Що відбувається на Донбасі. Нові цілі Кремля

5 коментувати
Москва вирішила, що хоче поновити тиск на Київ і на Захід, однак не хоче накликати на себе додаткових санкцій

За останні 10 днів ми спостерігали значну ескалацію бойових дій уздовж лінії зіткнення між українською армією і комбінованими російсько-сепаратистськими силами на Східній Україні. Зазначу чотири висновки, які я зробив, користуючись наявною інформацією про активізовані бої на Донбасі.

1. На лінії розмежування з лютого не спостерігається значних змін. На цей момент лінія розмежування між українськими силами і сепаратистами, встановлена після підписання Мінська-2, практично не змінилася. Минулого місяця представники ОБСЄ вели переговори щодо відведення військ з Широкіно. Крім того, вони досягли певного успіху у встановленні перемир'я між місцевими військовими командирами. Через кілька днів перемир'я було порушене. Біля Сартани були вбиті кілька мирних жителів. Тим не менш, наскільки мені відомо, жодна із сторін не увійшла в Широкіно і не захопила нових територій. Ймовірно, на лінії розмежування були якісь зміни, однак вони незначні.

2. Більшість боїв, як і раніше, проходять близько Донецька і Горлівки. Хоча бойові дії розрослися практично по всій лінії зіткнення, але найбільш гарячою точкою, як і раніше, залишаються західні і північні околиці Донецька і Горлівки.

3. Немає свідчень великого наступу поблизу Гранітного. Раніше цього тижня Київ заявив, що великі російсько-сепаратистські сили атакували утримувану Україною Старогнатівку, яка знаходиться приблизно посередині між Донецьком і Маріуполем. Спікер ВРУ заявив, що українські сили не тільки відбили атаку, але і просунулися до села Новоласпа. Однак через кілька днів Київ визнав, що сепаратисти як і раніше утримують контроль над цим населеним пунктом. Репортер Vice News відвідав цей район у середу і повідомив, що там дійсно мав місце бій, але жодна зі сторін не зайняла цю територію.

У Кремлі сподіваються, що Україна завалиться раніше, ніж російська економіка

4. Обидві сторони, здається, перебільшують ступінь мобілізації свого супротивника. Спікери ЗСУ кажуть, що на сході України зосереджені близько 9 тис. російських солдатів регулярної армії і близько 33 тис. сепаратистських бойовиків. За їх словами, ці об'єднані сили укомплектовані близько 400 танків, 2 тис. БТРів і великою кількістю артилерії і систем РСЗВ. Вони також повідомляють, що Росія зосередила на кордоні з Україною близько 50 тис. солдатів регулярної армії, тому зберігається ймовірність відкритої атаки Росії на українські сили.

Як не дивно, сепаратисти і велика частина російських ЗМІ повідомляють протилежне – що Україна нарощує сили і готується до масштабного нападу. Однак я не бачив достатніх доказів концентрації великих груп військ по обидві сторони, як це було під час введення російських регулярних військ в Україну влітку минулого року або перед битвою під Дебальцеве. НАТО і західна розвідка також не підтверджують дані Києва про кількість російських сил на території України, кількість танків ДНР/ЛНР або масштабне нарощування російських сил поблизу кордону.

Які висновки можна зробити з вищезгаданого? Мені здається, що є принаймні чотири варіанти пояснення того, що відбувається.

1. Сепаратисти навмисне наростили бойові дії без наказу з Москви. Звичайно, сепаратисти залежать від Москви, але в умовах відсутності єдиного командного центру окремі воєначальники діють відносно незалежно. Безсумнівно, іноді вони діють всупереч бажанням РФ. Незважаючи на це, я вважаю, що у сепаратистів практично немає шансів зайняти великий населений центр, такий як Маріуполь, Краматорськ або Слов'янськ, без масштабної і відкритої військової підтримки Росії. Також не ясно, навіщо вони доклали зусиль до того, щоб взяти невелике село незрозуміло де – йдеться про Старогнатівку. Разом з тим, вони зацікавлені у тому, щоб ЗСУ відійшли назад від околиць Донецька і Горлівки, які українська армія досить регулярно обстрілює (за словами української сторони, у відповідь на обстріли сепаратистів з артилерії і РСЗВ).

2. Москва свідомо посилила бої. Якщо це так, то я сумніваюся, що у Кремлі не збираються реалізувати масштабний наступ для захоплення великих ділянок території, включно з великими міськими агломераціями. Як мені здається, Москва розуміє, що захоплення нових територій спричинить за собою погіршення і без того серйозних стратегічних проблем, зокрема протистояння з НАТО. Тому не очікую такого масштабного наступу. Таким чином, швидше за все, далі буде відбуватися те ж, що і раніше: обстріл, атаки з РСЗВ, іноді зондування сепаратистсько-російськими силами лінії розмежування, але без її істотної зміни. Їх мета полягає у тому, щоб підтримувати тиск на Київ, як у вигляді військового тиску (а також економічного і політичного тиску, що з ним пов'язаний) і побічно у вигляді політичного тиску з боку західних урядів, зацікавлених у деескалації напруженості.

3. Київ свідомо посилив бої. Якщо Київ несе відповідальність за ескалацію напруги в Донбасі, то, швидше за все, він ставить перед собою завдання привернути увагу Заходу до конфлікту, і тим самим збільшити ймовірність того, що Україна отримає додаткову військову та економічну допомогу від своїх західних партнерів (зокрема, допомога з полегшенням боргового тягаря). Крім того, центральна влада теоретично могла спробувати зміцнити внутрішню підтримку шляхом досягнення успіхів на полі бою. Якщо це так, то, з моєї точки зору, цей крок є нерозумним і дуже небезпечним.

4. Ескалація не була спровокована жодною зі сторін, а є наслідком проблем безпеки у цьому регіоні. У подібному випадку загострення ситуації варто пов'язувати з тим, що обидві сторони протистояння впевнені, що їх противник нещирий у своїй прихильності режиму припинення вогню і готується до наступу. Одна або обидві сторони конфлікту загострюють ситуацію у відповідь на атаки противника (на кожні два постріли ми відповімо трьома). Це особливо ймовірно з тієї причини, що обидві сторони протистояння, особливо ДНР/ЛНР, страждають від проблем у координації та не завжди у змозі стримувати «ініціативи» на місцях.

Ці чотири варіанти пояснення останніх подій на Донбасі не є взаємовиключними. Ймовірно, кожен з них частково відповідає дійсності. Тим не менш, враховуючи характер бойових дій, я схиляюся до того, що друга версія є найбільш правдоподібним поясненням ситуації. Москва вирішила, що хоче поновити тиск на Київ і на Захід, однак не хоче накликати на себе додаткових санкцій. Крім того, їй важливо, щоб Україна не отримала додаткову економічну та військову підтримку з боку Заходу, і щоб війська НАТО не просувалися на схід. У цілому Росія не хоче допустити повномасштабної війни з Україною, не кажучи вже про війну з НАТО.

Однак проблема Кремля полягає у тому, що нарощування військового тиску подібного роду навряд чи спрацює. Цілком можливо, що в подібних умовах Франція і Німеччина спробують провести ще одні переговори про припинення вогню, проте я у цьому сумніваюся. Мені здається, що Меркель не стане знову витрачати свій політичний капітал, намагаючись домогтися від обох сторін конфлікту політичного врегулювання кризи, що дуже малоймовірно (особливо враховуючи, що їй доводиться брати активну участь у вирішенні грецької кризи).

Разом з тим, нарощування інтенсивності боїв збільшить економічні проблеми України, а також, цілком можливо, урядові проблеми (хоча, може бути, великий наступ, навпаки, об'єднає українців навколо Порошенка і уряду, як це вже було раніше). Москва буде грати в азартні ігри, продовжувати чинити тиск і заподіювати біль до тих пір, поки не доб'ється відмови нинішнього українського уряду від прозахідної орієнтації. Вони сподіваються, що Україна впаде раніше, ніж вибухне російська економіка та наросте невдоволення всередині РФ у зв'язку з безперервним конфліктом в Україні.

Я сумніваюся, що це станеться, але якщо все-таки відбудеться, то займе дуже багато часу – враховуючи ставлення до Росії з боку українців, уряд навряд чи змінить свій курс найближчим часом.

А час у цих питаннях відіграє дуже велике значення. Економіка Росії вже сьогодні відчуває серйозні неприємності, і хоча консенсус-прогноз передбачає повернення до зростання в наступному році, за моїми відчуттями, залишаються високі ризики скочування вниз. У будь-якому випадку, військові витрати Росії не можуть довго зберігатися на нинішньому рівні.

Відповідно, Путін цілком може зробити висновок, що в якийсь момент Росія була загнана в кут, і зобов'язаний дати на це адекватну відповідь. Один з варіантів його дій – це спробувати зробити з Україною те, що НАТО зробило в Сербії в 1999 році – тобто бомбити, поки не підкориться. Інший варіант дій – це спровокувати кризу в якому-небудь іншому регіоні, наприклад, у східній Прибалтиці. Також існує ризик, що з урахуванням нинішньої атмосфери недовіри, який-небудь нещасний випадок, наприклад, авіакатастрофа або інцидент за типом трагедії підводного човна «Курськ», вийде з-під контролю.

Я не думаю, що до цього дійде, але повторюю, що варто турбуватися з приводу можливих подій з катастрофічними наслідками, навіть якщо їх вірогідність низька. Важливо не проспати катастрофу.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.