Росіяни готувалися до цього 30 років. Як закінчити війну в Україні?
Як показала російсько-українська війна, не працює жоден інструмент запобігання та протидії війнам
Основне питання, яке ми обговорювали на форумі в Давосі, — як закінчити війну, і як не допустити в подальшому війни в інших країнах, регіонах. Як показала російсько-українська війна, не працює жоден інструмент запобігання та протидії війнам. У своїй промові зупинилась лише на одному з них — норми міжнародного кримінального права про відповідальність за злочин агресії. Якщо простою мовою, то в міжнародному праві встановлюється відповідальність за агресію лише для військово-політичного керівництва держави-агресора. Власне, так було ще до Другої Світової. До речі, відтоді, з Нюрнберзького процесу, жоден вирок за злочинну агресію міжнародні судові інституції не винесли, хоча війни постійні. За воєнні злочини — так, а за агресію — ні. І навіть якщо винесуть Путіну цей вирок, припустимо, то все одно це військово-політичне керівництво. А всі, хто цей злочинний наказ виконували, ось ці всі сотні тисяч, які прийшли в Україну нас вбивати, або ті, які натискали кнопки і запускали сюди ракети, — вони не підпадають під міжнародну відповідальність, тому що вони мають імунітет, бо вважаються комбатантами.
Я поставила питання міжнародній спільноті, щоб вони просто подумали: чи це правильно, коли є злочин, коли віддавати наказ про війну — злочин, а виконувати злочинний наказ — не злочин. Це відповідь на їхнє питання: як зупинити війни у світі? Мабуть, потрібно, щоб наставала відповідальність не лише військово-політичного керівництва, а й тих, хто цей злочинний наказ виконує.
Я багато спілкуюся з міністрами оборони різних країн і скажу відверто: жодного разу не чула про втому. Навпаки, якщо ми зрозуміли, що таке війна з Росією ще в 2014 році, а потім в лютому 2022 року, то у них це відкриття відбувається щоразу. Тобто, вони, будучи людьми цивілізованими і культурними, уявити собі таке варварство і дикунство не могли. І для них щоразу це відкриття. Бо і так, виявляється, можливо: кожна ракетна атака, кожна трагедія, наприклад, як у Дніпрі, або коли відкривають поховання на деокупованих територіях.
У лютому 2022-го світ виявився не готовим до такого масштабу війни по витратах озброєння
І я, до речі, у Давосі теж запропонувала подумати: чи може створена ними західна культура і їхні західні цінності встояти перед таким варварством, як, приміром, російське? Я не впевнена.