Гонка уяв. Чи озброюватиме НАТО Україну

12 коментувати
У НАТО заговорили про надання Україні летальної зброї. Невже альянс змінив свою позицію та чи знає про це президент США?

Новий

верховний головнокомандувач об'єднаних збройних сил НАТО нещодавно викликав справжній переполох, заявивши, що альянс повинен надати Україні летальну зброю для боротьби з проросійськими сепаратистами в Донбасі. Генерал армії США Кертіс Скапаротті прийняв на себе командування 4 травня і відразу зазначив, що розгляне список озброєнь, яких потребує українська армія, пообіцявши забезпечити її всім необхідним.

“Ми повинні надати українцям підтримку задля їхнього успішного захисту своєї території і суверенітету. Я займуся цим питанням. Насамперед потрібно оцінити, яку зброю підійде найкраще, які потужності потрібні зараз, а які знадобляться в майбутньому",— підкреслив Скапаротті.

Оскільки адміністрація Барака Обами виступала проти поставок зброї Україні і досі надавала тільки нелетальну допомогу, не можна не замислитися, чи є ця заява свідченням зміни позиції американців і альянсу. Зрештою, навряд чи такий високопоставлений офіцер заявив би щось подібне в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі перед міжнародною пресою, не погодивши це попередньо з керівництвом.

Генерал Скапаротті вже не вперше видає такі коментарі. Під час виступу перед Конгресом США в березні цього року він підтримав надання Україні оборонного озброєння, зокрема протитанкових ракет. Тому не сумніваюся в тому, що його почуття щодо української ситуації щирі. Але боюся, українська армія так і не отримає озброєння за нинішньої американської адміністрації. І ось чому.

Обама так і не перейшов від слів до дій після багатьох своїх заяв

Білий дім дотримується позиції не вплутуватися в які‑небудь неприємності за кордоном. Навіть якщо адміністрація Обами пообіцяє надати зброю, вірити цій обіцянці не можна.

Президент Обама так і не перейшов від слів до дій після багатьох заяв щодо воєнних операцій за кордоном, зроблених ще від початку президентства. Від червоних ліній у Сирії, за перетин яких не послідувало жодної відповіді, до скорочення допомоги найближчим союзникам США на Близькому Сході, зокрема Ізраїлю. На цей Білий дім розраховувати не можна. Радше, навпаки. Можна бути впевненим, що в адміністрації підуть на будь-які дії заради максимальної кількості голосів виборців, але постараються уникнути будь-яких конфліктів за кордоном — якою б важливою не була причина.

А отже, робимо висновок: коментарі генерала Скапаротті — вираження особистої думки, не більше того. Незабаром виявиться, що його бажання підтримати Україну військовим шляхом так і залишиться бажанням.

Адміністрації Обами залишилося всього кілька місяців, і радники глави держави з національної безпеки будуть відчайдушно уникати збільшення зобов'язань з боку США за кордоном. Я б рекомендував генералу чекати на появу нової адміністрації і тільки тоді готуватися до надання допомоги Україні, вже при новому президенті.

Тепер питання в тому, якою буде реакція провідних кандидатів від двох найбільших партій в США. Мільярдер Дональд Трамп, висуванець від республіканців, навряд чи захоче, щоб США втручалися в конфлікти за кордоном. Тільки за умови, що це буде вкрай необхідно. Він висловлювався про боротьбу з тероризмом на Близькому Сході, але його позиція щодо Донбасу неясна. Тому заяви Трампа наводять на думку, що він не стане підштовхувати до НАТО озброєння України, не отримавши шанс провести нові переговори з Росією щодо врегулювання конфлікту.

Гіларі Клінтон, яку, найімовірніше, номінує Демократична партія, відрізняється більш агресивною позицією щодо воєнних дій у Лівії та інших країнах. Вона відома своєю яструбиною лінією, а також підтримкою ідеї збройного втручання. Крім того, Клінтон, коли була сенатором від штату Нью-Йорк, голосувала за вторгнення в Ірак. І хоча за результатами опитувань вона обходить Трампа, зараз стосовно неї веде слідство ФБР.

Для українців же резюме невтішне: якщо не трапиться непередбачених серйозних змін у геополітичній ситуації, США навряд чи дозволять собі найближчим часом озброювати Україну. Навіть коли крісло американського президента займе хтось інший.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время від 13 травня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.