Війна почалася. Що відбувається між США та Росією

10 коментувати
Наскільки серйозна напруга між країнами і якою буде ціна цієї ворожнечі в довгостроковій перспективі

Останнім часом багато хто писав про те, що США і Росія знову перебувають у стані холодної війни. Більш оптимістичні автори ставлять питання трохи інакше: «Чи вдасться США і Росії уникнути другої Холодної війни?»

Гадаю, тут можна вдаритися в суто історичні паралелі між нинішніми відносинами США і Росії, а також відносинами СРСР і США під час Холодної війни. Але не думаю, що люди, що піднімають це питання, думають про це. Швидше, більшості з них хочеться знати, наскільки конфліктними є відносини між країнами в даний момент, наскільки це небезпечно, скільки триватиме така напруга і якою буде ціна цієї ворожнечі в довгостроковій перспективі.

Думаю, щоб дати відповіді на ці питання, потрібно розділити проблему як мінімум на чотири складові.

1. Що ми розуміємо під терміном «холодна війна»?

2. Чи знаходимося ми в стані холодної війни з Росією?

3. Якими будуть відносини між РФ і США, скажімо, у найближчі два роки?

4. Чи є спосіб повернутися до партнерських відносин в найближчому майбутньому?

Є і п'яте, не озвучене, питання: «Як ми взагалі опинилися в такій ситуації?» або, інакше кажучи, «Хто винен?». Але знайти винуватця проблеми – ще не означає її вирішити. Пошук винних нам нічим не допоможе.

Конфлікти в Україні та Сирії – це більше, ніж просто гібридні війни

Я, звичайно, ризикую здатися надто нудним, але дозвольте мені почати з першого підпункту значення терміну «холодна війна».

Як правило, терміном воєн позначається тривалий, масштабний, жорстокий конфлікт (хоча ступінь тривалості масштабності і жорстокості може відрізнятися в залежності від ситуації). У відомій базі даних Correlates of War війна визначається як конфлікт, який призвів до понад 1 000 пов'язаних з бойовими діями смертей за період в 12 місяців. Якщо спиратися на це визначення, словосполучення «холодна війна» - оксюморон.

Тим не менш, ми також використовуємо слово війна для позначення тривалої, але не насильницької (здебільшого, принаймні) боротьби або кампанії, як, приміром, у формулюваннях «війна з наркотиками» або «війна з бідністю». Саме в такому значенні це слово використовується і в словосполученні «холодна війна». Мова йде про тривалу і здебільшого ненасильницьку боротьбу між державами, які на «гарячу» війну не вирішуються.

Я повинен додати, що, як у випадку холодної війни між США і Радянським Союзом, можуть паралельно йти жорстокі гібридні війни або війни, в яких задіяна тільки одна зі сторін. Просто немає достатньо прямого насильства, щоб назвати це протистояння традиційною війною.

Так що саме це я надалі буду мати на увазі, використовуючи термін «холодна війна».

Чи потрапляють нинішні відносини між США і Росією під визначення «холодної війни? (Я буду говорити про стосунки між Америкою і РФ, але те ж саме можна сказати і про відносини між РФ і Заходом в цілому).

Якщо коротко, то моя відповідь – однозначно «так».

Відносини є ворожими у всіх сенсах. На щастя, до прямого насильства, так званої «гарячої війни», поки не дійшло, але мали місце три конфлікти, що підпадають під опис гібридної війни – у 2008 році в Грузії, з початку 2014 року в Україні і тепер в Сирії.

Втім, Україна і Сирія – це більше, ніж просто гібридні війни, оскільки Росія була прямо, хоч і не зовсім відкрито, задіяна у війні в Донбасі, а в Сирії військові операції відкрито проводять і Москва, і Вашингтон.

Слід зазначити, що під час холодної війни між США та СРСР такого не відбувалося. Участь радянських пілотів та інших фахівців у війнах в Кореї і В'єтнамі, а також в Жовтневій війні ретельно приховувалося.

Більш того, серцем нинішньої напруженості між Росією і США є розбіжності з питань безпеки, причому до такої міри, що керівництво обох країн всерйоз розглядає загрозу «гарячої війни» і вживає відповідних рішень щодо позиціонування своїх сил.

Нарешті, ці ворожі стосунки тривають вже деякий час – як мінімум з моменту анексії Росією Криму на початку 2014 року, але, можливо, почався цей відсоток ще раніше. Я б сказав, що, незважаючи на перепади, відносини йшли по похилій з середини дев'яностих – за винятком періоду перезавантаження з 2009 року і аж до повернення Путіна на президентський пост до початку 2012 року.

І, що набагато більш важливо, я майже впевнений, що ці відносини залишаться ворожими – в тій чи іншій мірі – протягом досить тривалого періоду.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.