17 листопада 2018, субота

Укрзалізниця після Балчуна

2 коментувати
Балчун йде з Укрзалізниці. Чи є краща альтернатива?

Протягом усієї каденції Войцеха Балчуна на посаді голови Укрзалізниці до мене регулярно зверталися журналісти із проханням дати оцінку — чи гарний він керівник, чи поганий; чи Укрзалізниця розвивається достатньо швидко, чи ні.

Можна вимірювати ефективність відносно оцінки умовного потенційного рівня, а можна відносно статус-кво.

Відносно потенційного рівня Укрзалізниця завжди відставала, як і попередні 25 років до Балчуна. Але відносно статус-кво зрушення відбулися. Бо, наприклад, широка колія була в Польщі і попередні 25 років, але Інтерсіті з України поїхав нею лише в 2016. Бо не провина Балчуна у зношеності парку вантажних вагонів більше 90%, а по інших типах рухомого складу — більше 80%. Але саме за Балчуна з’явилася програма закупівлі вагонів спільно з ЄБРР.

Звичайно, є, що покласти й на іншу чашу терезів. Але зараз актуальніше питання, що далі? Балчун йде з Укрзалізниці. Чи є краща альтернатива? Теоретично вона завжди є. А практично – саме час владі її продемонструвати. Одразу скажу, що "досвідчені українські залізничники" такою альтернативою не є. Бо поточний стан компанії — це саме їхня "заслуга", а не Балчуна.

Чи з’явиться в компанії політика власності та якою буде подальша стратегія Укрзалізниці?

Наступне питання після відставки Балчуна, коли ми нарешті побачимо обіцяну ще минулого року незалежну наглядову раду. Бо, на мою думку, якщо вона б там була, можливо, сьогодні не було б заяви про відставку. Отже, питання, чи буде оголошено конкурс на посади незалежних членів ради разом із конкурсом на голову компанії? Хто буде проводити цей конкурс? Чи не буде він дискримінувати іноземців на користь «досвідчених українських фахівців»?

Ще одне актуальне питання, чи з’явиться в компанії політика власності та якою буде подальша стратегія Укрзалізниці? Щоб наступного разу, коли до мене звернеться журналіст, я міг відкрити ці документи та звірити їх із звітами про виконання планів, щоб легко відповісти на питання про ефективність керівництва.

Усі ці питання — обрання голови, створення незалежної наглядової ради, політики власності, насправді, є елементами корпоративного управління, реформа якого на Укрзалізниці так і не була завершена. І поки ця реформа не буде завершена, кожний керівник буде попадати в ту саму пастку, що й Балчун. Бо навіть якщо ви компетентний та досвідчений машиніст, а в вашій команді залишатимуться люди, які крастимуть пальне або деталі з локомотиву, то далеко ваш потяг не поїде.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.