Катастрофа А321 та теракти у Парижі - це тільки початок

24 коментувати
Для створення атмосфери тотальної ненависті, страху і жаги до помсти, здатної викликати вторгнення, бойовикам ІД, швидше за все, доведеться провести ще кілька терактів

Недавній вибух російського літака і п'ятничні теракти в Парижі - це тільки початок. Ісламська держава, яка вже взяла на себе відповідальність за їх здійснення, не заспокоїться, поки не доб'ється реалізації головної тактичної мети на сьогодні - введення наземних іноземних військ в північну Сирію.

Бойовики ІД в останні тижні виявилися в скрутному становищі. Формування сирійських курдів за підтримки американської авіації підійшли на сотню кілометрів до їх «столиці» - міста Ракка в Сирії. Одночасно з цим іракські курди перерізали єдину нормальну дорогу, що зв'язує володіння ІД в Сирії та Іраку, розділивши єдину Ісламську державу на дві частини. У цих умовах бажання отримати ще й наземне вторгнення західних армій може здатися абсурдним. Але насправді тільки воно і може врятувати проект «халіфат».

Розпочати доведеться здалеку. Справжній, «божественний» халіфат, описаний в Корані і хадісах, зобов'язаний не просто володіти контролем над певною територією, а й постійно її розширювати. Зменшення площі свідчить про одне з двох: або халіфат підроблений, або його лідери чимсь прогнівали всевишнього, через що він відмовив їм у підтримці. Обидва варіанти ведуть до делегітимізації і десакралізації цього утворення, повністю заснованого на апокаліптичних, релігійно-ідеологічних засадах.

Ніякого жалю та співчуття у них все одно немає

Справитися з внутрішньою кризою можна або за допомогою військових перемог (що зараз неможливо в силу переваги супротивника), або за допомогою форсованого виконання центрального пророцтва в міфології ІД - наземної битви мусульман проти невірних у міста Дабік в північній Сирії. Виконання цього пророцтва було б схоже на перетворення води у вино - справжнє диво, спророковане півтора тисячоліття тому. Такий поворот подій повністю зняв би сумніви в божественному походженні нинішнього видання халіфату, повернувши йому злегка похилену легітимність. Під прапори халіфа Ібрагіма кинуться десятки і сотні тисяч релігійних фанатиків, які отримали знамення, а з ними - гроші, ресурси, відновлення військової потужності і збереження влади нинішньої верхівки ІД.

Оскільки найзахідніші армії особливо не збираються вторгатися в північну Сирію, не бачачи в цьому жодного сенсу, халіфат, який опинився на межі загибелі, змушений підштовхнути їх до цього. Як підказує досвід 11 вересня 2001 в США, найвірніший спосіб викликати іноземне вторгнення - провести криваву і видовищну терористичну атаку. Якщо вона викличе в суспільстві достатню кількість страху й ненависті, то воно саме зажадає від свого уряду розібратися з ворогом, який напав на країну у його лігві. В іншому випадку керівництво країни буде прокляте за боягузництво і бездіяльність своїми ж виборцями.

У США цей метод спрацював: вторгнення в Афганістан, де знаходився Усама бін Ладен, почалося майже відразу. У Європі, де звичаї м'якше, впевненості у своїх силах менше, а толерантності більше, одного теракту, мабуть, буде недостатньо. Для створення атмосфери тотальної ненависті, страху і спраги помсти, здатної викликати вторгнення, бойовикам ІД, швидше за все, доведеться провести ще кілька терактів. Причому зробити це вони повинні досить швидко, щоб біль від першого нападу не встиг забутися.

Як показав Париж, можливості для проведення подібного роду акцій у терористів є. Рівень планування та координації атак свідчить про те, що вбиті терористи - молодики, що говорять по-французьки без акценту, були лише виконавцями, завербованими «на справу» набагато більш досвідченими людьми, які спеціально приїхали в Європу з Сирії та Іраку. Там діють спеціалізовані школи з підготовки диверсантів і терористів, в яких «курсанти» отримують знання про те, як планувати проводити акції, вербувати людей і знаходити зброю з вибухівкою. Проникнути в країни ЄС, замаскувавшись під біженців, не складає ніяких труднощів для цих людей.

У цих умовах не доводиться сумніватися, що прямо зараз десь в Європі спеціально навчені люди вже майструють бомби і планують новий широкомасштабний напад. Якщо після паризьких подій введення військ до Сирії не послідує, вони знову підуть на злочин. Ніякого жалю і співчуття у них все одно немає. Для Ісламської держави ситуація нині критична - або вона отримає те, що хоче, або перестане існувати.

У цих умовах дуже важливо, щоб в реальність втілився другий варіант. Замість наземного вторгнення уряди країн ЄС повинні терміново зайнятися ретельною фільтрацією людей, які прибувають з Сирії та Іраку, а також істотним чином посилити свої спецслужби, що займаються виявленням терористів. І головне - повністю відмовитися від ідеї наземного вторгнення, яке стало б страшною, майже непоправною помилкою.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.