Справжня корупція. Нотатки економіста

0 коментувати
Існують види корупції, які призводять до значних суспільних та економічних втрат, але які дуже складно виявити та зупинити

Для більшості українців корупція асоціюється радше з «банками Чауса», бо приклад судді-хабарника зрозумілий, а зібрані НАБУ докази провини не викликають сумнівів. Але є види корупції, які призводять до значних суспільних та економічних втрат, але які значно складніше виявити та зупинити.

Коли були представлені оцінки втрат економіки України від корупції, частина експертів справедливо відзначила, що ці дані — скоріше нижча границя розміру таких втрат. Причина потенційного заниження втрат у недооцінці справжніх масштабів корупції.

Недооцінка масштабів корупції

В багатьох дослідженнях корупція вимірюється за допомогою опитувань бізнесу або громадян. Можна очікувати, що респонденти поділяться інформацією, якщо хабар вимагається чиновником. Як це, наприклад, було із затриманим суддею Чаусом. По суті такий платіж є додатковим податком, що йде до кишені посадовця. Це може бути неофіційна плата за легальну адміністративну послугу (здирництво) або звільнення від покарання за певний вид порушення. Такий вид корупції називають адміністративною. Але адміністративна корупція це лише верхівка айсбергу. Давайте спробуємо розгледіти й приховану та водночас більш небезпечну частину корупційного льодовика.

Захоплення держави є майже невидимим для сторонніх очей

В деяких випадках бізнес та громадяни самі є ініціаторами корупції. Наприклад, коли підприємці за хабарі отримують преференції для бізнесу через доступ до грошей бюджету, використання державних активів або контроль над державними регуляторами у власних інтересах. Така проактивна корупція описується спеціальним терміном «захоплення держави» (state capture).

Корупція, що пов’язана із захопленням держави, призводить до недоотримання податків та, як наслідок, недовиробництва державою суспільних благ. Захоплення регуляторів на монопольних ринках дає змогу необґрунтовано підвищувати ціни для споживачів, обмежувати вхід нових гравців. Захоплення державних підприємств призводить до їх розкрадання трьома основними способами: (1) закупівлі для потреб підприємства за завищеними цінами з метою отримання відкату, (2) реалізація готової продукції за заниженими цінами, коли маржа осідає на фірмах-прокладках, (3) розкрадання активів.

Оскільки бізнес-захоплювач виграє від контролю над державними інституціями, то не зацікавлений в оприлюднені фактів такої корупції. На більш ніж мільйон зареєстрованих в Україні підприємців та компаній кількість захоплювачів складає, за нашими оцінками, максимум десятки, можливо, сотні людей. Тож вірогідність їх потрапляння у вибірку, а тим більше, бажання ділитися прикладами корупції близькі до нуля. Отже, поміряти «захоплення держави» за допомогою опитувань неможливо. Також бізнес буде незацікавлений у розслідуванні та припиненні таких схем компетентними органами.

Корупція по бартеру

Виявлення корупції у випадку захоплення держави може ускладнюватись відсутністю грошових хабарів, коли захоплення відбувається через обмін «послугами». Захоплювачами держави можуть бути чиновники, політики або бізнесмени. Останніх, через їх вплив на політику, правильніше називати олігархами. Олігархи за захоплення держави можуть платити політикам голосами лояльних депутатів у парламенті, позитивним висвітленням діяльності у власних ЗМІ, фінансуванням популізму, підтримкою зайнятості на власних підприємствах, жертвуючи економічною ефективністю. Аналогічний обмін послугами може відбуватися й між самими олігархами. Натомість захоплювачі держави отримують законодавчо закріплені легальні преференції, які можуть визначати правила гри цілих галузей.

Захоплення держави є майже невидимим для сторонніх очей, але можливо виявити ризики такого типу корупції. Вони полягають у наявності фаворитизму, кумівстві, монополізації окремих галузей.

Оцінка фаворитизму є складовою оцінки Глобального індексу конкурентоспроможності. Україна займає 99 місце зі 140 за рівнем фаворитизму (де 1 місце означає найменший рівень фаворитизму, а 140 — найбільший). Для прикладу, Польща займає 69 місце, Грузія — 48.

Ще однією непрямою ознакою захоплення є домінування на ринку окремих бізнес-груп. Україна посідає 98 місце зі 140 країн за оцінкою рівня домінування Глобального індексу конкурентоспроможності. За цим показником Україна також відстає від Польщі (18 місце) та Грузії (88 місце). При цьому країна знаходиться близько до дна із 136 місцем за оцінкою якості антимонопольної політики. Польща займає 50 місце, Грузія — 116.

Замість шукати грабіжника повішай новий замок

Виявлені ризики захоплення держави не означають, що факт такого захоплення доведено. Це робить майже неможливим притягнення захоплювачів до відповідальності. Єдиний вихід — переглянути правила гри таким чином, щоб нівелювати виявлені ризики.

Якщо вашу квартиру пограбували, а через деякий час сусід, якому ви залишали ключі на час відпустки, купив нове авто, у вас немає підстав для звинувачень, але ви, скоріше за все, поміняєте замки та більше не будете залишати ключи сусідам.

Перелік ризиків, що є більш ніж достатнім підґрунтям для перегляду правил гри, зокрема включає: відсутність конкурентного ринку, обмеження для входу нових гравців, встановлення регулятором або іншими органами влади цін на користь виробника за рахунок споживачів, створення податкових преференцій для окремих компаній, неконкурентні закупівлі за рахунок бюджету, продаж продукції державних підприємств за заниженими цінами.

Кінцевою метою перегляду правил гри є звільнення держави від захоплення та перетворення олігархів на великих бізнесменів або рантьє.

Після розвалу Радянського Союзу розміри економік Польщі та України були майже однакові. На сьогодні економіка Польщі є майже в три рази більше української. Лише п’ята частина цієї різниці пояснюється адміністративною корупцією. Решта втрат пояснюється іншими чинниками, одним з головних, вірогідно, є захоплення держави.

Нотатки економіста – щотижнева колонка Центру економічної стратегії

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.