2015 рік: Термоядерний реактор і правий ухил світової політики

12 коментувати
2015-го року деякі люди прагли до прогресу і відкриттів, інші дедалі глибше закопувалися в забобони та ксенофобію

Сьогодні огляд буде не дуже звичайний – останній у 2015 році. Оскільки весь світ, разом із політиками, корупціонерами, бандитами та терористами, військовослужбовцями й рештою готується до свята, новин сьогодні небагато. Тому я, підкоряючись моді, вирішив забацати свій власний огляд головних подій майже минулого року, здатних змінити майбутнє.

1. Отже, головна, на мій погляд, подія року – це початок роботи німецького експериментального термоядерного реактора Wendelstein 7-X. Оскільки його робили німці, він напевне почне працювати так, як було задумано (у німців майже завжди так). А задумано ось що: створити прототип машини, яка забезпечуватиме людство майже безкоштовною та чистою енергією у величезних кількостях. Якщо все буде добре, то вже років за 20 жодної необхідності палити нафту, газ і вугілля не буде, енергії ставатиме і без них. Для світової економіки це буде справжня революція – вихід на принципово новий рівень. Це можна порівняти з переходом від кінської до машинної тяги у XIX столітті. Так, деякі країни, повністю залежні від експорту викопного палива, залишаться за бортом історії.

2. Не менш серйозна подія – це переворот в ракетобудуванні, влаштований мільярдером, винахідником, філантропом Ілоном Маском і його соратниками. Вони створили й успішно випробували ракету, яка може повертатися на Землю. Завдяки цьому винаходу вартість космічних польотів може бути знижена в десятки разів, що повністю змінить їхнє майбутнє. Люди отримають можливість надсилати на орбіту набагато більше вантажів за ті самі гроші, будувати там величезні станції, заводи з виробництва кораблів і власне кораблі. Може бути, і термоядерний реактор там змайструють. Все це дуже скоро відкриє можливість для освоєння інших планет. Імовірно, ще за нашого життя Маск урочисто відкриє колонію на Марсі, яка стане можливою багато в чому завдяки приземленню ракети, що відбулося минулого року.

3. Ще одна добра тенденція цього року – це початок кінця Ісламської держави, який означився груднем. Халіфат стискається, від нього йдуть люди та гроші. Вірогідно, 2016 рік він вже не переживе. Однак тут-таки постане питання, як бути сунітам, які живуть у Сирії та Іраку? В обох країнах вони почуваються в підлеглому стані, людьми «другого сорту». Цілком можливо, що до 2016 року світові доведеться знайти якесь розв’язання цієї проблеми. Можливо, вони отримають свою державу, яка складатиметься із території східної Сирії та західного Іраку. Хоча поки про це говорити дуже рано.

4. Війна на Близькому Сході покликала до життя ще одну дуже тривожну тенденцію: весь світ став свідком початку нового великого переселення народів. 2015-го до Європи прибігли до 1,5 мільйона осіб. І це не кінець, в майбутньому показники тільки зростатимуть. Справа навіть не в нескінченних військових конфліктах, а в кліматичних змінах, через які у багатьох регіонах Азії й Африки просто не залишиться їжі та води. За прогнозами ООН, до 2020 року таких людей буде вже понад 200 мільйонів. 2015 рік показав, що багаті країни абсолютно не готові до прийому великих кількостей мігрантів: захиталися самі підвалини європейського устрою. 2016 року країнам ЄС з волі чи з неволі доведеться виробити якусь модель міграційної політики, пристосовану до стрімкості змін у світі, інакше на Європу чекатимуть великі потрясіння.

5. До числа таких потрясінь можна віднести стрімке зростання популярності та демаргіналізацію крайніх правих політичних партій і рухів. Ці сили, деструктивні за своєю природою, капіталізують фрустрацію і невдоволення громадян країн ЄС нездатністю Брюсселя швидко та чітко відреагувати на міграційну кризу. Ця тенденція, що стала абсолютно наочною 2015 року, несе в собі більше ризиків для наявного порядку, ніж навіть той-таки потік мігрантів і біженців. Справа в тому, що праві сумніваються у фундаментальних європейських цінностях на кшталт користі інтеграції, скасування кордонів та солідарності між різними країнами.

6. Одним із виразів зростання правих настроїв у західному світі стала несподівана популярність Дональда Трампа – ексцентричного мільярдера, який бореться за пост президента США. Трамп не приховує ненависті до інородців, іновірців, мігрантів і взагалі всіх «не таких», зате доброзичливо відгукується про Володимира Путіна. Але проблема не в ньому, а в тому, що його підтримують близько 40 відсотків американських виборців-республіканців. Раніше людина з такими поглядами просто не мала шансів на політичний успіх у США, але зараз це стало реальністю, що шокує й жахає місцевих лібералів та інтелектуалів. Зараз його перемога на виборах президента здається неймовірною, але рік тому і його успіх серед республіканців був настільки ж малореальним. Якщо в листопаді 2016 року Трамп переможе, всьому світу світитимуть дуже великі проблеми: до керма головної країни світу стане людина зі світоглядом американського реднека.

7. 2015 року активно почав розвиватися ще один сюжет, пов'язаний із США, – американсько-китайське протистояння в Південно-Китайському морі. Це море – одна з головних водних артерій світу, через нього проходить до третини всієї світової морської торгівлі на суму п'ять трильйонів(!) доларів на рік. Пекін оголосив ПКМ повністю своєї акваторією і почав ударними темпами будувати на периметрі штучні острови, на яких почали зростати військові бази. США категорично з цим не згодні: наріжним каменем американської зовнішньополітичної доктрини є повна свобода судноплавства у Світовому океані. Дві кардинально протилежні концепції зовнішньої політики мчать повним ходом до лобового зіткнення. Якщо не буде якогось розв’язання цієї проблеми (а його не видно), справа може закінчитися дуже серйозним конфліктом з наслідками для всього світу.

Ось головні, на мій погляд, події та тенденції 2015 року, здатні істотно змінити світ майбутнього. Незважаючи на все погане і бридке, чого, як завжди, більше, все ж хочеться сподіватися, що майбутнє – за освоєнням космосу та новими джерелами енергії, а не за бойовиками, генералами, терористами та тупими політиками. Вітаю вас із прийдешнім Новим роком!


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.