. Чорт його знає, може Путін і має рацію, хоча, звісно, навряд чи. Але я точно можу сказати, за кого розвалиться Росія. І цю людину, що нині мешкає у космосі, теж звуть Володимир.

6. Я якось писав: якщо хочеться зрозуміти, що буде з Росією через півроку, треба подивитися на Венесуелу сьогодні. Там, кому цікаво, розверзлося економічне пекло: в країні не працює нічого, крім заводу з друкування боліварів – національної валюти, зовнішній борг не обслуговується, фондовий ринок тихо помер, соціальні зобов'язання не виконуються, настав тотальний дефіцит всього, злочинність на якомусь дикому рівні, інфляція – вище за всіх у світі, корупція – в стратосфері. Bloomberg сьогодні опублікував статтю про ситуацію в країні, в якій сказано, що точку неповернення пройдено, Венесуелу врятувати вже неможливо. При цьому місцевий президент, який раніше працював водієм автобуса, як і Путін, зайнятий не нагальними реформами, а пошуком ворогів. Я думаю, обидва вони закінчать приблизно однаково, причому не дуже весело.

7. До речі, якщо вже пішло таке порівняння, то в Росії сьогодні на повному серйозі народилася пропозиція піти венесуельським шляхом. Один із сенаторів запропонував зафіксувати курс долара на рівні 40 рублів. У Венесуелі швидкісний обвал економіки, тотальний дефіцит і неплатежі починалися так: курс болівара був жорстко зафіксований на рівні 6 боліварів за долар. Зараз на чорному ринку курс вище офіційного як мінімум у сто разів. Але ніхто фіксацію не скасовує!

8. Ну й остання новина на сьогодні – про зовсім далеке. Вчені, здається, все-таки довели існування за орбітою Плутона величезної планети розміром приблизно, як Нептун. Побачити її поки що неможливо (вона занадто далеко), але все вказує на те, що вона є. Втім, остаточно в її існуванні можна буде упевнитися тільки тоді, коли астрономи матимуть можливість її сфотографувати. Поки що земних потужностей для цього не вистачає.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.