Навіщо Росія нарощує ядерний потенціал

5 коментувати
Навіщо Росія нарощує ядерний потенціал
Путін постійно нагадує світові: «Не забувайте, Росія – ядерна держава»

Люк Скайвокер і Джабба Хатт були не єдиними персонажами, які сколихнули світ у 1980-ті роки.

Протиракетну стратегію (Стратегічна оборонна ініціатива, СОІ) тодішнього президента США Рональда Рейгана іронічно охрестили "Зоряними війнами". Лівий політичний табір ставився до неї з іронією. Рональд RayGun (від англ. ray - промінь, gun - пістолет, відповідно RayGun - променевий пістолет, бластер - аналогія з "Зоряними війнами") – таке прізвисько придумали президенту-республіканцеві. ЗМІ по обидві сторони Атлантики всіляко паплюжили його, натякаючи на недалекість американського лідера, який вірив, що США дійсно можуть захистити себе від ядерних ракет і для забезпечення власної безпеки не повинні покладатися лише на доктрину взаємно гарантованого знищення ядерних потужностей.

Але Москва над Рейганом не сміялася. Радянський Союз боявся, що не зуміє йти в ногу з Заходом в протиракетній гонці озброєнь, що, по суті, стало однією з головних причин його падіння. Кремль зрозумів, що не зможе змагатися з задумами Рейгана ні з фінансової, ні з технологічної точки зору. Щоб запобігти ядерну війну і скоротити запаси ядерної зброї, Рейган навіть запропонував зробити дані технології доступними для обох сторін. Це один з ключових моментів в історії Холодної війни, який американці або забули, або їм про це не розповідали.

"Сатана-2" – монстр, який несе до 15 боєголовок

Але Володимир Путін пам'ятає.

Коли у світі відбувалися дискусії щодо СОЇ, нинішній російський президент був офіцером КДБ. У вчинках і заявах Кремля донині можна розгледіти шрами, що утворилися після краху єдиного відомого радянським людям світу. Гарне тому підтвердження – божевільна реакція Росії на спроби Америки перезапустити протиракетну оборону в Східній Європі, регіоні, де колись домінував СРСР. Це дійсно турбує стратегічне командування РФ, незважаючи на те, що НАТО і адміністрація Обами підкреслюють, що їхні дії спрямовані не проти Росії, а проти можливого запуску ракет у серці Європи з боку таких країн-ізгоїв як Іран, наприклад. В даний час НАТО запускає роботу системи протиракетної оборони Aegis в Румунії, а також планує розташувати аналогічну ПРО в Польщі. Крім того, в Балтійському морі, біля російського ексклаву Калінінграду існують відповідні морські платформи.

«Ми з самого початку говорили, що, на думку наших експертів, розгортання представляє загрозу для Росії, - зазначив речник російського президента Дмитро Пєсков. Питання про те, чи проводити відповідні заходи, не стоїть. Заходи для забезпечення необхідної безпеки Росії вже приймаються».

Після успішного тестування міжконтинентальної балістичної ракети "Сатана-2" Росія планує поставити її на озброєння, і до 2018 року може досягти переваги в розгорнутих потужностях, модернізувавши свої стратегічні ракетні сили на 70%. "Сатана-2" – монстр, який несе до 15 боєголовок, включаючи приманки та інші технології, які розроблені для того, щоб взяти гору над американською протиракетною обороною. Росія, безсумнівно, намагається не допустити, щоб США і НАТО досягли стратегічної переваги в протиракетний потенціал. І неважливо, наскільки наполегливо Білий дім запевняє, що його дії не спрямовані проти Москви.

Однією з причин занепокоєння Москви є той факт, що в питаннях стримування противника і відстоювання свого місця на глобальній арені російські військові, як і раніше, спираються на ядерний потенціал – незважаючи на те, що за час президентства Путіна конвенціональні сили Росії різко удосконалилися завдяки збільшенню оборонного бюджету. Конвенціональні сили Російської Федерації модернізовано приблизно на 30%. Велику частину армії укомплектовано і навчено слабо. Найкращі війська знаходяться в Сирії. Хоча всередині країни армія дуже могутня, її здатність проектувати свою силу за кордоном, як і раніше обмежена - отже, вона залежить від ядерної зброї. Путін постійно нагадує світові: «Не забувайте, що Росія – ядерна держава».

Впевнений, якщо Путін вирішить, що застосування ядерної зброї необхідно, він її використає. Це ще одна причина, чому наступному президентові США слід модернізувати американську «ядерну тріаду» (оснащені ядерною зброєю стратегічні збройні сили, які включають три компоненти: стратегічна авіація, міжконтинентальні балістичні ракети та атомні підводні ракетоносці - НВ), а також забезпечити надійну систему протиракетної оборони для Америки і наших союзників. Вдосконалений протиракетний потенціал ніколи не захистить нас від російського ядерного удару на 100%, однак він може змусити Кремль засумніватися у своїх силах, запобігши тим самим запуску ракет.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Тодда Вуда на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.