Про що домовилися США та РФ у Відні

1 коментувати
Учасники зустрічі у Відні не зможуть зупинити війну в Сирії ще багато місяців, якщо не років

Наприкінці минулого тижня представники 17 країн, включаючи Саудівську Аравію та Іран, а також ООН і ЄС (без участі представників режиму Асада або анти-Асадівської опозиції) зустрілися у Відні, щоб обговорити сирійську громадянську війну. Підсумком зустрічі стала «Остаточна декларація» по основним принципам, яку медіа в основному сприйняли як знак того, що міжнародне співтовариство наближається до досягнення консенсусу щодо припинення громадянської війни в Сирії.

Я з цим не згоден. Вважаю, що в кращому випадку (і то навряд чи) Віденська декларація стане першим кроком до того, щоб ключові зовнішні гравці, зокрема, Іран, Саудівська Аравія та інші країни Перської затоки, а також Туреччина, Росія і США обмежили пряме або непряме втручання у війну – це стосується також і постачань озброєнь. Це може хоча б зменшити рівень насильства в країні. Але я вважаю, що учасники зустрічі у Відні не зможуть зупинити війну або прокласти шлях до політичного врегулювання конфлікту ще багато місяців, якщо не років. І, на жаль, практично жодне з положень Віденської декларації не вдасться втілити в життя.

До такої позиції мене привели дві основні причини: по-перше, ситуація на полі бою не сприяє встановленню режиму припинення вогню, і в найближчому майбутньому ситуація не зміниться. По-друге, учасники перемовин у Відні не можуть домовитися навіть про скорочення насильства, не те що про його припинення.

З цього випливає, що російське вторгнення в Сирію потрібно розуміти в першу чергу як військовий хід, покликаний утримати Асада при владі (або зберегти нинішній режим, нехай навіть без самого Асада), і в цьому РФ може досягти успіху. Також вторгнення, ймовірно, дозволить Росії зберегти доступ до її зростаючих військових активів в провінціях Тартус і Латакія, а також в інших регіонах Сирії. Але ось на що Росії не варто розраховувати, так це на те, що завдяки вторгненню РФ виявиться рівноправним гравцем за столом перемовин при виробленні мирного рішення, хоча б тому, що на розроблене ззовні мирне рішення в найближчому майбутньому краще не сподіватися.

Без військового вирішення шансу на реальне припинення вогню немає

Потрібно відзначити, що все це стосується і американського вторгнення в Сирію. Якщо пощастить, дипломатичні зусилля США можуть привести до зниження градуса насильства і наблизять кінець війни. Вторгнення може допомогти тримати ІДІЛ у вузді і зменшити підконтрольну їм територію, і колись, можливо, може навіть допомогти перемогти Ісламську Державу. Але ослаблення і навіть перемога над ІДІЛ не означають автоматичного припинення війни – про це можна судити з того, що військові дії велися в Сирії ще до перетворення ІДІЛ в серйозну силу в 2013 році.

Більше того, США в змозі впливати на ситуацію в Сирії в основному військовими методами. Єдине, чого вони можуть досягти дипломатією – це допомогти коаліційній кампанії проти ІДІЛ або допомогти забезпечити підтримку менш сумнівним групам серед опозиції Асаду. Питання перемоги або поразки ІДІЛ вирішиться на полі бою, а не за столом перемовин.

А тепер я хотів би показати, чому ймовірність імплементації в осяжному майбутньому положень віденської «Остаточної декларації» зникаюче мала.

Перші десять пунктів декларації можна підсумувати наступним чином:

1. Розділу Сирії не відбудеться;

2. Державні інституції повинні залишитися «цілими»;

3. Права всіх сирійців, незалежно від національності або релігії, повинні бути захищені;

4. Дипломатичні зусилля щодо припинення війни повинні бути активізовані;

5. Повинен бути гарантований доступ гуманітарної допомоги, а також посилена підтримка переміщених осіб;

6. ІДІЛ та інші терористичні організації повинні бути переможені;

7. Політичний процес має привести до створення надійного світського уряду;

8. Долю Сирії повинні визначати сирійці;

9. Учасники будуть прагнути до встановлення режиму припинення вогню на всій території країни;

10. Учасники спробують подолати суперечності, що виникли і знову зберуться через два тижні.

З цих десяти пунктів напевно буде втілений тільки один: міжнародна спільнота не допустить формального розділу Сирії, принаймні, найближчим часом. Ще два пункти теж можуть бути втілені, якщо пощастить: дипломатичні зусилля дійсно можна активізувати, як і домогтися збільшення допомоги перенесеним особам (а ось доступ гуманітарної допомоги буде залежати від ситуації на полі бою).

Пункти, що залишилися, в осяжному майбутньому виконані не будуть, і є радше предметом політичного жонглювання між гравцями (в основному це стосується Росії та США), ніж серйозною спробою змінити ситуацію в Сирії.

Припинення вогню не станеться ще багато місяців, якщо не років, країна залишиться де-факто розділеною, продовження боїв буде означати, що права всіх сирійців, особливо тих, які належать до етнічних і релігійних меншин, захищатися не будуть; який би уряд не сидіі в Дамаску, він буде керувати дуже обмеженою частиною сирійської території; осмисленого політичного процесу не буде, поки це не стане можливо завдяки військовим успіхам; шанс на чесні і прозорі вибори в найближчі роки дорівнює нулю; і, очевидно, сирійцям не доведеться визначати долю Сирії (я навіть не зовсім впевнений, що під цим малося на увазі)

Найважливішим з цих неприємних висновків є те, що без військового вирішення шансу на реальне припинення вогню немає, а сигналів до того, що стабільне військове рішення є можливим в найближчий час, поки не спостерігається.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.