Давайте дуже докладно про ядерну загрозу РФ. Коли, як і навіщо Путін може завдати ядерного удару

29 вересня, 12:40
Ексклюзив НВ
Лоуренс Фрідман: Путін, як і раніше, наполягає на тому, що це обмежена військова операція (Фото:REUTERS)

Лоуренс Фрідман: Путін, як і раніше, наполягає на тому, що це обмежена військова операція (Фото:REUTERS)

Ядерна тема — предмет, напевно, найбільших спекуляцій, зокрема у Києві та Вашингтоні, коли всі запитують, що Путін може зробити далі

Верховні лідери досягають свого становища, а згодом утримують його, керуючи подіями у своїх інтересах. Тому природно припустити, що коли здається, що вони втратили контроль, вони знайдуть спосіб його відновити.

Відео дня

Це припущення стоїть за загальним рефреном, повторюваним у наші дні навіть тими, хто дуже хотів би, щоб Володимир Путін зазнав невдачі — вони кажуть, що він не допустить цього, що навіть на цьому пізньому етапі він знайде щось, що зламає перебіг подій у війні. Це щось має вийти за межі вже спричинених ним болю та страждань, яких, як ми знаємо, він може завдавати. Він також має запобігти поразці Росії, і це інше питання. Отже, на додачу до роздумів про те, що Путін може зробити далі, ми також повинні поставити питання, яку користь це йому принесе.

Шлях Росії вперед

16 вересня Путін виступив на прес-конференції за підсумками саміту в Узбекистані. Ця конференція найбільше запам’яталася свідченням зростання ізоляції Росії навіть серед країн, від яких можна було очікувати більшого співчуття. У той час як було видно ознаки того, що держави Центральної Азії дедалі більше дистанціюються від Росії, Путін мусив визнати, що і президент Китаю Сі Цзіньпін, і прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді стурбовані війною.

Путін намагався пояснити, як він виграє війну. На запитання про український контрнаступ він сказав: «Побачимо, як він піде і чим закінчиться». Потім на запитання, чи потрібно коригувати план війни, він наголосив на мінімальних, а не максимальних цілях Росії: «Головна мета — звільнення всієї території Донбасу». Це вужчий фокус, ніж той, з якого він почав і з яким грав ще кілька тижнів тому.

Він повідомив, що робота з досягнення цієї мети «триває, незважаючи на ці контрнаступальні спроби української армії». Генштаб вважає щось важливим, щось другорядним, але головне завдання залишається незмінним, і воно реалізується". Можливо, він розуміє, що Харків втрачено, а Херсон може скоро зникнути. Тому дає інформацію про російський наступ у Донецьку, який активно триває, незважаючи на проблеми в інших місцях.

У той час, як Захід побоюється, що Росія може вдатися до ескалації у відповідь на успіхи України, Путін стверджує, що бачить протилежне. Він говорив про «спроби вчинення терактів та заподіяння шкоди нашій цивільній інфраструктурі», маючи на увазі, ймовірно, періодичні напади українців на територію сусідньої Бєлгородської області та Криму. Він додав: «Терористичні акти — це серйозно. По суті йдеться про використання терористичних методів. Ми бачимо це у вбивствах чиновників на звільнених територіях, ми бачимо навіть спроби скоєння терактів у Російській Федерації, зокрема — не впевнений, що це було оприлюднено — спроби скоєння терактів поблизу наших ядерних об'єктів, атомних електростанцій у РФ. Я навіть не говорю про Запорізьку АЕС.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Росія має величезні запаси ядерної зброї різних форм і розмірів

Ми стежимо за ситуацією та зробимо все можливе, щоб не допустити розвитку негативного сценарію. Ми відповімо, якщо вони не зрозуміють, що ці підходи є неприйнятними. По суті вони нічим не відрізняються від терактів".

Він наполягає: «Росія відповідала досить стримано, але це поки що», що дещо дивно для глави держави, яка систематично тероризує людей на окупованих територіях і регулярно запускає ракети по цивільній інфраструктурі України. Зазначивши, що по Україні було завдано «кількох чутливих ударів», він додав: «Ну і що? Вважатимемо, що це попереджувальні удари. Якщо ситуація і далі розвиватиметься таким чином, відповідь буде серйознішою».

Очевидно, це було посилання на удари, які послідували за успішним наступом України в Харкові, що призвело до масових відключень електроенергії та пошкодження греблі у південному місті Кривий Ріг. Відсилання до того, що буде далі, цілком може бути призначене для підтримки побоювань, що в якийсь момент може бути застосована ядерна зброя, але воно не була явним, і Росія все ще має засоби завдати такої шкоди, не вдаючись до цієї зброї.

Використання ядерної зброї

Проте ядерна проблема зараз піднімається часто. Нині це, мабуть, предмет найбільших спекуляцій, зокрема у Києві та Вашингтоні, коли офіційні особи та коментатори запитують, що Путін може зробити далі. Роуз Геттемюллер, колишній високопоставлений політичний діяч США в ядерній галузі та заступник генерального секретаря НАТО до 2019 року, розповіла BBC про свої побоювання, що «Путін і його оточення» «завдадуть удару у відповідь абсолютно непередбачуваним чином, який може навіть включати використання зброї масового знищення». Вона чекала не на пуски МБР, а, можливо, на іншу форму брязкання ядерною зброєю — «одиничний удар над Чорним морем або, можливо, удар по українському військовому об'єкту», щоб «вселити жах не тільки в серця українців» і його союзників.

Це не та можливість, яку слід повністю скидати з рахунків.

Росія має величезні запаси ядерної зброї найрізноманітніших форм і розмірів, і Путін має бути в абсолютно безвихідному положенні для того, щоб наважитися застосувати її. Оскільки він уже зробив кілька справді дурних речей, хто може впевнено сказати, що він не зробить щось ще дурніше.

Цією можливістю не можна нехтувати, і це саме собою досить тривожно. Але недостатньо відповісти на запитання, чи може він віддати ядерний наказ з огляду на його психічний стан або припущення, що через те, що його принижують, він може відповісти істерикою, щоб покласти край усім істерикам. Нам потрібно точно розглянути, які проблеми, військові та політичні, це може вирішити. Метью Креніг, який пише для Atlantic Сouncil, попереджає, що використання Росією ядерної зброї «можна спричинити гуманітарну катастрофу, завдати нищівного удару по українських військових, розколоти західний альянс і змусити Київ просити миру». Але чи буде цей удар?

Показати ще новини
Радіо НВ
X