Барселона відділяється. Що відбувається в Іспанії

13 коментувати
Багато хто в самій Іспанії і за її межами не розуміють, чого взагалі хочуть каталонці

Влада Каталонії - автономного регіону на північному сході Іспанії - призначила на 1 жовтня поточного року референдум про незалежність від королівства.

Багато хто в самій Іспанії і за її межами не розуміють, чого взагалі хочуть каталонці. Вони живуть багатше інших іспанців (там найвищий ВВП на душу населення). Часи, коли за каталанську мову ув'язнювали, давно минули. Ніхто Барселону не утискає ні економічно, ні культурно.

В цьому якраз і проблема: Каталонія живе не погано, а дуже добре. Її жителі щиро не розуміють, чому повинні тягнути на собі інші, менш успішні регіони Іспанії. Крім того, там дійсно сильне почуття національного самовизначення, хоча власної держави в сучасному розумінні у них ніколи і не було.

За незалежність виступили багато відомих людей, в тому числі Пеп Гвардіола - легендарний тренер футбольного клубу "Барселона" в минулому, який зараз тренує "Манчестер сіті". Статус національного героя дає йому право бути почутим. До речі, російський опозиціонер Олексій Навальний розповідав, що лікар-офтальмолог образився на визначення "іспанський". Він сказав, що каталонець. Ну а найвідоміший сепаратист - це геніальний архітектор Антоніо Гауді, автор храму Святого Сімейства (Саграда Фамілія). Загалом, це зовсім не ті люди, кшталт Захарченка, Гіві і Мотороли.

За розвитком подій в Каталонії стежать і інші європейські сепаратисти

У минулому каталонці неодноразово бунтували проти іспанців, намагаючись вирвати для себе самостійність, але кожного разу їх збройні повстання закінчувалися поразкою і ще більшими репресіями. Останній такий випадок - іспанська громадянська війна в 1930 роках, коли Барселона і околиці повністю підтримали республіканців. Але після перемоги диктатора Франко всі їхні мрії про незалежність були перекреслені. Лідери національно-визвольного руху або потрапили в тюрми, або були розстріляні.

Але зараз в сучасних вегетаріанських умовах каталонці сподіваються, що можуть досягти своєї вікової мрії цілком законним способом - через відкритий, чесний і демократичний референдум.

У Іспанії, правда, свій погляд на цю проблему. У Мадриді вже заявили, що навіть якщо референдум відбудеться, він буде протизаконним. Це рішення центральної влади виводить її на курс лобового зіткнення з сепаратистами.

Уряд Каталонії запропонував Мадриду 18 різних варіантів проведення плебісциту, але всі вони були відкинуті. Саме тому там і зважилися провести голосування в односторонньому порядку - без оглядки на столицю.

Центральна влада вже пригрозила, що в разі проведення референдуму "вживе заходів". Це може бути відміна і автономії, і пряме управління зі столиці, і навіть встановлення контролю над місцевою поліцією прямо з Мадрида. У регіональному уряді у відповідь пригрозили, що силові методи не пройдуть. Крім того, повідомили, що у них є чим відповісти і на застосування сили.

Загалом, ситуація може стати зовсім некерованою. Але головне - ця історія не тільки про Іспанію. За розвитком подій в Каталонії уважно стежать і інші європейські сепаратисти - шотландці, боснійські серби, австрійці в італійському Південному Тіролі. Якщо у каталонців все вийде, то буде створено важливий прецедент для всього світу, по шляху якого зможуть піти і всі інші. Ну а каталонське гасло "Ми нація, нам і вирішувати", напевно, все ж таки буде втілене у життя. Чого я їм і бажаю.

Більше про події в Іспанії та світі у відеоблозі Івана Яковини:


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.