12 листопада: Розгром халіфату і теракт у Бейруті

4 коментувати
Спікер Ради на людях зморозив дурницю, у Бейруті стався страшний теракт, а в ЄС зловили банду терористів

1. Головною новиною дня в Європі сьогодні став успіх міжнародної поліцейської операції проти терористичної мережі, що розкинулася по всьому континенту. У Великобританії і Норвегії одночасно були арештовані 13 радикальних ісламістів близькосхідного походження, частина яких збиралася стати терористами-самогубцями, частина – організувати викрадення норвезьких дипломатів в Європі або на Близькому Сході. Що саме ісламісти хотіли отримати як викуп за заручників, поки не повідомляється. Разом з британськими і норвезькими поліцейськими в операції брали участь їхні колеги з Фінляндії, Швейцарії, Італії та Німеччини. Вони проводили обшуки і вилучали електронне листування потенційних терористів. У цілому, європейців можна привітати з великим успіхом: вони, ймовірно, запобігли дуже серйозним терактам. Втім, це напевно не останній подібний епізод.

2. Сьогодні Швеція – країна, що приймає більше за всіх у ЄС біженців на душу населення, – оголосила про запровадження прикордонного контролю на поромах, автобусах і потягах, які прибувають до країни з континентальної Європи. Місцева міграційна служба заявила, що відправляти шукачів статусу біженця назад не будуть, але і безконтрольно в'їжджати в країну їм дозволяти не можна. Справа в тому, що дев'ятимільйонна країна вже захлинається в потоці мігрантів. Точних цифр вже давно ні в кого немає, але щотижня туди прибуває близько 10 тисяч осіб. Їх вже ніде розміщувати просто фізично, до облаштування біженців навіть залучили армію, однак ефекту поки не помітно. Самі мігранти також додають проблем. Їм, бачте, занадто холодно і самотньо жити на півночі країни, тому вони потребують притулку тільки на півдні, де, в основному, зосереджені великі міста. А ввічливі шведи відмовити їм не можуть...

3. Сьогодні в Греції, звідки починається європейський шлях біженців, але де вони жити не хочуть, було не просто тепло, а навіть спекотно. Місцеві ліві за славною традицією вийшли на мітинг протесту проти чергового пакету заходів жорсткої бюджетної економії, встановленого Євросоюзом. Тут же з 16-тисячного натовпу виділилася невелика група найбільш буйних, які стали закидати поліцію «коктейлями Молотова», камінням та іншим сміттям. У відповідь полетів не менш традиційний сльозогінний газ. Загалом, «ель класіко». Грекам, треба сказати, є від чого бути незадоволеними. З 2008 року всі нові заходи бюджетної економії витискають останні рештки життя з економіки країни, ніяк не покращуючи її стану. Спробувати щось інше ніхто не хоче, тому грекам живеться все гірше, що, зрозуміло, їх не дуже тішить. Я б запропонував їм влаштувати Майдан. Можливо, так щось зміниться на краще.

4. Сьогодні в Києві відбулася важлива подія: Верховна Рада таки прийняла багатостраждальну антидискримінаційну поправку, що відкриває шлях до можливого безвізового режиму з ЄС. Для цього, правда, знадобилися кілька раундів голосування і безпрецедентний тиск з боку громадянського суспільства, включно з мітингами біля парламенту, спонтанну кампанію в соцмережах і навіть погрозами деяких депутатських дружин. Але що дуже важливо: поправка ця приймалася не для ЄС, а для самої України, заради її майбутнього. Скасування дискримінації – це добре, оскільки дискримінувати людей – погано, дико і відстало. Та й по всьому! Але! Задля справедливості хочу зауважити, що, на думку багатьох бізнесменів, ця поправка істотним чином обмежує їхню свободу з наймання і звільнення співробітників, але це вже дещо інша історія – про цивілізоване протиборство правих і лівих принципів та ідей (тут я за роботодавців). Адже всім зрозуміло, що депутатів лякали не проблеми бізнесу, а горезвісні геї. Добре, що вони подолали цей страх.

5. Під час дебатів щодо поправки відверто склеїв дурня спікер Ради Володимир Гройсман. Агітуючи за поправку, він висловився в тому дусі, що «ми ніколи не будемо підтримувати одностатеві шлюби». В Україні таку заяву багато хто, напевно, схвалить. Але ось в Європі, куди спікеру ще напевно доведеться їздити, його навряд чи зрозуміють. Ці слова на кшталт нещодавно висловленої пропозиції зробити на стадіоні «сектори для чорних вболівальників для уникнення проявів расизму». Якщо Гройсмана перестануть кликати в ЄС та/або подавати йому там руку, звинувачувати він повинен буде тільки себе. Неприємно, правда, що через його спікерство тінь падає і на всю країну. Якось йому треба порозумітися.

6. Великі справи прямо зараз діються на півночі Іраку, де курдські формування за підтримки американської авіації і спецназу почали масований наступ на війська Ісламської держави біля гори Синджар. Стисло поясню: йдеться про район на кордоні з Сирією, через який іде головна лінія постачання ІД – дорога, що з'єднує їхні столиці – Ракку в Сирії і Мосул в Іраку. Якщо цей шлях буде перерізано курдами, то підконтрольна ІД територія фактично розпадеться на дві частини. Ісламісти, зрозуміло, хочуть цього не допустити, тому знавісніло відбиваються. Втім, перевага на боці курдів, тому бойовики ІД поступаються позицією за позицією. Це дуже важливо: згідно з їхньою доктриною, халіфат зобов'язаний постійно розширюватися. Якщо розширення зони контролю зупиняється або вона починає скорочуватися, це може призвести до зміни халіфа. І ще один момент: якщо курди виб'ють ІД з півночі Іраку і захоплять місто Мосул, справжня паніка почнеться в Туреччині, яка вкрай несхвально ставиться до успіхів курдів і бажала б їх бачити роз'єднаними і роздробленими.

7. Від земних воєн до споглядання небес. Сьогодні стало відомо про виявлення найближчої до нас екзопланети земного типу. Планета GJ1132b знаходиться «всього» за 39 світлових років від нашого Сонця, обертається навколо невеликої, порівняно тьмяної зірки і своїми розмірами лише на 16 відсотків перевищує Землю. Астрономи вважають, що поєднання всіх цих факторів дозволить з'ясувати склад атмосфери цієї планети і, відповідно, зробити припущення про те, чи є на ній життя, яке сильно впливає на хімічний склад повітря. Я, чесно кажучи, в це не дуже вірю, занадто вже великим було б везіння, але сама можливість вивчити атмосферу планети земного типу в іншій зоряній системі – це, строго кажучи, справжнє майбутнє. Якихось 20 років тому це було абсолютно немислимо.

8. Ну і остання новина на сьогодні – вкрай неприємна. Вона прийшла вже тоді, коли я дописував огляд. У південній частині Бейрута стався подвійний теракт, жертвами якого стали як мінімум 27 осіб (це число може ще збільшитися, оскільки поранених більше ста). Місце дії (вотчина «Хізбалли») і спосіб (терористи-смертники) не лишає сумнівів, що цей злочин – справа Ісламської держави. Раніше її бойовики вже проводили теракти в Туреччині, підірвали російський літак над Єгиптом, розстріляли туристів у Тунісі, а тепер ось – Ліван. Чорт знає що в регіоні коїться. Не раджу туди їздити відпочивати, навіть якщо вам за це доплачуватимуть. Серйозно, життя дорожче.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.