22 жовтня 2018, понеділок

Що насправді підписали Трамп і Кім Чен Ин

3 коментувати

Головна історія останніх днів – це, звичайно, сінгапурські переговори північнокорейського лідера Кім Чен Ина і американського президента Дональда Трампа

Як розповів сам Трамп, вони і раніше говорили по телефону, але ось особисту зустріч провели вперше. Те, як саме вона проходила, висвітлювали понад п'ять тисяч журналістів з усього світу. По суті, саміт перетворився на грандіозне політичне реаліті-шоу з Кімом і Трампом в головних ролях. Кім, що не звик до уваги тисяч абсолютно незалежних репортерів, помітно нервував на публіці. Зате ось Трамп був як риба в воді. Оскільки він довго працював телеведучим, для нього такий формат виявився просто ідеальним.

Журналісти навіть підловили момент, коли американський президент, розмовляючи з Кімом наодинці, із захопленням в голосі сказав, що з боку це все схоже на сцену з фантастичного кіно! Загалом, для Трампа шоу - це головне, і він його отримав в повному обсязі. За самітом без перебільшення стежив увесь світ.

Але зміст підписаного документа особисто у мене викликає запитання. Складається він з чотирьох пунктів, проте реальне значення має лише третій, в якому йдеться про схильність КНДР працювати в напрямі денуклеаризації Корейського півострова. Що таке "в напрямі" - ніхто точно не знає.

При цьому там згадане посилання на Пханмунджомську декларацію, підписану Північною і Південною Кореєю ще навесні. І тут ось важливий момент. У цій декларації сказано, що без'ядерний статус Корейського півострова повинен бути досягнутий за допомогою "повної денуклеаризації". З контексту випливає, що мова йде про ядерне роззброєння обох Корей. Але у Південній Кореї ядерної зброї немає. Відповідно, треба розуміти, маються на увазі американці. Але вони точно не збираються відмовлятися від свого ядерного арсеналу.

Одні і ті ж документи у Вашингтоні й у Пхеньяні зараз читають зовсім по-різному

Взагалі, всі суперечки зараз йдуть навколо тлумачення понять "денуклеаризация" і "повна денуклеаризація", які часто згадуються і у весняній декларації з невимовною назвою, і в сінгапурській угоді. Американці (а з ними майже весь інший світ) вважають, що денуклеаризация - це відмова Північної Кореї від ядерної зброї і потужностей з її виробництва. "Повна денуклеаризация" - це, в загальному, те ж саме, тільки з насупленими бровами.

Але ось у самій Північній Кореї дещо інша лінгвістика. Денуклеаризация для КНДР - це не тільки її власна відмова від ядерних ракет, а й розрив договору про спільну оборону між США і Південною Кореєю.

Цей договір дозволяє США тримати свої військові бази на півдні півострова, а також (що важливо) гарантує Південній Кореї американську "ядерну парасольку". Відмову Сеула від цієї "парасольки" в Пхеньяні вважають такою ж важливою частиною денуклеаризації, як і свою відмову від атомної бомби. Для США розрив цього договору абсолютно, категорично неприйнятний. Зараз, принаймні.

Ще цікавіше північнокорейське розуміння "повної денуклеаризації". Для них це означає всесвітнє ядерне роззброєння. Логіка у них така: "повна - значить, повна". Звичайно, чекати цього за нашого життя, навіть сенсу немає. Може, в далекому майбутньому світ і домовиться про відмову від атомної зброї, але точно не зараз.

Як би там не було, треба розуміти: одні й ті ж документи у Вашингтоні і в Пхеньяні зараз читають зовсім по-різному. По-хорошому, Дональду Трампу і Кім Чен Ину треба було спочатку домовитися про термінологію, а потім вже підписувати документи. Бо зараз з'явилося неймовірно широке поле для трактування і весняної міжкорейської декларації, і щойно підписаної спільної заяви Трампа і Кіма. Я абсолютно не здивуюся, якщо дуже скоро вони почнуть звинувачувати один одного у відмові від принципів сінгапурського документа.

Поки ж світ став володарем короткої декларації про наміри, написаної дуже розпливчастою мовою і відкритою для тлумачень з усіх боків. Хтось може сказати, що "добрий початок", що далі все буде набагато краще і запанує мир на Далекому Сході. Можливо! Хто знає?

Але мені такий результат здається справді фантастичним, як правильно зазначив Трамп. США нізащо не розірвуть свій договір про оборону з Південною Кореєю. Цей договір вже став одним з головних стовпів американської системи глобальної безпеки. Він дає США єдиний серйозний плацдарм у Східній Азії. Прямо біля Китаю, що стрімко набирає силу.

Скасування такого договору - це майже як розпуск НАТО в розквіт могутності Радянського Союзу. Від Трампа, звичайно, будь-чого можна очікувати, але це було б дикістю навіть для нього. Відповідно, денуклеаризації в північнокорейському розумінні цього слова не буде.

А раз так, то і Кім Чен Ину роззброюватися сенсу немає. Приклади Лівії й України прекрасно демонструють, що буває з тими, хто добровільно відмовляється від ядерної зброї. При цьому треба пам'ятати, що обом цим країнам Захід давав гарантії безпеки. Де ці гарантії зараз? Про них навіть згадувати непристойно.

Крім того, сам Трамп на прикладі Договору про транстихоокеанську співпрацю, Іранської ядерної угоди, Паризькоїкліматичної угоди, торгового договору з Канадою і Мексикою показав, що дотримуватися будь-яких міжнародних угод він не збирається. Думаю, він розриває їх набагато частіше, ніж укладає.

У цих умовах Кім був би повним ідіотом, погодившись на одностороннє ядерне роззброєння. А він зовсім не ідіот. Найімовірніше, північнокорейський диктатор зараз почне тихо-тихо вдосконалювати свій ядерний арсенал. Його вчені будуть збільшувати дальність польоту ракет і потужність термоядерних боєголовок. Про всяк випадок, так би мовити.

При цьому Кім гучно, при великому скупченні журналістів, буде зносити якісь сараї, де нібито йшли ядерні дослідження. Його сапери будуть вночі копати, а вдень картинно підривати тунелі, в яких (ніби) можна випробувати атомну бомбу.

Ну а сам диктатор відмовиться від військових парадів і особисто відкриє в Пхеньяні "Бургер-Кінг" або "МакДональдс". Сенс простий: показати, що КНДР стала набагато більш відкритою і менш агресивною країною.

Думаю, після такого, Трамп, що обожнює бургери, і санкції зніме, і грошима допоможе, і найкращим другом Північної Кореї стане. Я майже впевнений, що ядерного роззброєння Північної Кореї ніколи вже не станеться - що б там не писали у відповідних документах, ця країна залишиться і зі своїми бомбами, і з ракетами.

Але під впливом всієї цієї дипломатичної і політичної гри може початися ще один цікавий процес: КНДР може піти китайським шляхом. Китай ще 40 років тому був найбіднішою, відсталою, дикою і божевільною країною з ядерною бомбою, яку всі боялися і не розуміли. Але коли він трохи відкрився світу, там одразу пішли реформи, бізнес ожив, наука народилася заново, а народ розбагатів. Тепер Китай - друга економіка нашої планети.

У комуністичному В'єтнамі все було майже так само. У 1960-х вони зі США люто воювали, а тепер - дружать і торгують. При цьому і в Китаї, і у В'єтнамі при владі залишилися всі ті ж люди, що і були. Якщо і зараз все так і буде, то за мир на Корейському півострові можна не турбуватися. Але якщо хтось вирішить силою відібрати у Пхеньяна його атомні іграшки, тоді все буде дуже і дуже погано. Сподіваємося на перше.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.