10 травня: Кінець ери бензину і відновлення "Зоряних воєн"

2 коментувати
Офшорний скандал трясе Україну і Росію, цілі країни тонуть через потепління клімату, а США думають про виведення зброї в космос

1. Хочу розпочати сьогоднішній огляд з мало ким поміченої новини з Японії. Результати щойно опублікованого дослідження ринку свідчать, що в цій країні вперше у світі кількість зарядних станцій для електромобілів (близько 40 тисяч) вперше перевищила кількість традиційних бензинових заправок. У цієї новини безліч вимірів – і технологічний, і економічний, і навіть політичний. Дивлячись на Японію, можна зрозуміти, в якому напрямку найближчими роками і десятиліттями рухатиметься весь світ. У цьому майбутньому бензин все швидше буде витіснятися з автомобільної індустрії, а країни, що залежать від експорту вуглеводнів, будуть дедалі менш релевантними і впливовими. Мені здається, років за 10 бензиновий автомобіль виглядатиме як паровоз на вугіллі зараз.

2. Перехід на більш екологічно чисте пальне стає необхідним. Окрім усього іншого, від цього залежить в буквальному сенсі виживання цілих держав. У нас мало хто стежить за цією темою, але багато невеликих острівних держав (особливо тихоокеанських) вже кілька років б'ють у свої маленькі дзвони: ці країни просто тонуть через підвищення рівня світового океану, спричиненого потеплінням і таненням льодовиків. Нове дослідження на цю тему безжально до острів'ян: останніми роками як мінімум п'ять тихоокеанських островів у прямому сенсі слова пішли під воду. Зараз цю проблему мало хто помічає, але якщо нічого не буде зроблено, то незабаром почнуть тонути не тільки крихітні країни на кшталт Соломонових островів, але і великі прибережні міста по всьому світу. А це вже дуже серйозно.

3. На суходолі наслідки потепління також вже зараз даються взнаки. У Південному Судані, де народ потерпає від нескінченної громадянської війни, до всіх напастей додалася і посуха. Як наслідок приблизно 5,3 мільйона жителів цієї країни опинилися перед цілком реальною загрозою голоду. Суть проблеми в тому, що якщо їм терміново не надати масовану допомогу, вони опиняться перед непростим вибором: або вмирати на місці, або бігти до благополучніших країн, наприклад, європейських. Поки ця ситуація лише починає розвиватися, але її наслідки можуть бути дуже поганими.

4. Тим часом в Бразилії несподіваний розвиток має скандал з імпічментом місцевого президента – Ділми Руссефф. Нижня палата парламенту кілька тижнів тому оголосила, що підстави для позбавлення її повноважень є. Однак щойно обраний спікер цієї палати сьогодні оголосив, що результати того голосування анульовані. Чому і на яких підставах – поки не ясно. Однак місцеві політики вже обурилися такому «нахабству» і пообіцяли продовжити процес імпічменту. В результаті у бразильській політичній еліти почався повний хаос: незрозуміло, хто за що і проти кого виступає, у кого які повноваження й чи може продовжуватися процес імпічменту. Ентропія небачених масштабів.

5. Американські президентські вибори також далекі від повного порядку і ясності. Сьогодні газета The Guardian опублікувала репортаж з одного з мітингів Берні Сандерса – суперника Гіларі Клінтон у боротьбі за кандидатство від Демократичної партії. Хоча у сенатора з Вермонту залишилося зовсім небагато шансів домогтися успіху в цій боротьбі, він ще може зіпсувати літри крові Клінтон. Річ у тім, що більшість прихильників Сандерса, зустрінутих журналістами на мітингу, категорично відмовилися голосувати за Клінтон, якщо вона стане кандидатом від демократів. Деякі навіть готові голосувати за республіканця Дональда Трампа, лише б тільки Клінтон не перемогла. Як вона збирається переконати їх голосувати за себе у листопаді – невідомо.

6. В Україні – свої проблеми. З публікацією повного тексту «панамських документів» з'явилися імена, прізвища і (потенційно) темні справи багатьох впливових та багатих українців, включно з людьми оточення президента. Чесно кажучи, я цією темою не дуже ретельно цікавився, але ті, кому цікаво, можуть почитати подробиці тут.

7. Цікаву лінію оборони проти нових офшорних одкровень обрало російське керівництво, у якого, зрозуміло, теж виявилися мільярди грошей, вкрадених в РФ і виведених на тропічні острови. Дмитро Пєсков – прес-секретар Володимира Путіна – сьогодні оголосив, що панамські документи – «вкрадені», тому обговорювати, загалом-то нічого. Крім того, він сказав, що офшори в Росії взагалі-то не заборонені, тому їх можна використовувати, хоча і небажано. Звичайний російський сюр...

8. До речі, Росії сьогодні страшно полестили американці. Пентагон оголосив, що фактично збирається відродити рейганівську програму «Зоряних воєн», що передбачає створення оборонних і наступальних систем у космосі. Воювати збираються проти китайських і російських(!) військово-космічних сил. Якщо з китайцями все більш або менш слушно: вони вже навчилися збивати супутники, то ось яким російським систем збирається протистояти Пентагон – незрозуміло. Теоретично, це може стати початком нової гонки озброєнь, яка в 1980-ті виснажила радянську економіку. Втім, якось захищати свої супутники американцям обов'язково треба: без них армія США суттєво втратить в боєздатності.

9. Ну й останнє на сьогодні: черговий глибокий огляд нової серії «Гри престолів» з висновками, від яких холоне кров (або які все розкривають) . Мені вони здалися як мінімум цікавими. Увага, всередині спойлери!


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.