Повстання Барселони

0 коментувати
Можливе відділення Каталонії створить в Європі дуже цікавий прецедент

11 вересня 1714 року іспанський король Філіп V взяв штурмом і спалив Барселону, зруйнував половину торгового кварталу і влаштував в місті те, що ми б назвали "репресіями" проти каталонців – страти, тортури та інші середньовічні "радості". Використання їх мови було заборонено, університет – закритий, а вольності місцевої знаті – анульовані.

До цього моменту Барселона була під формальним управлінням австрійської корони, але фактично – вільним містом, столицею незалежної Каталонії. В результаті похмурих подій 11 вересня увійшло в календар місцевих жителів як скорботний день розграбування міста іспанцями і ліквідації незалежної Каталонії.

Ця історія практично повторилася і в 1939 році, коли війська іспанського диктатора Франко захопили і частково зруйнували республіканську Барселону. За цим знову пішли репресії проти каталонської інтелігенції і сувора заборона на використання каталонської мови.

До речі, будь-які пам'ятні заходи на 11 вересня теж були заборонені. Тільки після відновлення в Іспанії демократії каталонцям дозволили згадати, що вони – народ, говорити рідною мовою, а також відзначати день захоплення Барселони військами короля Філіпа V.

Відтоді формат відзначення 11 вересня серйозно змінився. Замість дня пам'яті і скорботи цей день перетворився на свято незалежності. Прихильники відділення Каталонії від Іспанії люблять нагадувати всім землякам, що іспанці зробили з їх батьківщиною в цей день.

Референдум – це демократія

Цього року свято вийшло і зовсім грандіозним. На мітинг в підтримку незалежності записалися 450 тисяч осіб. Але поліція нарахувала цілий мільйон. У більшості з них в руках, на плечах і навіть на схоплених з дому собаках красувалася "Естелада" – національний каталонський прапор, символ самостійності.

Гігантські масштаби маніфестації цього року викликані наближенням референдуму про незалежність поки ще іспанського регіону. Демонстранти йшли вулицями з гігантським плакатом, на якому було написано "Si", тобто "Так" незалежності. В руках у багатьох були транспаранти з гаслом: "Референдум – це демократія!".

Ці слова стали відповіддю Мадриду, який виступає категорично проти референдуму, призначеного місцевою владою на 1 жовтня. На думку іспанської влади, референдум – це ніяка не демократія, а атака на неї, так як голосувати будуть не всі жителі Іспанії, а тільки каталонці.

Конституційний суд країни заздалегідь оголосив голосування незаконним і заборонив його проведення. Тим офіційним особам, які братимуть участь в підготовці і організації референдуму, пригрозили кримінальним переслідуванням за неповагу до суду.

Каталонці, правда, вже заявили, що на них рішення іспанських суден з внутрішніх питань не поширюються, тому референдум все одно буде проведений.

Згідно з опитуваннями, місцева громада з питання про незалежність розділена приблизно навпіл. Однак отримати можливість висловитися хоче переважна більшість каталонців – близько 80%. Тому навіть ті, хто виступає за єдність з Іспанією, незадоволені спробами Мадрида заблокувати голосування.

Референдум в Каталонії підтримують практично всі – і місцева влада, і місцева поліція, і, звичайно, жителі. Щоб заблокувати його проведення, Іспанії довелося б вводити зовнішнє управління регіоном. Треба змінювати і місцеву владу, і особовий склад правоохоронних органів. Але все одно залишиться народ, поміняти який зі зрозумілих причин ніяк вийде.

В результаті єдиним дієвим способом зупинити референдум для Іспанії залишається введення в Барселону військ. Але такий варіант дуже вже схожий на те, що витворяли з каталонцями диктатор Франко і король Філіп V. В XXI столітті в європейській країні такі штуки не пройдуть.

Організатори голосування це розуміють, тому спокійно, не ховаючись, ведуть підготовку до нього. Вони вже пообіцяли, що якщо більшість виборців висловиться за незалежність, то вже 2 жовтня вона буде оголошена. Формою правління нової країни стане республіка – каталонці історично терпіти не можуть різного роду монархів.

Лідери Каталонії хочуть залишитися в Євросоюзі, не збираються виходити ні з Шенгену, ні із зони євро. Проблема лише в тому, що в Брюсселі поки не вирішили, чи можливо це. У разі відділення, Іспанія напевно заблокує членство Каталонії у всіх європейських інститутах. Ситуація загрожує стати абсурдною, набагато гірше, ніж у британців після Brexit.

Однак каталонці вважають, що для них настав історичний шанс реалізувати багатовікову мрію і отримати власну державу. Відступати вони зараз не мають наміру.

Іспанії ж можна тільки поспівчувати. Справа в тому, що Каталонія – це багатющий регіон, що постачає приблизно п'яту частину всіх доходів іспанського бюджету. Ну і в цілому прикро, коли найбільш процвітаюча частина твоєї країни вирішує, що ти їй більше не потрібен, і йде наліво.

Ну і останнє. Можливе відділення Каталонії створить в Європі дуже цікавий прецедент. Приклад Барселони можуть перейняти бельгійська Валлонія, італійський Південний Тіроль, британська Шотландія може провести ще один референдум. В результаті скоро вся карта Європи може стати зовсім не тією, якою ми її звикли бачити.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового ВремениКоментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.