Нова загроза. Як Київ грає на руку Путіну

4 коментувати
Імітуючи боротьбу з корупцією, Україна ризикує втратити все. Через відчуття дежавю Захід може опустити руки, дозволивши Путіну «перемогти»

Політична ситуація в Києві залишає бажати кращого і, схоже, Захід несподівано усвідомив це. Перед обличчям серйозних невдач України в боротьбі з корупцією Міжнародний валютний фонд, заручившись підтримкою лідерів США і Європи, відкрито пригрозив зупинити фінансову допомогу. І МВФ не жартує.

На минулому тижні український парламент схвалив законопроект, який ефективно перекриває будь-яку можливість переслідувати чиновників, що крадуть у народу. Дослідницький центр Atlantic Council наводить цитату Дмитра Котляра, провідного антикорупційного експерта Реанімаційного пакету реформ: «Всі разом пункти нового закону про електронне декларування знищують будь-які шанси притягнути можновладців до кримінальної відповідальності, руйнуючи саму мету прийнятого закону і роблячи його практично марним».

Народний депутат Єгор Соболєв, який очолює антикорупційний комітет у парламенті, також підкреслив процедурні порушення. «Документ був написаний і зачитаний у Верховній Раді в обхід юридичних процедур, я дізнався про нього за п'ятнадцять хвилин до того, як його зачитали», - цитує слова Соболєва Atlantic Council. Президент Порошенко поки що не підписав закон, продавлений через парламент членами його власної партії. Але аналітики стверджують, що без схвалення голови держави проект б не взяли.

За останні два роки Україна досягла прогресу і створила ефективну інфраструктуру для вирішення своїх корупційних проблем. Наразі існує небезпека її демонтажу. І чиновники продовжать наживатися на потоках.

Російська преса із задоволенням прикрасить масштаби корупції в Києві

Ті, хто в українській верхівці намагаються загальмувати процес боротьби з корупцією, повинні зрозуміти одну річ: США зараз і самі переживають щось на зразок революції. Наприклад, президентська кампанія Дональда Трампа, магната з Нью-Йорка, будується на ідеї фіскальної відповідальності та раціоналізації держапарату в США. Фактично мова йде про боротьбу з корупцією в наших власних держорганах. І тут слід врахувати, що Вашингтон має великий вплив на МВФ. Тому, потенційна адміністрація Трампа цілком може припинити викидати гроші на вітер, якщо Україна не досягне прогресу в боротьбі з корупцією. У США зараз чимало своїх проблем, щоб витрачати кошти платників податків на європейську мрію Києва. Сумнівні витрати, найімовірніше, будуть урізатися.

До того ж, політичну систему в Україні, судячи з усього, зруйновано і, можливо, ремонту вона вже не піддається. Якщо олігархи продовжать маніпулювати виборами і відправляти ретельно відібраних представників у парламент, щоб ті гальмували будь-які серйозні спроби реформування, в країні нічого не зміниться.

В цей момент у західних лідерів і виникає відчуття дежавю. Саме корупція призвела до того, що Захід припинив допомагати Україні, пригальмувавши переговори про Асоціацію з ЄС. Але після того як Янукович домовився про російський кредит у розмірі $15 млрд., Європа, побоюючись впливу Москви, оперативно повернулася за стіл переговорів. Сумніваюся, що в разі чергової зупинки допомоги від МВФ, Захід знову закриє очі на корупцію в Україні; він може опустити руки і дозволити Росії «перемогти», даючи Кремлю можливість підсилити хватку.

Іронія ситуації полягає в тому, що російський президент Путін підтримував війну на Сході, щоб зберігати київську владу в стані нестабільності і підточити її прагнення до зближення з Заходом. Тепер Путіну залишається лише почекати, поки Україна сама себе знищить. Можливо, саме тому Москва перемкнула увагу на Сирію. Їй більше не потрібно підігрівати конфлікт в Донбасі, зазнаючи таких наслідків, як втрата поваги на світовій арені і санкції Заходу. РФ дозволяє українським політикам самим зробити те, що вигідно Кремлю. До того ж російська преса із задоволенням прикрасить масштаби корупції в Києві та проблеми, до яких вона призводить, щоб зміцнити геополітичну позицію Путіна.

Кажуть, Україна переживає революційну втому. Люди не готові до чергового Майдану або Помаранчевої революції. Дуже шкода, оскільки, ймовірно, лише чергова демонстрація могутності народу може підштовхнути зміни, яких так потребують українці. В іншому випадку майбутнє України виглядає похмуро.

Текст опубліковано в журналі "Новое Время" від 26 лютого 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.