Апокаліпсис близько. П'ять сценаріїв загибелі людства

9 коментувати
Природні катастрофи, ядерні війни, невиліковні хвороби, масова міграція і вихід технологій з-під контролю — такі головні ризики, що загрожують людям

Колонка записана під час виступу Івана Яковини в рамках проекту НВ Діалоги про майбутнє

Сьогодні розвиток науки, технологій і навіть суспільних дисциплін йде по експоненті. Думаю, в 1900-му році передбачити 2000-й було легше, ніж зараз, в 2017-му — передбачити 2030-й. Швидкість змін просто фантастична.

Ми підійшли до точки, коли може відбутися найрадикальніший перелом — припинення існування нашої цивілізації в цілому. Є кілька сценаріїв, як це може статися:

1. Космічні катастрофи: падіння астероїда, гамма-спалах, вибух на зірці Бетельгейзе.

Ця зірка знаходиться приблизно в 650 світлових роках від нас. Кілька місяців тому астрономи помітили, що вона вже не кругла, а з пухирцями. Зірку трясе в різні боки, вона може вибухнути в будь-який момент. Можливо, вже вибухнула, але ми цього не знаємо, тому що має пройти 650 років, поки до нас звідти долетить світло.

Якщо вона вибухнула, і якщо вісь її обертання в цей момент була спрямована на Землю, то нам, швидше за все, кінець. Прилетить потік гамма-променів і знесе всю атмосферу Землі.

2. Природні катастрофи на Землі. Наприклад, виверження супервулкану. Земля переживала п'ять майже тотальних вимирань життя, і шосте може статися в будь-який момент.

Головна небезпека для нас зараз — глобальне потепління. У минулому періоди потепління і обмерзання Землі чергувалися з однієї причини — як тільки накопичувалися вуглекислоти (внаслідок, знову ж таки, вулканічної активності в повітрі), планета нагрівалася. Від цього розросталися дерева, що поглинали СО2, переробляли його в целюлозу і викидали в атмосферу величезну кількість кисню. Далі Земля знову охолоджувалася, дерева вимирали, і все починалося знову.

За оцінками ООН, до 2025 року приблизно 200 мільйонів людей не зможуть жити там, де вони живуть на даний момент

Зараз з'явилася проблема — у нас немає дерев. Дерева вирубуються дуже активно. І, незважаючи на потепління, площа лісів скорочується, а не збільшується. Не дуже зрозуміло, як в майбутньому зупинити це потепління.

Нагрівання планети тягне за собою багато проблем. Одна з них — масова міграція. У багатьох регіонах світу людям скоро не буде чого їсти і пити. Наприклад, практично висохло озеро Чад у Північній Африці, регіон покрився пустелею. А це озеро було джерелом води і, відповідно, їжі для багатьох десятків мільйонів людей.

На північному заході Індії і південному сході Пакистану ситуація ще більш важка. Там настільки спекотно і настільки волого, що люди перестають пітніти. Вірніше, потіти вони продовжують, але піт не створює втрати теплоти. Людський організм розігрівається і, по суті, вариться заживо. Через це щорічно гинуть десятки тисяч людей. І цей процес наростає.

Та ж історія в Ірані та Африці. У багатьох регіонах Африки через спеку просто неможливо жити. За оцінками ООН, до 2025 року приблизно 200 мільйонів людей не зможуть жити там, де вони живуть на даний момент. Їм потрібно буде кудись переселятися. Значна частка може відправитися знову ж таки в Європу, і це породить жахливу кризу.

3. Невиліковні хвороби. З'являється все більше хвороб, які абсолютно не сприйнятливі до антибіотиків. Антибіотики стають все більш потужними, і тим не менш, не працюють.

Крім того, з'явилися такі хвороби, як Зіка і Ебола. Якщо вони трохи модифікуються, скажімо, якщо Ебола стане переноситися повітряно-крапельним шляхом, у нас будуть дуже великі проблеми. Та ж проблема з Зіка, цей вірус практично знищує здатність людини до репродукції. Тобто, якщо всіх заразити Зіка, люди просто перестануть розмножуватися.

Я вже мовчу про небезпеку створення якоїсь потужної біологічної зброї або виходу її з-під контролю.

4. Ядерні війни. Тут зразу кілька сценаріїв вимальовується. По-перше, є Китай, який прагне до глобального лідерства, і, швидше за все, досягне його в найближчі роки або десятиліття. До 2030 року китайська економіка, напевно, стане потужніше за американську. Але і це ще не головне.

Найбільші проблеми, пов'язані з Китаєм, лежать в Південно-Китайському морі. Це територія приблизно розміром з Індії (чи 120 Кримських півостровів). Китай абсолютно відкрито заявляє, що це його акваторія, хоче її анексувати і активно в цьому напрямку працює. Колишній радник американського президента Стів Беннон говорив, що війна з Китаєм за Південно-Китайське море абсолютно неминуча протягом найближчих 10 років.

Якщо дві ядерні держави, дві найпотужніші економіки світу, вступають в ядерне протистояння, мало нікому не здасться. У нас всіх будуть дуже великі проблеми. Свобода судноплавства — наріжний камінь американської зовнішньої політики. Посягання Китаю на одну з головних судноплавних артерій світу неминуче веде до лобового зіткнення інтересів США і Китаю в цьому регіоні. І на даний момент воно не може бути дозволено якимось мирним способом: або Китай повинен відмовитися від суверенітету над цим морем, або Америка повинна відмовитися від наріжного каменю своєї зовнішньої політики. Ні того, ні іншого не передбачається.

Той же Беннон недавно сказав, що США і їх союзники програли бій в Північній Кореї. Червона риса американської зовнішньої політики полягала в недопущенні появи у КНДР ядерної зброї і засобів її доставки. Схоже, зараз у північних корейців є і те, і інше.

Через це можуть виникнути проблеми у всіх. У Північній Кореї керує не дуже раціональна людина Кім Чен Ин, в США — не дуже раціональний Дональд Трамп, в Китаї при владі вкрай націоналістичний режим. Всі три режими не цілком адекватні, у когось можуть здати нерви, може початися ядерна війна.

Крім того, дуже серйозний сюжет розгортається між Індією і Китаєм. У них величезна кількість спірних територій вздовж кордонів південно-китайського і північно-індійського. На одному з них є маленький перешийок, яким хоче опанувати Китай. Індія категорично відмовляється, обидві сторони зженуть в цей район війська. Ситуація дуже вибухонебезпечна.

Ще одна загроза — Пакистан, де до влади приходять все більше неадекватні правителі. При цьому у країни найдинамічніший ядерний потенціал у світі. У Пакистану ядерних боєголовок більше, ніж у Великої Британії і Франції. Більш того, ця країна, за деякими даними, може продати ядерну зброю саудитам, а у Саудівській Аравії зараз ускладнюються відносини з Іраном, у якого теж є ядерна програма. Плюс є Ізраїль, який поклявся не допустити появи в Ірану ядерної бомби.

Відійдемо від Близького Сходу і перейдемо до нашого регіону. Розпад Росії. Він можливий. Звичайно, зараз говорити про це рано, але якщо на місці Росії з'явиться кілька держав, що володіють ядерною зброєю, це теж вкрай небезпечно. З огляду на нинішні тенденції, до влади в країні прийдуть якісь неадекватні люди. Невідомо, що може зупинити якогось Гіркінв від запуску ядерної ракети на Вашингтон або на Київ.

Окремо хочу сказати про Європу. Спостерігається вкрай неприємна ситуація фрагментації континенту, наслідки якої передбачити важко. Ми бачили спробу відділення Шотландії, бачили Брекзіт, зберігається напружена ситуація в Каталонії. До чого це призведе? Або Європа повністю перебудується з Європи nation states на Європу регіонів, або конфлікти тут теж неминучі. Крім того, змінюється демографічний склад Європи. У Швеції вже живуть люди, які застануть момент, коли мусульман в країні буде більше, ніж немусульман. Це теж може породити різні проблеми.

5. Технології. Найбільш вірогідним є наше знищення за допомогою технологій. Кожен новий технологічний прорив приводив до все більших жертв. Останній приклад — ядерна зброя. Цілих два міста були в секунди зметені з лиця землі (Хіросіма і Нагасакі).

Зараз стоїмо на порозі появи штучного інтелекту, так званого загального штучного інтелекту, який може привести нас всіх до біди. Справа в тому, що поки ми не знаємо, з чим маємо справу. Коли скидалася перша ядерна бомба, люди теж не знали, чи спрацює вона — раніше такого не було. Зараз приблизно та ж ситуація зі штучним інтелектом. Ми не дуже розуміємо, до чого він призведе.

Над створенням штучного інтелекту працює дуже багато організацій по всьому світу. Мінімум півтора десятка. Всі вони намагаються обскакати один одного і створити загальний штучний інтелект як можна швидше. Розвиток технологій йде по експоненті, тому він може з'явитися хоч завтра — у когось трапиться раптове осяяння.

Чому це небезпечно? Якщо у когось з'явиться штучний інтелект, це фактично означатиме створення бога. Створення суті з божественними можливостями. Це буде щось таке, чого ми не можемо собі навіть уявити. В результаті ця істота або машина буде настільки перевершувати людей, що ми, за своїм інтелектуальним потенціалом, будемо в порівнянні з ним як неандертальці в порівнянні з кроманьонцами. Потім — як мавпи, далі — як кролики, а потім вже як мурахи і мікроби.

І це дуже небезпечно — бути не найрозумнішою істотою на планеті. Ми пам'ятаємо, що сталося з індіанцями, коли до них приїхали більш технологічно розвинені і певним чином розумніші колонізатори з Європи. Індіанців просто перебили. Приблизно та ж історія була з неандертальцями.

Але є ще більш серйозна небезпека — як тільки країни світу дізнаються, що якась держава близька до створення штучного інтелекту, скажімо, китайці дізнаються, що американці близькі, у них буде два варіанти: або оголосити, що вони програли у всесвітній гонці і більше ніколи не зможуть наздогнати США, або нанести ядерний удар по тому місцю, де створюється ця штука. Небезпека війни в такій ситуації дуже велика.

Припустимо, війни не сталося, створили штучний інтелект. Невідомо, як він себе поведе. Через конкуренцію практично ніхто не думає про системи безпеки, ніхто не думає про те, як зробити кнопку "вимкнути". Точніше, думають, але мало.

Припустимо, все ідеально. Ми створили штучний інтелект, який підпорядковується нашим бажанням, думає про нас добре, любить нас, бажає нам тільки добра — ідеальний варіант. Але і в цьому випадку є велика проблема. Є така філософська позиція, що у людей є те, що називається existence bias, тобто ми вважаємо, що краще існувати, ніж не існувати, навіть якщо існуємо не дуже добре. Штучний інтелект може в якийсь момент зрозуміти, що ті страждання, які завдають собі люди, набагато більш потужні і сильні, ніж насолоди, які вони можуть відчувати. В результаті, просто з почуття жалю до нас, штучний інтелект може припинити наше існування. Адже у нього не буде existence bias.

Тому навіть створення ідеального добродушного, милого і м'якого штучного інтелекту несе в собі якісь ризики.

Єдиний порятунок від більшості проблем — розселення людства по галактиці. Для цього вже готуються кошти. У 2022 році, швидше за все, відбудеться перший політ на Марс двох безпілотних космічних кораблів, в 2024-му — полетять два пілотованих корабля. Розпочнеться заселення — спочатку сонячної системи, а потім і галактики.

Головне питання, що станеться раніше: ми самі себе знищимо або ж спершу зуміємо кудись розповсюдитися?

Діалоги про майбутнє — цикл лекцій відомих економістів, успішних бізнесменів, вчених і мислителів. Всього в рамках проекту НВ відбудеться 7 лекцій про світ, освіті, економіці та саморозвитку. Наступна лекція - 19 жовтня. Детальна програма тут.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.