22 жовтня 2018, понеділок

Лондон перетворюється на Фукусіму

2 коментувати

Відставка міністрів – тільки приманка для значно масштабнішого процесу, що розгортається зараз у Великій Британії

Столиця Сполученого Королівства – місто-герой Лондон – у ці дні в політичному (не в буквальному!) сенсі нагадує японську Фукусіму. У 2011 році, там, нагадаю, спочатку стався потужний землетрус, потім її затопило рекордним цунамі, а відразу після цього сталася страшна аварія на атомній електростанції і викид радіації.

І це не перебільшення! Ну ось наприклад. Том Вотсон – високопоставлений депутат британського парламенту, заступник тіньового прем'єр-міністра від партії лейбористів. Він прямо там, всередині, все бачить, все знає і все розуміє.

Він описав поточну ситуацію приблизно так: "Уряд Терези Мей йде на дно. Там панує повний і остаточний хаос. Країна паралізована розбитим і дезорганізованим керівництвом. Прем'єр-міністр нічого не може зробити з Brexit, її просто ніхто не слухає".

Як бачимо, пан Вотсон теж відчуває легкий дефіцит оптимізму. Британські експерти і журналісти висловлюються приблизно в тому ж стилі. Причина цього фестивалю радості у відставці Бориса Джонсона – колишнього вже міністра закордонних справ і головного суперника Терези Мей в рядах правлячої Консервативної партії.

У континентальної Європи на це все немає часу і терпіння

До політичної складової цієї події я ще повернуся. Але спочатку кілька слів про самого свіжозвільненого. Повірте, він на те заслуговує.

Отже, Джонсон – людина надзвичайно неординарна. Це видно навіть з його фізіономії, яку ні з чим і ні з ким не сплутаєш. Борис – людина дуже освічена, енергійна, він прекрасно володіє мовою і неймовірно розумний. Причому він відмінно обізнаний про все це. Звідси – ряд проблем.

Мені іноді здається, що він знемагає від недосконалості світу і яскраво вираженого комплексу чужої неповноцінності. У його всесвіті суспільство, в основному, складається з безголових ідіотів, закостенілих тупаків і недалеких, але дуже слизьких негідників.

Це справляє серйозний вплив на його висловлювання. Агітуючи робітників голосувати за свою партію, він, наприклад, говорив, що "голосування за Торі збільшить груди вашої дружини і підвищить шанси купити останню модель BMW". Простіше кажучи, він вважає роботяг бовдурами і навіть не приховує цього.

Втім, Джонсон не приховує і свого ставлення до королеви Єлизавети II. Він якось сказав, що вона часто їздить колишніми британськими колоніями, оскільки "просто обожнює радісні натовпи негренят, які розмахують прапорами".

Він складав сороміцькі вірші про турецького президента Реджепа Ердогана. Прямо в Кремлі сміявся з нездорової прихильності російських корумпованих чиновників до Rolls-Royce. Загалом, у нього складні відносини з усім світом.

Всередині його рідної партії все ще складніше. І тут пішла політика.

У 2016 році саме Джонсон повинен був стати головою Консервативної партії і, відповідно, прем'єр-міністром. Тодішній слабкий і безглуздий прем'єр-міністр Девід Кемерон програв референдум про Brexit і пішов у відставку.

Джонсон, який виступав за вихід Сполученого Королівства з ЄС, готував це місце для себе. Але в останній момент в результаті складних інтриг його відсікла від влади Тереза ​​Мей. Вона – слабкий і безвольний державний діяч, але вкрай спритний палацовий інтриган з інстинктами і звичками отруйної змії.

Борис був змушений задовольнятися портфелем міністра закордонних справ. Але історію цю він не забув. Він просто спостерігав за діями прем'єр-міністра, дозволяючи їй самостійно піти на дно.

Тереза ​​Мей була б нормальним керівником уряду в звичайних умовах. Але зараз умови дуже незвичайні. Велика Британія посередині процесу виходу з Євросоюзу.

Мей, за своєю звичкою, останні два роки намагається, як кажуть, пропетляти – вийти з ЄС, але так, щоб в ньому залишитися. В хід пущено її звичайні інтриги, драматичні паузи і довгі переговори. Але у континентальної Європи на це все немає часу і терпіння. Там свої проблеми – до влади йдуть популісти, анархокоммуністи і наппівфашісти. Входити в становище Терези Мей ніхто не збирається.

В результаті вона погодилася на так званий "м'який Brexit", тобто вихід з ЄС, при якому у Великої Британії і Євросоюзу залишаться деякі спільні інститути і правила.

Тут-то для Бориса і настав час діяти. Він оголосив, що такий Brexit – це сурогат, що він робить з Великої Британії колонію ЄС, що він ніколи не погодиться на такий варіант. Тут важливо, що підхід Джонсона розділяє як мінімум половина Консервативної партії. З уряду Терези Мей почали звільнятися міністри, які відповідають за координацію Brexit. Джонсон став у цьому списку третім за добу.

Британський уряд отримав одразу три торпеди в борт, нахилився і почав тонути. Тереза ​​Мей в паніці затикає дірки мало кому відомими політиками третього ряду, яких зовсім не шкода.

Джонсон же сидить на березі, дивиться на результати своєї роботи і каже, що все могло б бути набагато гірше, якби він залишився. Йому явно подобається дивитися на те, як мучиться і гине Тереза ​​Мей. Це такий солодкий світ розплати за її інтриги і зраду в 2016 році.

Але це все – тільки приманка для значно масштабнішого процесу, що розгортається зараз у Великій Британії. Зараз я трохи розповім про варіанти майбутнього.

Насамперед вже в найближчі дні противники Мей повинні зібрати 48 підписів депутатів парламенту на підтримку голосування про її відставку. Ця процедура проблем викликати не повинна.

Потім два варіанти.

Перший: в результаті заколоту всередині Консервативної партії місце Мей займе Джонсон. Тоді він стане не тільки лідером партії, а й прем'єр-міністром країни. Джонсон, як Голлум у "Володарі перснів", все-таки досягне мети всього свого життя, отримає "своє золотце" – резиденцію прем'єр-міністра на Даунінг-стріт 10.

В цьому випадку Brexit буде дуже жорстким. Євросоюз і Велика Британія вступлять в справжню сутичку, між ними почнуться торгові війни і конфлікти у всьому спектрі відносин. Для України це буде не дуже добре, тому що її проблеми в цьому випадку взагалі нікому не будуть цікаві.

Другий варіант: через поглиблення розколу серед Торі чинна коаліція розвалиться і впаде. Тоді доведеться проводити нові вибори.
І ось тут найцікавіше. І, напевно, найстрашніше.

Дивіться: в континентальній Європі всі дуже бояться приходу до влади правих радикалів. Матері в Німеччині і Франції лякають своїх дітей партіями АФД і "Національний Фронт". Але у Великій Британії все не як у людей. Там не тільки рух лівосторонній, а й небезпечні радикали звідти ж – вони ліві. Дуже ліві.

Раніше, за часів Тоні Блера, Лейбористська партія вважалася респектабельною і помірною. Нею управляли молоді та підтягнуті друзі бізнесу і культури в дорогих англійських костюмах з білосніжними посмішками. Приблизно, як сам Тоні Блер.

Тепер же лідером партії став Джеремі Корбін – похмурий, злий, голодний і погано одягнений бородатий стариган. Він виступає за соціальну справедливість, за відбирання грошей у бізнесу і роздачу їх біднякам, за відмову від капіталізму в його нинішньому вигляді.

На його думку, великий бізнес повинен страждати і платити. Платити і страждати. Прості ж люди повинні отримувати максимум халяви від держави. Ці майже ленінські ідеї користуються дикою популярністю серед британської молоді та робітничого класу.

Лейборист (а правильніше сказати – соціаліст) Корбін ледь не отримав більшість на недавніх парламентських виборах. Якщо зараз відбудеться дострокове голосування, то його партія запросто може стати правлячою, а Велика Британія почне перетворюватися на Білорусь або Венесуелу.

До речі, до Путіна Корбін дуже добре ставиться, а ось американців і європейців не дуже любить. Та він і британців любить далеко не всіх.
Таким чином, Велика Британія вступає в одну з найсерйозніших криз за останні десятиліття. Будемо сподіватися, що вона її переживе.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.