Путін і Нацгвардія: слідами Івана Грозного

14 коментувати
З блискучою новою Національною гвардією Кремлю буде набагато простіше знести голову будь-яким потенційним загрозам

Повертаючись до часів російського царя XVI століття Івана Грозного, варто відзначити особливу систему управління, яку він винайшов для контролю над населенням і утримування влади на великих територіях.

Система стала відома як «опричнина». Незважаючи на жахливий характер нового методу, початкова його мета полягала в тому, щоб розставити на місцях лояльних цареві дворян, тим, кому можна довіряти. На жаль, нестабільний, охоплений смертю дружини та сина цар страждав параноєю і почав саджати супротивників на розпечені сковороди. Однак первісна концепція проста – створити приватну армію, вірну правителю.

Можливо, сьогодні ми є свідками спроби відтворити цю концепцію і в сучасній Росії. Мова йде про новоий загальнодержавний орган безпеки, що отримав назву Національна гвардія.

Російський президент Володимир Путін,який все більше турбується про економіку та потенційну соціальну нестабільність, нарешті, створив лояльні йому сили безпеки, скориставшись прикладом Івана Грозного. Об'єднавши кілька установ в одну федеральну поліцію та орган безпеки, Путін відродив концепцію опричнини – без розпечених сковорідок, звичайно.

Путін відродив концепцію опричнини

Російський президент зазначив, що нова структура буде «боротися з тероризмом та організованою злочинністю». Нове формування об'єднає кілька внутрішніх органів безпеки в одну силу, яка підпорядковується безпосередньо президенту.

Заявлене призначення Національної гвардії, здається, є лише зручною напівправдою. Хоча Нацгвардії дійсно дали повноваження по боротьбі із загрозою тероризму, проте її реальна мета в тому, щоб зміцнити контроль Кремля над населенням і стежити за політичною опозицією. Для розуміння розміру і масштабу нового формування, наведу порівняння: очікується, що під командуванням Нацгвардії буде близько 400 тис. військових, що дорівнює приблизно розміру армії США, що скоротилася.

На чолі нової сили Путін поставив Віктора Золотова, старого оперативника КДБ. Золотов був охоронцем у Путіна, а також у Бориса Єльцина. Новопризначений голова Нацгвардії знав президента ще в санкт-петербурзький період життя Володимира Володимировича, коли той тільки почав свій шлях сходження до влади. Тепер Золотов, голова Нацгвардії і постійний член Ради безпеки РФ, користується повною довірою царя Володимира.

Рішення Путіна – це стрімка реорганізація, від якої хтось виграє, а хтось програє. Її не варто недооцінювати в умінні зосереджувати увагу президента як на внутрішніх питаннях, так і зовнішніх. Коли сформують нову силу та запустять, Путін буде менше турбуватися з приводу реакції всередині країни на його дії за кордоном, чи це буде Україна, чи Сирія або яка-небудь інша країна. Путін – далекоглядна людина, він думає на кілька кроків вперед на відміну від його супротивників на Заході.

Питання в тому, чому зараз? Що спонукало Кремль піти на цей несподіваний крок? Чи пов'язаний він з тим, який керівництво Росії бачить економіку країни протягом найближчих кількох років?

Відповіді на це питання можуть виявитися сумними.

Можливо, Путін вважає, що в найближчому майбутньому ціни на нафту будуть варіюватися в діапазоні $30-$40 за барель, і розуміє, наскільки сильно це послабить економіку та державну скарбницю РФ. Можливо, Москва бачить зародки нового витка соціальних заворушень, що формуються в опозиції. Можливо, Путін і його союзники бояться, що західні санкції в найближчому майбутньому не знімуть, а кампанія з ослаблення опору Європи та США провалилася. Можливо, цар планує нові міжнародні підступи.

Як би там не було, Кремлю з блискучою новою Національною гвардією на сторожі буде набагато простіше знести голову будь-яким потенційним загрозам, які можуть стати на шляху царя - точно так само, як це раніше робила опричнина.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Тодда Вуда на The Washington Times. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.