10 січня: У РФ пропав трильйон, Мадуро висловили імпічмент

12 коментувати
Трампа звинуватили в будівництві бананової республіки, іранці зажадали демократії, а Ердоган став на шлях до султанства
  1. Почати сьогодні хочу з подій в Ірані, де сьогодні ховали колишнього президента цієї країни Акбара Хашемі Рафсанжані, який помер у віці 82 років. Цей чоловік у минулому був одним з найвірніших прихильників верховного керівника аятоли Алі Хаменеї, який вважається лідером місцевих консерваторів. Проте пізніше екс-президент, користуючись своїм величезним впливом і авторитетом став підтримувати іранських реформістів, заслуживши їхню безмежну повагу. Через це похорон Рафсанжані перетворився на гігантський мітинг опонентів чинного верховного правителя: десятки тисяч людей скандували гасла про звільнення політв'язнів і проведення реформ, хоча тут же була присутня вся іранська верхівка (за винятком важко хворого верховного правителя). В результаті спочатку траурний захід явочним порядком став демонстрацією найпотужнішого запиту на реформи в Ірані. Хоча телебачення під час прямої трансляції заглушало опозиціонерів релігійною музикою, в країні всім було зрозуміло, що там насправді відбувається. Ці похорони (точніше, стихійна маніфестація опозиції) можуть серйозно вплинути на результат виборів наступного верховного правителя. Нинішній – Алі Хаменеї – хворий на рак і, судячи з усього скоро відійде в кращий світ.
  2. Поки над Іраном носиться привид демократії, Туреччину активно захоплюють зовсім інші духи. Сьогодні у місцевому парламенті почалося обговорення законодавчих поправок, покликаних наділити місцевого президента Реджепа Таїпа Ердогана воістину султанськими повноваженнями на строк до 2029 року. Зміни будуть прийняті, якщо за них проголосують 330 з 550 депутатів парламенту (голоси на це є). Потім, вже в квітні, пройде референдум, і з 2019 року Ердоган отримає можливість безроздільно правити своєю країною. Будь-які заборони і противаги його влади будуть ліквідовані, пост прем'єра зникне, а парламент втратить більшу частину контрольних повноважень. Власне, він не дуже-то й потрібен, оскільки президент отримає можливість видавати укази, які мають силу законів. Опозиція, яка почасти посаджена, а почасти – вигнана з країни, завадити планам влади не повинна.
  3. Щось подібне (хоча і меншою мірою) відбувається зараз і в Угорщині, де місцевий парламент вніс в річний план роботи законопроект про серйозне обмеження свободи діяльності НКО з іноземною участю. Якщо закон буде прийнятий, то правозахисні організації будуть змушені звітувати перед державою про все своє майно і навіть про майно своїх керівників. Місцеві спостерігачі вважають, що наступ на свободу НКО став можливим лише після перемоги Дональда Трампа в США. Річ у тому, що численні НКО, які завдають силу-силенну головного болю угорській владі, фінансуються Джорджом Соросом – американським філантропом, який перебуває в дуже складних відносинах з Трампом. Новий американський президент майже напевно не буде ставати на захист організацій, тісно пов'язаних з його ідеологічним опонентом.
  4. Сам Дональд Трамп сьогодні знову викликав хвилю обурення з боку ліберальної громадськості. Цього разу його звинуватили в непотизмі та будівництві в США якоїсь подоби «бананової республіки», де на важливі посади в керівництві країни призначаються не компетентні, а найближчі лідеру люди. Річ у тім, що Трамп призначив своїм радником на зарплаті Джареда Кушнера – чоловіка його дочки Іванки, тобто власного зятя. В принципі, претензія обґрунтована, якщо забути про те, що Джордж Буш молодший став президентом лише через одного президента від свого батька Джорджа Буша старшого. А Гілларі Клінтон ледь не в'їхала у Білий дім лише через два президента від свого чоловіка – Білла Клінтона, причому встигла попрацювати і сенатором, і держсекретарем. Це вже якісь монархічні варіанти...Тож проблема тут набагато глибша, як мені здається.
  5. Прекрасна країна Венесуела, яка, як і багато інших, вважає себе головним опонентом США у світі, вступила у фазу ще більшої нестабільності, ніж раніше. Спочатку місцевий парламент оголосив президента Ніколаса Мадуро «диктатором» і відсторонив його від влади «за залишення поста», а відразу після цього Верховний суд оголосив, що рішення парламенту – незаконне. Отже, законних шляхів усунення Мадуро від влади не залишилося. Якщо венесуельці не зважаться на давно назрілу революцію, то колишній водій автобуса, який угробив місцеву економіку, буде правити ними до 2019 року. З тими темпами деградації, які Венесуела демонструє зараз, до цього терміну країна може і не дожити.
  6. З Росії сьогодні надійшла одночасно дивовижна і логічна новина. Місцевий «Резервний фонд» уряду лише за один(!) місяць скоротився вдвічі. У грудні він був більше двох трильйонів рублів, а в січні усох до 972 мільярдів. Якщо витрати триватимуть у тому ж темпі, то фонд повністю зникне вже у лютому. У мене тут дві версії подій. Або вся російська економіка раптово обрушилася, але через свята цього поки що ніхто не помітив, або хтось вчинив гігантську аферу, обчистивши «засіки батьківщини» аж на трильйон рублів. Утім, тут може бути й комбінація цих двох факторів. У будь-якому разі, Венесуела все ближче. Росія, як і вотчина Мадуро, нічого не виробляє, повністю залежачи від експорту нафти, тому структура економік двох країн дуже схожа.
  7. Швейцарія сьогодні здобула вкрай важливу цивілізаційну перемогу в Європейському суді з прав людини. Держава виграла справу проти своїх громадян мусульманського віросповідання, які не хотіли пускати своїх дочок у шкільний басейн, де хлопчики і дівчатка разом займаються плаванням. Батьки стверджували, що це суперечить їхнім релігійним переконанням і, відповідно, порушує право на свободу віросповідання. ЄСПЛ, однак, вирішив, що в цьому випадку успіх інтеграції дітей в західне суспільство набагато важливіший від батьківських релігійних переконань. Загалом, батькам доведеться або змиритися зі швейцарськими правилами, або переїхати в іншу, більш толерантну країну, де їхні релігійні права будуть дотримуватися повною мірою. Думаю, в Албанії чи Туреччині їм абсолютно спокійно дозволять залишити своїх дітей без басейну.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.